עריכת צוואה: שמונה כללים שאתם חייבים להקפיד עליהםכתיבת צוואה היא אחת הפעולות החשובות ביותר שאדם מבצע בימי חייו. לעריכת צוואה באופן הנכון על פי הכללים יש שתי מטרות חשובות:

Pixabay

 

1.חלוקת הרכוש על פי הרצון האמיתי של המוריש מבלי שתשתמע מן הצוואה כוונה אחרת.

2.מניעת מצב בו אחד מן הצדדים בצוואה או אדם שהיה קשור עם המוריש בקשר דם ואינו מוזכר בה יביאו לפסילת הצוואה על ידי בית המשפט לענייני משפחה.

על מנת שיובטח קיומה של הצוואה, הקפידו על 8 הכללים הבאים:

1.כתיבה בכתב יד

כתיבת צוואה ביתית בכתב יד אפשרית גם ללא עדים, אך רק בתנאי שהיא כתובה כולה בכתב יד ולא מודפסת. לכן, על כתב היד להיות קריא וברור. חשוב מאוד לציין תאריך בכל עמוד ועמוד על מנת להימנע ממצב בו קיימות מספר גרסאות לאותה הצוואה.

הדבר נכון גם לגבי חתימה: החתימה צריכה להופיע בכל עמוד. אם נעשה שינוי כלשהו בצוואה המקורית, יש לחתום ליד השינוי.

2.כתיבה ללא עדים

כאשר כותבים צוואה בכתב יד, אסור שיהיו ליד המצווה אנשים שהם היורשים או עדים אחרים. זאת לעומת צוואה בפני עדים שנכתבת באופן שונה.

3.אישור רפואי

צוואות רבות נפסלות בטענה שהמצווה לא היה צלול או כשיר לערוך את הצוואה ולכן לא הבין את מלוא המשמעות שלה. לפיכך חשוב לצרף לצוואה אישור רפואי (נפשי או פיזיולוגי) המעיד על כך שהמצווה מסוגל לערוך את הצוואה ללא שום מגבלות.

4.לשון הצוואה

הצוואה כולה צריכה להיות כתובה בלשון ציווי כדוגמת "אני מצווה" או "אני מוריש", "אני מורה" וכו' באופן שלא משתמע לשתי פנים. אין לכתוב דברים שישאירו את שיקול הדעת בידיהם של היורשים. לדוגמה "אני סובר כי לבני מגיע כך וכך...".

5.זיהוי היורשים

בצוואה חייב להיות זיהוי מוחלט של היורשים ובכלל זאת תעודת זהות, כתובת עדכנית, תאריך לידה ומהות הקשר (קשר דם או קשר שמעיד על קרבה). לא ניתן לכתוב צוואה רק על פי דרך השלילה. כלומר, לציין רק מי לא יירש.

6.פירוט הנכסים

פירוט הנכסים יכלול בדרך כלל פרטי חשבון בנק, כתובות ומספרי גוש חלקה עבור נכסים ממשיים. בבנק יש לחתום על טופס אריכות ימים כדי למנוע מצב בו מוות של אחד מבני הזוג יביא לחסימת החשבון ובעייתיות במימוש הצוואה.

חשוב: לגבי קופות גמל או ביטוחים שונים, רצוי לוודא כי קיים טופס מינוי מוטבים או נהנים ויהיו הוראות ברורות לגבי אל מי יועברו הכספים במקרה של מוות.

תכשיטים: יש לתאר תכשיטים בפרוטרוט על מנת שיהיה אפשר לזהות אותם.

ספרים ופטנטים: יש לציין פרטים מזהים מלאים  (לדוגמה שנת הוצאה, שם ההוצאה, מספר פטנט וכו')

7.דברים שאסור לכתוב בצוואה

בצוואה אסור לכתוב תנאים בלתי סבירים. לדוגמה, אדם שלא מרוצה מנישואיה של בתו אינו יכול לכתוב בצוואה שעליה להתגרש מבעלה או לנשל אותו מהעיזבון על מנת שתוכל לקבל את חלקה בירושה. (מקרה אמיתי שקרה).

עם זאת, ישנם תנאים סבירים שמותר לכתוב כל עוד הם לא נוגדים את החוק או המוסר. למשל, אדם יכול להתנות את הירושה לבניו בתנאי שיעלו ארצה.

8.יש להפקיד את הצוואה

על מנת שלא יקרה שום דבר לצוואה במקרה או חס וחלילה בזדון, רצוי מאוד להפקיד אותה אצל הרשם לענייני ירושה. כך גם ניתן להתחקות אחרי תאריך ההפקדה המדויק של הצוואה.

לסיכום, צוואה היא כלי עוצמתי המאפשר למצווה שליטה על נכסיו לאחר לכתו. אם קיים חשש שצד שלישי יעלה התנגדות לצוואה, הקפידו לערוך אותה באמצעות עדים ועורך דין העוסק בדיני משפחה.

אין לראות במאמר זה תחליף לייעוץ משפטי. למידע מלא מומלץ לעיין בספר דיני ירושה ועזבון מאת עורך דין בעז קראוס.

 

 

 

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה