הבדיקות הועברו לקופות החולים: יותר מ-5,000 בדיקות ביצע מד"א באשדודפעילות מוקד הקורונה של מד"א הסתיימה והאחריות על הבדיקות הועברה באופן מלא לקופות החולים. באשדוד, מד"א ביצעו 5,196 בדיקות במתחמי "היבדק וסע" הניידים שהוצבו בעיר. כעת, הדרך היחידה לקבל הפניה לבדיקת קורונה היא באמצעות רופא המשפחה או מוקד קופת החולים

צילום: חיים לוין

אחרי חודשיים של מבצעי בידוק ורבבות דגימות, הסתיימה אתמול (א') פעילות מוקד הקורונה של מגן דוד אדום, והאחריות על מערך הבדיקות עברה לקופות החולים. בתקופה זו באשדוד ביצעו עובדי ומתנדבי מד"א 5,196 בדיקות לקורונה בסה"כ.

כזכור, מד"א ערך בתחילה את הבדיקות באמצעות מתחמי "היבדק וסע" בתל-אביב, חיפה, ירושלים ובאר-שבע, במקביל לבדיקות בבתיהם של הנבדקים. בהמשך נערכו גם מבצעי בידוק נקודתיים בערים וביישובים שונים ולאחר מכן החל הארגון לדגום גם דיירות ודיירים של בתי אבות ומוסדות גריאטריים.

מנתוני מד"א עולה כי מאז התפשטות הנגיף בישראל נבדקו 245,460 בני אדם במתקני הארגון. יש לציין כי במקביל למד"א גם קופות החולים ערכו מבצעי בדיקות במוקדים שונים, כך שהמספר הכולל של בדיקות הקורונה שנערכו בישראל בפרק הזמן הזה גבוה יותר.

כמעט 40 אחוז מהנבדקים נבדקו במתחמי "היבדק וסע", 35 אחוז נבדקו בביתם ו-25 אחוז נוספים נבדקו בבתי האבות ובמוסדות הגריאטריים.

מפת הבדיקות של מד"א

המתחם שערך את מספר הבדיקות הגבוה ביותר נמצא בתל-אביב ובו נערכו כ־20,600 בדיקות, כמעט פי ארבעה ממתחם הבדיקות בבאר-שבע. במקום השני ניצבת ירושלים עם 19,368 בדיקות, שמהוות כמעט 36 אחוזים מסך הבדיקות שנערכו במתחמים.

עוד עולה מהנתונים כי קבוצת הגילים שנבדקה יותר מכל קבוצה אחרת היא דווקא זו שאינה נוטה לסיבוכים או תמותה מהמחלה: 24 אחוז מהנבדקים היו בגילאי 29־20. מנגד, רק כ־6 אחוז מהנבדקים היו בגילאי 80 ומעלה, קבוצת הגילים שנחשבת לפגיעה ביותר במגפה.

על רקע השיח סביב סיכויי ההדבקה של ילדים והעברת הנגיף מהם למבוגרים, מהנתונים עולה כי רק כ־7 אחוזים מהנבדקים היו בגילאי 0־9. למעלה מ־15 אחוז מהנבדקים היו בגילאי 30־39 וכ־13 אחוז בגילאי 40־49.

העברת הבדיקות מידי מד"א לאחריות קופות החולים התרחשה על רקע טענות לסרבול התהליך. הבדיקות בוצעו באחריות מד"א ומשם שונעו הדגימות למעבדות שעיבדו את הנתונים עבור מבוטחי כל קופות החולים, ללא הפרדה. משם הועברו התוצאות למשרד הבריאות, ומשם ללשכות המחוזיות, לקופות החולים, ורק אז התבשרו הנבדקים בתוצאה.

עם המעבר לקופות החולים, כל תהליך הבדיקה למעשה נשאר בתוך הקופה. בנוסף, זמן ההמתנה לבדיקה עשוי להתקצר, וכך גם זמן ההמתנה לתוצאה. עם זאת, יש להדגיש כי מתחמי הבדיקות של מד"א ימשיכו לפעול כזרוע מבצעת של קופות החולים, ככל שאלה יבחרו לעשות בהם שימוש.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "מיומו הראשון של המשבר עומד מגן דוד אדום כארגון ההצלה הלאומי של ישראל לצד משרד הבריאות וכלל הגורמים. על כולנו לזכור כי המשבר איננו מאחורינו, וכי השיפור במצב תלוי בהמשך ההתנהלות הנכונה של כל אחת ואחד מאיתנו, אזרחי ישראל. מגן דוד אדום ערוך לכל התפתחות ולכל שינוי במצב, תוך תקווה לימים טובים יותר".

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה