48 אמנים מאשדוד בתערוכה חדשה בניחוח יצירה ספרותית עבריתחברי אגודת אמני אשדוד בתערוכה קבוצתית חדשה בניחוח יצירה ספרותית עברית. התערוכה תוצג בבית אריה קלנג בתאריכים 28.06-23.09

מיצירותיו של יוסי מאיר

אגודת אמני אשדוד בחרה להוקיר את היצירה הספרותית העברית אשר תרמה רבות להתפתחות הרוח של העם היהודי ששב לארצו בתערוכה מיוחדת במינה "בין השורות".

בתערוכה הקבוצתית, 48 האמנים המשתתפים התבקשו לבחור בית מתוך שיר או קטע מתוך ספר של משורר/ת או סופר/ת עברי ובהשראת הטקסט שבחרו ליצור יצירה במדיות שונות: ציור, פיסול, קולאז', צילום או בטכניקה מעורבת.

אוצרת התערוכה, מירי גרינבאום:

"האמנים "טיילו" בין שורות השירים והסיפורים ותרו אחר אותו בית או שורה שיעוררו את השראתם ליצירה. התערוכה פותחת צוהר לדמיון, לחשיבה ולהנאה מהפרשנות האמנותית של האמנים ליצירות המילוליות והפיכתם ליצירות חזותיות.

מיצירותיה של אלנה בונק

התבוננות ביצירות היפות והמקוריות שיצרו האמנים מאפשרת למבקרים בתערוכה לטייל בין  דפי ההיסטוריה וההוויה של מדינת ישראל, כמו ביצירה של האמן יצחק פרדו יליד 1928, אשר שירת בפלמ"ח כלוחם ונשא נשק, כולל כידונים וחרבות והיום הוא חקלאי. הוא החליף את כלי הנשק בכלי אדמה. ממש כמו שחיים גורי מתאר בשיריו ואותו הכיר מקרוב.

או בציור של דניאלה גואטה אשר קיבלה השראה משירו של יחיאל מוהר "יש מי שגר בצריף רעוע..." וציירה מצילום המתעד ביקור של דויד בן גוריון במעברה באשדוד בצריף של אחותה. ביצירה שלה מופיעים שלושה דודות, אמא שלה , אחותה והנכדה.

או שארה יובל, שקיבלה השראה משירו של יחיאל היילפרין אשר הקים את גן הילדים העברי הראשון. שארה ציירה על פי צילום מהאלבום של אביה אשר היה איש האורווה של הקיבוץ בסוף שנות ה-40.

מיצירותיה של ויויאן אהרון

עצמאותה של מדינת ישראל נקשרת באין סוף סיפורי גבורה. הצייר יהושוע סעדה צייר ציור בהשראת השיר "המכתב האחרון". הפסלת פנינה רופא יצרה פסל בהשראת בית משירו של חיים נחמן ביאליק "ברכת עם".

הפסל אלי דלל, קיבל השראה מספרו של אלי עמיר "מפריח היונים". ואני קיבלתי השראה מספרו של שמואל שגב אלי כהן בודד בדמשק, שהשנה מלאו 55 לעלייתו לגרדום וציירתי עץ אקליפטוס לזכרו.

אומנים אחרים, לוקחים אותנו לתור בין נופיה היפים של ארץ ישראל בעקבות משוררים כמו רחל, נעמי שמר, לאה גולדברג. מדינת ישראל היא "רקמה אנושית אחת", כדברי המשורר מוטי המר ואותה נראה בציורים של לינדה כספית "פרחה שם יפה" או של יעל צדקה עם דמויות מירושלים העתיקה.

ואי אפשר לספר את סיפורה של מדינת ישראל מבלי לציין את העליות, אשר מהן נרקמה החברה הישראלית. יעל בלוך שעלתה לאחרונה לארץ, קיבלה השראה מהשיר של דן אלמגור הארץ הזאת "כי הארץ הזאת היא בשבילי שמחה מהולה בדמעות..."

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה