5 דברים שלא ידעתם על תומס אדיסון"אני מסתכל סביב ורואה מה העולם צריך, ואז אני ממציא את זה" – כך אמר תומס אדיסון בצעירותו לפני שהמציא את הנורה החשמלית ופטנטים נוספים ללא הכשרה של הנדסת חשמל. המאמר יעסוק בעובדות שלא ידעתם על תומס אדיסון ועל חייו.

pexels

ילדותו של תומס אדיסון

לפני יותר מ-150 שנה נולד תומס אדיסון בארצות הברית והיה לממציא שהאיר את העולם ואחד מהממציאים הגדולים ביותר בהיסטוריה. בתור ילד הוא היה סקרן רצה לדעת איך כל דבר פועל. בגיל שנתיים הוא ישב ודגר על ביצי אווזה כדי לראות אם בוקעים מהן אפרוחים ובגיל 6 שרף את האסם הסמוך לביתו כדי לראות מה יקרה. בנוסף, ניסה על חברו כדור משלשל בטענה שיוכל לעוף, רק שזה גרם לו לעוף לשירותים. גם בבית הספר הוא היה חולמני והתקשה בלימודים כנראה בגלל חרשות חלקית, כך שאמו לימדה אותו קרוא וכתוב בבית. בכל זמן נתון הוא ערך ניסויים והתעניין במדע ובכימיה. בגיל 12 הוא כבר עבד כמוכר עיתונים ודברי מתיקה ובכסף שרכש הקים מעבדה קטנה בקרון רכבת עד ששרף אותו באחד מניסוייו. הוא מאוד אהב להתבונן בעמודי הטלגרף שניצבו לאורך המסילה והתעניין כיצד הם פועלים, מה שהביא אותו להתעניין גם בתורת החשמל. בגיל 22 המציא לראשונה את מונה הקולות החשמלי שלא זכה להצלחה ובהמשך פיתח את הטלגרף לאוטומטי שאותו הצליח למכור.

 

תומס אדיסון המציא יותר מ-75 המצאות

לפני המצאת הנורה החשמלית אדיסון שכלל את מכשיר הטלפון אותו המציא גרהם בל על ידי הכנסת מיקרופון קטן לתוכו, מה שגרם לזרמי החשמל לשאת את הקולות למרחקים. הוא המציא גם את מכשיר הפונוגרף (דומה לפטיפון) ובגיל 31 המציא את הנורה החשמלית שזכתה להצלחה מסחררת. בהמשך דרכו העסיק 3,600 עובדים בבית חרושת להמצאות שלא נחו לרגע והמציאו תחת מרותו את המקרן – מסרטה של הראינוע, תקליטים ועוד. על רוב ההמצאות הוא לקח קרדיט למרות שלא כולן היו שלו. והיו לו גם המצאות שלא הצליחו כמו: מכבש דפוס, בניין בטון טכומי, מצבר אלקלי למכוניות חשמליות, מערכת חשמל כמו בסוללה חשמלית ועוד. אך זה לא מה שמנע מאדיסון להמשיך ולהמציא עוד ועוד והוא כונה "האזרח המועיל ביותר של אמריקה".

 

מה לתומס אדיסון וללימודי הנדסת חשמל?

לסיכום, חמש העובדות אותן לא כולם מכירים על תומס אדיסון: היה ילד בעייתי בבית הספר עם חרשות חלקית, עבד למחייתו מגיל צעיר, המציא פטנטים שלא הצליחו וכאלו שהצליחו מאוד, היה בוס שהיתמר בעובדיו ואף נישא בפעם השנייה לאחר מות אשתו הראשונה. כל אלו לא מנעו ממנו להיות ממציא נחשב בדורו, דבר הנותן השראה לסטודנטים רבים של הנדסת חשמל לחקור, לערוך ניסויים, להמציא מכשירים ולא להתייאש.

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה