תאונת עבודה: אתם זכאים לפיצוי!נפצעתם במהלך העבודה, בדרך לעבודה או בדרך חזרה מהעבודה? מדובר בתאונת עבודה ומגיעות לכם זכויות רבות. חשוב לקבל בהקדם ייעוץ משפטי, שיסייע לכם במיצוי הזכויות

ליאת חמו

מאת: עו"ד ליאת חמו

תאונת עבודה מוגדרת כאירוע בלתי צפוי הגורם פגיעה לעובד, עקב ליקוי כלשהו בסביבת העבודה, בתנאי העבודה או בשמירה על כללי הבטיחות הנהוגים בעבודה. כך, למשל: פועל בניין שנפל מגובה רב, בעת העבודה; עובד שהחליק במדרגות רטובות ונחבל; אדם שנפגע מהפעלת מכשור מקצועי, ללא מיגון מתאים; או עובד שקיבל התקף לב, בשל תנאי עבודה מלחיצים ושונים מהרגיל. גם מי שעבר תאונת דרכים בדרך לעבודה, בחזרה ממנה או במסגרת יום העבודה, התאונה שלו תוגדר כתאונת עבודה.

מהו הפיצוי המגיע למי שנפגע בתאונת עבודה?

מי שנפגע בתאונת עבודה זכאי לפיצוי בגין הנזק שנגרם לו, בגין אובדן ימי העבודה שנדרשו לריפוי ולשיקום; הפיצוי ניתן על ידי המוסד לביטוח לאומי  וכן על ידי הביטוח של המעסיק, אם מדובר בתאונה שקרתה עקב רשלנות מעסיק.

מאחר שביטוח לאומי עובד עם תקנות ברורות ומפורטות, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מוקדם ככל האפשר, ולהבטיח מקסום של הזכאות לפיצויים, בהמשך הדרך.

כיצד מחושב הפיצוי הניתן על ידי המוסד לביטוח לאומי?

הפיצוי המגיע לנפגע בתאונת עבודה עם הכרת התאונה כתאונה עבודה, נכות זמנית ונכות צמיתה. דמי הפגיעה ניתנים עבור ימי המחלה, שבמהלכם נעדר העובד מהעבודה לצורך החלמה ושיקום. 12 הימים הראשונים של דמי הפגיעה מכוסים על ידי המעסיק; ומהיום ה-13 ועד ל-91 ימים, התשלום נעשה על ידי ביטוח לאומי. גובה דמי הפגיעה עומד על 75% מהשכר החודשי הממוצע שקיבל העובד בארבעת החודשים שקדמו לתאונה וכן פיצוי לאחר קביעת וועדה רפואית את הנכות הרפואית הזמנית ולקראת תק' של שנה ממועד התאונה את  הנכות הצמיתה.

מהי נכות וכיצד נקבע הפיצוי בגין נכות?

אחוזי הנכות קובעים את גובה הפיצוי הכספי ביחס לשכר הממוצע עובר לתאונה. נכות בשיעור של עד 9% אינה מזכה בפיצוי; נכות בשיעור 10% עד 19% מזכה בתשלום חד פעמי; כל נכות מעל 20% מזכה בקצבת נכות חודשית שתשולם לנפגע לכל חייו.

כיצד ההליך מתרחש בפועל?

ניקח לדוגמה מקרה של פועל בניין, שנפל מפיגום מגובה רב, נפגע בגבו ובכל חלקי גופו. דרוש לו זמן רב להחלמה, לפני שיוכל לחזור לעבודה, אם בכלל יוכל לחזור לעבודה. בשלב הראשון, כבר בעת הטיפול הראשוני, עליו להדגיש בפני הגורם המטפל את כל הפגיעות שחווה, גם הפגיעות הפחות משמעותיות; ולומר כי הפגיעות הן תוצר תאונת העבודה.

לאחר מכן, העובד יקבל מהרופא תעודה רפואית לנפגע בעבודה המעידה על ימי מחלתו והיעדרותו של הנפגע לפחות עד 91 ימים ובהתאם לצורך. אם בתום תקופה זו, העובד לא יצליח להחזיר לעצמו את מלוא כושר העבודה, מצבו ייבחן על ידי ועדה רפואית. הוועדה תבחן את יכולתו או אי יכולתו של העובד לחזור בדיוק לאותה עבודה. לפי מידת הכשירות, הוועדה קובעת את אחוזי הנכות המגיעים לעובד.

נקבעו לי אחוזי נכות נמוכים, אך אני עדיין מוגבל מלחזור לעבוד באותה עבודה. מה עלי לעשות?

נחזור לרגע לפועל הבניין שלנו. נניח שהפגיעה בגבו אינה מאפשרת לו לחזור לעבוד בבניין, אך אינה מזכה אותו בנכות מלאה, כך שהקצבה שלו חלקית בלבד ויהיה עליו לחפש כעת עבודה בתחום אחר. על אותו פועל להתייעץ עם עורך דין בקיא בתחום, שיוכל לבחון עבורו דרכים נוספות לקבלת פיצוי נוסף, עד שימצא עבודה חלופית לעסוק בה ולהתפרנס ממנה, כמו מעבודתו הקודמת.

 

לסיכום: ייעוץ משפטי של עורך דין הבקיא בתחום תאונות העבודה יבטיח לכם מקסום של הפיצוי שתקבלו על הנזק שנגרם לכם.

עו"ד ליאת חמו עוסקת במיצוי זכויות אל מול המוסד לביטוח לאומי במסגרת תאונת עבודה.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה