פרופ' חיים מאור בסדרת מפגשים על האמנות העכשוויתפרופ' חיים מאור מהמחלקה לאמנויות באוניברסיטת בן גוריון, ינחה באשדוד סדרת מפגשים אודות סוגיות המעסיקות את האמנות העכשווית בארץ ובעולם, הכוללת ארבע הרצאות ושני סיורים במוזיאונים בישראל - מה מחכה לכם?

פרופ' חיים מאור | יח"צ

בסדרה בת ארבע הרצאות ושני סיורים במוזיאונים בישראל, בהנחייתו של פרופ' חיים מאור ייחשפו המשתתפים למספר סוגיות המעסיקות את האמנות העכשווית בארץ ובעולם. סוגיות אלה נוגעות לנושאים המרכזיים של חיינו כיום: נדודים והגירה, פוליטיקה של זהויות, גזענות והתנשאות, ההתבוננות באני וב-'אחר', שימוש במדיומים מסורתיים וחדשים, היי-טק ולואו-טק.

כחוקר וכמרצה, נמנה פרופ' מאור על מקימי המחלקה לאמנויות באוניברסיטת בן גוריון הוא משמש פרופסור-חבר במשרה מלאה במחלקה. בנוסף, הוא משמש כיועץ לנשיאת האוניברסיטה בנושאי אמנות; כמנהל ואוצר הגלריות של האוניברסיטה וכמרכז חטיבת אמנות-יצירה.

בין היתר הוא זכה בפרס מפעל חיים לאמנים ותיקים ע"ש אריק איינשטיין לשנת 2018. הפרס מוענק מדי שנה על ידי משרד התרבות והספורט ליוצרים ותיקים אשר הטביעו חותמם על התרבות בישראל. חבר השופטים בקטגורית האמנות הפלסטית נימקו את הבחירה בפרופ' מאור: "אמן פעיל, חוקר אמנות ישראל, מרצה ואוצר עצמאי. מאור בחר בפריפריה כמקור פעילות מרכזי במשך יותר מ- 30 שנה. תרומתו לאמנות ולחברה הישראלית עצומה".

מה מחכה לכם בסדרה?

יום ג', 29.10, בשעות 18:00-20:00 - "קוסמו-פליט"
על פליטים ומהגרים באמנות העכשווית בישראל ובחו"ל. בהרצאה נכיר גישות שונות שבהן נוקט פליט או מהגר בחייו במציאות החדשה של המדינה אליה הגיע וכיצד מצב תודעתי זה מתורגם ליצירות אמנות. נחשף לעבודותיהן של דניאלה מלר, נורה סטנשו ומאיר פיצ'חדזה.

יום ד', 13.11, בשעות 18:00-20:00 - "אוריינטליזם"
על האופן שבו אמנות אירופאית ואמנות אמריקאית מתבוננות במזרח. בהרצאה נכיר את האידיאולוגיה שמאחורי תפיסת המערב את המזרח ואת ייצוגיה באמנות החזותית של המאות ה-19 וה-20 עד המאה ה-21. נחשף לאמנים שונים שמתבוננים במזרח כפנטזיה ומציאות מעוררת השראה וכמחוז אקזוטי מושך ומסוכן כאחד.

יום ד', 25.12, בשעות 09:00-16:00 - סיור למוזיאון הנגב ולגלריות הסנאט וטרומפלדור בבאר שבע לתערוכות "מרבדים מדברים" ו"טקסטיל בבאוהאוס"
בסיור נבקר בתערוכות במוזיאון הנגב לאמנות ובגלריות הסנאט וטרומפלדור בבאר שבע. כל התערוכות עוסקות במבט עכשווי על טקסטיל ושטיחים כיצירות אמנות המספרות על הזהות, האמונה, התרבות וההיסטוריה של יוצריה. בתערוכות נחשף לעבודות של אמנים מאירופה ומישראל ולמדיומים עכשוויים העושים שימוש בשטיח כחפץ נושא זיכרון וזהות.

יום ד', 22.01.20, בשעות  18:00-20:00 -  "הגוף השחור"
על האופן שבו אמנות 'לבנה' ואמנות 'שחורה' מתבוננות בגזע השחור. בהרצאה נכיר את התפיסות הקולוניאליסטיות ביחס לגזע השחור ואופני ייצוגן באמנות הלבנה באירופה ואמריקה של המאות 19 ו-20. מולן נציב את האופן שבו אמנים שחורים מתבוננים בגזע השחור ומגיבים בביקורת על אופני הייצוג של אמנים לבנים. נכיר את האמנים הבולטים בעיסוק זה.

יום ד', 26.02, בשעות  18:00-20:00 - "אני מתבונן בעצמי"
מדיוקן עצמי לסלפי באמנות העכשווית. בהרצאה נבחן את המשמעות הקיומית והאמנותית של התבוננות בעצמך ובפניך ונחשף לגישות שונות של ייצוגים אמנותיים של הדיוקן העצמי בארץ ובעולם. נשאל את עצמנו במה ייצוגים אלה שונים מן הסלפי העכשווי.

יום ד', 25.03.20, בשעות  09:00-16:00 - סיור למוזיאון הרצליה לאמנות למקבץ תערוכות "דיוקן 2"
בסיור זה נבקר במוזיאון הרצליה לאמנות במקבץ תערוכות של אמנים שונים העוסקים בדיוקנם האישי. סיור זה יהווה המשך להרצאה בנושא זה מ-26 בפברואר 2020.האמנים המציגים: עידו מרקוס, אלי שמיר, יאן ראוכוורגר, אהרון שאול שור, מיכל ממיט וורקה, לאוניד בלקלב, דיוקנאות מאוסף המוזיאון.

למידע ולהרשמה חייגו: 08-9221883, בית אריה קלנג, רח' יאיר 2, אשדוד.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה