סוגיות בתחום הרשלנות הרפואיתהגשת תביעת רשלנות רפואית היא פעמים רבות תהליך ממושך, יקר ומורכב. יש להליך זה השלכות רבות ומי ששוקל זאת, יישאל עצמו האם זה כדאי וכיצד רצוי לגשת לכך? אלה כמה סוגיות מרכזיות, אשר כדאי לקחת בחשבון בהקשר זה:

Pixabay

רשלנות או טעות בתום לב?

לפני שתובעים על רשלנות רפואית, נשאלת השאלה המהותית - האם זו אכן הייתה רשלנות? ייתכן שאיננו מבינים מספיק את ההליך הרפואי שבו מדובר ולכן חושבים בטעות, שזו רשלנות מצד הרופא או המוסד המטפל. לרוב, איננו מתמצאים ברפואה מספיק בכדי לקבוע זאת. בנוסף, אין לנו תמיד את כל המידע הרלבנטי, על התהליכים והשיקולים שהתרחשו מאחורי הקלעים. בעוד שטעויות קורות לכולם, רשלנות היא דבר שונה מהותית. ברשלנות מדובר על טעות חמורה יותר, שלא בתום לב. אך גם כשיש את כל המידע על האופן בו התרחשו הדברים, פעמים רבות לא קל להכריע, האם מדובר בטעות בתום לב או ברשלנות, ולפיכך יש להתייעץ עם עורך דין על תביעות רשלנות רפואית, ולו כדי לדעת אם ישנה עילה לתביעה.

 

צרת רבים

ישנם נושאים של רשלנות רפואית, בהם ניתן למצוא מידע רב באינטרנט על מקרים דומים לשלנו. חלק ממידע זה עשוי להיות עדכני מאוד, כמו למשל מידע לגבי תביעות סביב נושא השימוש בקנאביס רפואי. מידע כזה, עשוי לסייע להבין את הלך הרוח המשפטי העדכני באותו נושא, להכיר תקדימים מעניינים ולשמוע על התפתחויות חדשות, שהן רלבנטיות וחשובות.  

 

חקירה נגדית

לגבי חוות דעת מומחה, חשוב לקחת בחשבון שהמומחה יידרש להגן על חוות הדעת. הדבר מחייב מבחינת מגיש התביעה, שלעד המומחה יהיה ניסיון קודם במצבים כאלה ושהוא יתמצא היטב בפרטים. אחרת, הוא "יעשה בושות" בחוסר התמצאותו, בעידוד עורכי הדין של הצד השני ובכך תיפגע באופן חמור אמינותו וגם הערך של חוות דעתו. נזכיר, כי שכירת מומחים כאלה היא דבר יקר ואין סיבה שהם לא יעשו עבודה יסודית, תמורת סכומים גבוהים כאלה.

 

הסכם פשרה

לעתים, הסכם פשרה יהיה המסלול הכדאי יותר לפתרון נושא תביעת הרשלנות הרפואית. הסכמי פשרה מקצרים את ההליכים המשפטיים ומוזילים אותם משמעותית - היבט אטרקטיבי לשני הצדדים. הסכמים אלה עשויים להיות גמישים למדי ולספק אפשרויות רבות. אפשר לדוגמא להסכים רק על חלק מהנושאים שבמחלוקת ולהסכים שבית המשפט ייקבע לגבי השאר. כך או כך תצטרכו לבחור עורך דין טוב המתמחה בתחום ומכיר אותו על בוריו.

 

בריאות הנפש

נושא התביעות על רשלנות רפואית, רלבנטי גם לתחום הטיפול הנפשי. עם זאת, כאן הוא עשוי להיות מעט יותר מורכב. זאת, למשל במקרים שבהם לנפגע מהרשלנות יש יכולת מוגבלת להבנת המתרחש או מגבלה ביכולות השיפוט והביטוי העצמי. בנוסף, בריאות הנפש איננה נושא גלוי לעין ומדויק למדידה כמו רפואת הגוף. בשורה התחתונה, זה הוא תת תחום מיוחד של עולם הרפואה ושל התביעות על רשלנות רפואית, שיש להתעמק בו במיוחד.

 

לסיכום

מדובר בנושא מורכב, שאיננו רק עניין פשוט של רשלנות שמחייבת בפיצוי כספי. לכן, חיוני לטפל בו בשיטתיות ובהתבסס על ידע מקצועי והבנה.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה