לנפץ את בועת הנדלן – מה המספרים מספרים?חדשות לבקרים מתפרסמות ידיעות שונות לפיהן שוק הנדל"ן המסחרי באזור המרכז רווי, שהתשואות יורדות ושבפועל מדובר בבועה שסופה להתנפץ. אך האם הדבר נכון בכל הנוגע לתל אביב, בפרט כאשר העיר ותעשיית ההייטק שבה הם אחד ממנועי הצמיחה המרכזיים של הכלכלה הישראלית? לפי נתונים רשמיים, כ-50% מחברות ההייטק הישראליות באזור המרכז ממוקמות בתל אביב. סה"כ, בתל אביב לבדה קיימות כרבע מכלל חברות ההייטק בישראל, ואחד מכל עשרה תושבים בעיר עובד בתעשיית ההייטק.

לכן, בניגוד לדיווחים השונים התעמקות במספרי האמת מגלה שלא רק שלא מדובר בבועה, אלא שאף להפך, הביקוש גבוה מאוד וזאת לאור המחסור הקיים כבר היום במשרדים להשכרה בתל אביב עבור חברות שונות. דוגמא טובה ניתן לראות בשלושה מאיזורי הביקוש המרכזיים בעיר, אזור רוטשילד, אזור מנחם בגין ואזור עזריאלי ושרונה. לצורך המחשה, המחיר הממוצע למ"ר של שטח מסחרי ברחבי העיר עומד על 82 ש"ח. לעומת זאת, בשלושת האזורים המבוקשים האלה המחיר הממוצע עומד על למעלה מ-100 ש"ח.

מחירים אלו, והביקוש הגבוה למשרדים באזורים מבוקשים נוספים ברחבי העיר, כמו אזור יגאל אלון ורמת החייל, משקפים את העובדה הפשוטה שביחס להיצע המשרדים הקיים כיום, ישנו צורך בפי 1.5 שטחים נוספים לטובת התרחבות עתידית של חברות ומשרדים. לכן, אין זה מפתיע שכבר כיום, ולאור הגידול הנוסף הצפוי בתעשיית ההייטק, חברות גדולות נערכות מבעוד מועד, רוכשות כבר כיום שטחים רבים ומשכירות אותם לחברות אחרות, כאשר בעתיד הן צפויות לעשות שימוש בשטחים אלו בעצמן.

כך למשל, במגדלי עזריאלי שרונה חברת Sentinel One, אחת החברות המובילות בתחום הסייבר בישראל, שכרה 2 קומות בשטח כולל של 4,800 מ"ר ומיד השכירה קומה אחת לחברה אחרת. באותו אזור, במגדל ToHa חברת Natural Intelligence, אחת המובילות העולמיות בתחום הפרסום הדיגיטלי המעסיקה למעלה מ-300 עובדים, שוכרת שטח של 3 קומות בשטח כולל של 9,600 מ"ר. באותו מגדל, פייסבוק, שאין צורך להרחיב עליה את הדיבור, שכרה כבר מבעוד מועד 2 קומות ריקות. במגדל מידטאון, ליד מגדלי עזריאלי, פירמת רואי החשבון EY "השתלטה" על 16 קומות בשטח כולל של לא פחות מ-26,000 מ"ר ומשכירה 2 קומות בגודל של 3,300 מ"ר.

 

 משרדי חברת Sentinel One עזריאלי שרונה

 

 

משרדי חברת Sentinel One עזריאלי שרונה


צילום :Oren kan

 

נתונים אלו מצביעים על מגמה ברורה שבינה לבין בועה יש קשר מקרי בהחלט. ישראל ידועה כ – Start-Up Nation ותל אביב היא עמק הסיליקון שלה. תעשייה זו צפויה רק לגדול בשנים הקרובות לאור הביקוש העצום לעובדים בתחום ההייטק והחדירה המסיבית של טכנולוגיה לחיינו. ראשי התעשייה ומנהלי החברות הגדולות בתחום מבינים זאת היטב ולכן הם "מצטיידים מראש" בשטחים בהם יוכלו לאכלס את העובדים הרבים שצפויים להצטרף לחברות השונות הפועלות בתחום. ההיצע הקטן, הביקוש לעובדים וההתרחבות העתידית בתחום אינם מייצרים בועה. רחוק מכך, הם מייצרים שוק תוסס ופעיל שרק צפוי ללכת ולגדול בשנים הקרובות

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה