חשיבותו של החינוך הפיננסיבבית הספר למדו תמיד ספרות, היסטוריה, מתמטיקה, מדעים ועוד הרבה מקצועות חשובים שמוסיפים ידע ומרחיבים אופקים. כיום ישנה מגמה לעלות שלב וללמד גם תחומים שימושיים, שנותנים כלים להתקדמות והצלחה בחיים. אחד המקצועות האלה הוא חינוך פיננסי. בכתבה זו נדון בחינוך הפיננסי בבתי הספר, בחשיבות הרבה שלו ובחלק מהנושאים שניתן להתמקד בהם בגיל צעיר.

pexels

מדוע קריטי להתחיל את החינוך הפיננסי מוקדם ככל האפשר

אחוז גדול מאוד של המשפחות בישראל אינו מתנהל בצורה נכונה כלכלית. התנהלות כלכלית נכונה מורכבת ממספר רבדים. קודם כל, מדובר ביכולת של המשפחה לעמוד במסגרת ההוצאות שלה, תוך התחשבות במשכורת של שני בני הזוג. נוסף על כך, מדובר ביכולת לעשות השקעות חכמות שייצרו הכנסה פסיבית למשפחה, ויבטיחו שהרווחה הכלכלית תימשך גם בזמנים קשים מעט יותר. הלוואה מבנק* יכולה גם היא להיות חלק מהתנהלות כלכלית נבונה, כל עוד היא נלקחת באופן אחראי ותוך מחשבה מעמיקה על היכולת שלכם לעמוד בהחזרים. חינוך פיננסי מאפשר לחשוף את הילדים כבר בגיל צעיר לנושאים מעולם הכלכלה, כך שכאשר הם ייתקלו בהם בתור בוגרים, יהיו להם הכלים לנהל את כספם באופן מושכל. נוסף על כך, החינוך הפיננסי יהפוך את הילדים למודעים ומעורבים יותר במצב הכלכלי המשפחתי, מה שיקל על ההורים במקרה ויצטרכו לסרב לרכוש להם מוצר מסוים.

 

הסבר לכיתה על פרסומות והשפעתן

אחד הצעדים הראשוניים בחינוך פיננסי לתלמידי בתי הספר, הוא הסבר על מהות השיווק והפרסומות. למרות שעבור מבוגרים מדובר בידע שנראה ברור מאליו, ילד צעיר אשר נחשף לפרסומת בטלוויזיה או באינטרנט, לא תמיד יודע מהו האינטרס העומד מאחוריה. חשוב מאוד כחלק מהחינוך הפיננסי להסביר לילדים על הסיבה לקיום הפרסומות, על היכולת שלהן לייצר שינוי תודעתי לא מודע, ועל האינטרס הכלכלי העומד מאחוריהן. פעמים רבות, עצם הידע הזה יאפשר לילדים לעמוד בפני הפיתויים המוצעים להם בפרסומות בכלי התקשורת השונים, ויהפוך אותם לצרכנים מודעים יותר בעתיד.

 

הקניית הרגלי חיסכון ומעורבות כלכלית

אחד מהאלמנטים החשובים ביותר בחינוך הפיננסי, הוא הקניית הרגלי חיסכון לילדים. חשוב מאוד להסביר לילדים על חשיבותו של החיסכון הכספי, גם ככלי לרווחה כלכלית בעתיד הרחוק, וגם כאמצעי להגשים חלומות בטווח הזמן הקרוב יחסית. ניתן להסביר לילדים למשל, שאם הם יתאפקו וישמרו את דמי הכיס שלהם במשך מספר חודשים במקום לבזבז אותם באופן מיידי בחנות המקומית, הם יוכלו לעשות בהם שימוש לרכישה של מוצרים גדולים ומפתים יותר. חשוב מאוד להעביר את המסר שחיסכון אינו אומר לא לנצל את הכסף, אלא פשוט לשמור אותו לשימוש עתידי ומשתלם יותר. תוך כדי שיעורים אלה, ניתן להסביר לכיתות בוגרות באופן יחסי על מהות ההשקעה ויצירת רווח פסיבי. הסבר זה יאפשר לילדים להבין את השיקולים העומדים מאחורי החלטות ההורים שלהם, ואף יוכל להניע אותם להתחיל בחיסכון מוקדם ככל האפשר, מה שיגדיל באופן מעריכי את הפנסיה והתקציב שלהם לעת זקנה.

 

קביעת קווים מנחים להוצאה על ימי הולדת ומסיבות

חלק מבתי הספר המציעים חינוך פיננסי לילדים, הם בתי הספר מהשכבה הסוציואקונומית הגבוהה בישראל. חשוב מאוד שגם בתי הספר המלמדים אוכלוסייה עשירה, יתנו דוגמה בהתנהלות היום יומית להתנהלות פיננסית נבונה. אפשרות שכדאי לשקול בהקשר זה היא קביעת קווים מנחים להוצאה של ההורים על אירועים שונים, בין אם מדובר על השתתפות בתשלום על אירועים מטעם בית הספר, או על עריכת מסיבות יום הולדת לילדים. קווים אלו יהפכו את החינוך הפיננסי למובן ונגיש לילדים, ובעיקר לנוכח בחיי היום יום.

 

  * העמדת ההלוואה ותנאיה נתונים לשיקול דעתו הבלעדי של הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה