ניהול משאבי אנוש בארגון דינמיאנחנו חיים בעולם דינמי, בשוק עבודה דינמי, בארגונים שמשתנים כל הזמן. הכתבה תעסוק בשאלה איך מנהלים את המשאב האנושי בארגון משתנה ודינמי.

pixabay

מדוע ניהול המשאב האנושי משתנה ודינמי?

לימודי משאבי אנוש עוסקים בשאלת המשאב האנושי וכיצד להתנהל מולו בסביבה דינמית על מנת שארגונים וחברות יסתגלו לשינויים בצורה יעילה ומהירה. כדי שאכן התוצאות יהיו יעילות, צריכים קודם כל להבין מהן הסיבות לשינויים הללו. בראש ובראשונה כשעוסקים בשינויים דינמיים מתכוונים לשינויים וחדשנות טכנולוגית. העולם כל הזמן מתקדם ואיתו גם הטכנולוגיה משתנה מרגע לרגע. בנוסף לכך נוצרות הזדמנויות או משברים עקב השינויים הן מבחינה כלכלית והן מבחינה חברתית.

אחת ההשפעות היא כתוצאה משינויים פוליטיים או מדיניים בהתאם לשינוי בחקיקה. סיבה נוספת היא שינויים דמוגרפיים ותרבותיים שמשפיעים על הצרכנים והעובדים. מכיוון שהשווקים השונים בתחרות בלתי פוסקת נכנסים כל העת דמויות חדשות שמעצבות את הכלכלה והחברה המשנים סדרי עולם. גם כשמדובר על תחלופה הניהולית של הארגון יכולים להיווצר משברים ושינויים מנהלתיים וכלליים שישפיעו על העובדים. בין אם מדובר על חברות שמתמזגות או התפתחות של ארגונים שממשיכים לצמוח, האסטרטגיה הניהולית משתנה ואיתה גם המשאב האנושי.

 

שינוי בהתאם לסטטוס קוו

אחת הדוגמאות לשינוי במשאבי האנוש הוא בתקופת הקורונה. בשל הסגרים הרבים והנחיות הריחוק החברתי עסקים רבים השתנו במהירות בין אם עברו לעבוד מהבית ובין אם הוציאו לחל"ת את עובדיהם. גם כשהמצב מתחיל לחזור לקדמותו עדיין השינויים משפיעים על הארגונים. למשל, ישנן חברות שמעסיקות כעת מחצית מהעובדים שהעסיקו לפני הקורונה. השינויים למעשה מאלצים את הארגונים לשנות את הסטטוס קוו הקיים ולפעול בדרך שונה שיכולה להרים אותם וליצור הזדמנויות חדשות או להביא לכישלון. שאלת מיליון הדולר היא איך מתנהלים לאור השינויים ואיך ממשיכים לייצר תהליכי עבודה תקינים.

 

כיצד הארגון מתאים עצמו לשינויים?

התוצאות הן אלו הקובעות את המשך קיומו של הארגון ולכן ההתנהלות שלו צריכה להיות מותאמת לשינויים גם אם הם פחות נעימים. למשל, ישנם מקרים בהם הארגון יאלץ לסגור יחידות שונות או לשנות תהליכי עבודה. הארגון יצטרך עם כל הכאב לפטר עובדים ולגייס משאב אנושי חדש לאור השינויים, לשנות הרגלי עבודה, להכניס מכשור חדשני, לשלוח את העובדים להשתלמויות, להקצות מימון ומשאבים וכיוצא בזה. המשאב האנושי בארגון שמצליח לעמוד בשינויים כאלו או אחרים בשל האילוצים שהוזכרו יהיה מושפע מהם. כשמדובר על גיוס עובדים חדשים השינוי יהיה בהתאמתם לצורך תפעול טכנולוגיה חדשה, יצירתיות, גמישות ועוד.

כלומר, ההשתלבות של העובדים צריכה להיות בהתאם לשינויים. ישנם למשל ארגונים שנקטו בגישה חדשה של עידוד הפעילות הספורטיבית של העובדים באופן מתגמל על מנת שיהיו ערניים ובעלי מוטיבציה גבוהה. כך הארגון יכול להשיג עובדים יזמים שיקדמו את העסק. לסיכום, רק הסתגלות ושינוי מיטבי לאור אילוצים תביא להצלחת הארגון.

$(function(){})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה