אבדייב פילביץ'

למרבה הצער קיימים בשוק אלפי עובדים במצב דומה- כיום מעסיקים רבים במשק, ובעיקר במגזר הפרטי, מפרים את זכויותיהם של העובדים, בעיקר בכל הנוגע לזכויותיהם הפנסיוניות – המעסיקים מנצלים את פערי המידע והעובדה כי רוב העובדים לא בקיאים בנושא זה ופועלים ככל העולה על רוחם; לרבות הפרשות בחסר לקופת הקרן, ניכוי כספים משכר העובדים מבלי להעבירם לקרנות הפנסיה ושלל הפרות נוספות ואחרות – אז מה עושים כשמתעורר חשד כי זכויותיכם מופרות? התשובות להלן.

על מנת שלא להגיע למצב בו אנו מגלים רק בחלוף שנים כי לא הופרשו כספים לקרן הפנסיה, דבר שפוגע באופן קשה בזכויות הפנסיוניות שלנו, חשוב מאוד לבצע מעקב שוטף בדוחות הרבעוניים שכולנו מקבלים מדי רבעון למייל ו/או לדואר (ולא להשליכם לפח כפי שחלק גדול מאתנו נוטה לעשות), אם מכל סיבה שהיא אינכם מקבלים דוחות אלה יש לפנות לחברה ולעדכן אמצעי התקשרות עדכניים מולה וכן לבקש דוחות רבעוניים ו/או שנתיים קודמים.

עם קבלת הדוח הרבעוני יש לבצע בדיקה פשוטה למדי; איסוף תלושי השכר של אותו רבעון והשוואה בין סכומי ההפקדות שבוצעו בפועל לקופה אל מול הסכומים הנקובים בתלושי השכר.

הסכומים האמורים נחלקים לשני רכיבים: ההפקדה לרכיב התגמולים (6.5%) והפרשה לרכיב הפיצויים  (6%) על חשבון המעסיק, והפקדה לרכיב התגמולים (6%) על חשבון העובד, סך כל ההפקדות אמור להגיע ל 18.5% מהשכר החודשי (ישנם עובדים במשק שזכאים לשיעורי הפרשות גבוהים יותר אזי הבדיקה תעשה בהתאם, אך אלה הם השיעורים המינימאליים הקבועים ע"פ חוק).

הסכומים הללו מצוינים בכל תלוש שכר, וכן מפורטים באופן ברור וידידותי למדי בדוחות הרבעוניים של חברות הביטוח השונות.

בשלב זה, כל אשר נדרש מאתנו לעשות זה לבדוק כי קיימת התאמה בין הסכומים המפורטים בתלוש השכר בכל אותם הרכיבים המפורטים לעיל לסכומים שהופקדו בפועל לקרן, ולבסוף לבדוק שהסכום הכולל הינו תואם אף הוא.

ככל שישנה התאמה מלאה בין הסכומים המשמעות היא שההפרשות בוצעו כדין וניתן לחזור לישון בשקט, במקרים בהם אין התאמה יש לפנות למעסיק ולדרוש השלמה לסכום המלא באופן מיידי וזאת על מנת לשמור על מלוא הזכויות שלכם בקרן.

יובהר כי ניתן ורצוי לבצע בדיקות אלא גם באופן רטרואקטיבי על מנת לבדוק שההפרשות בוצעו כראוי עוד מתחילת ההעסקה במקום העבודה.

הבדיקה האמורה הינה פשוטה למדי וגוזלת מספר דקות אחת לשלושה חודשים בלבד, השקעה שבהחלט תשתלם לכם בעתיד.

ומה עם אותו העובד אתם שואלים? לאחר שפנה מספר רב של פעמים למעסיקו בבקשה לבצע השלמה לקופת הקרן והדבר לא נעשה במשך תקופה ארוכה, נאלץ לבסוף להודיע על התפטרותו- חשוב להדגיש כי בנסיבות האמורות מדובר בהתפטרות בדין מפוטר שכן אי הפרשת כספים לקרן פנסיה במשך פרק זמן ממושך מהווה הרעת תנאים מוחשית לכל דבר.

לאחר תקופה של כשנתיים ממועד התפטרותו, במהלכן פנה העובד למעסיקו אינספור פעמים בבקשה להסדיר התשלום בגין ההפרשים, פנה אותו העובד למשרדנו לצורך קבלת ייעוץ משפטי, כשהוא מיואש, מתוסכל ואובד עצות.

לאחר בדיקה מעמיקה של הדברים והגשת תביעה כנגד המעסיק בבית הדין האזורי לעבודה, שולמו לבסוף לעובד מלוא ההפרשים המגיעים לו, בתוספת הוצאות משפטיות ועוגמת נפש ובא לציון גואל.

למרבה הצער קיימים כיום בשוק אלפי עובדים במצב דומה שכלל לא מודעים לכך שזכויותיהם מופרות מדי חודש בחודשו. מרביתם נוטים להקל ראש בכל הנוגע לזכויותיהם הפנסיוניות ולא מבצעים כל מעקב בנושא, שכן בניגוד לזכויות כגון ימי חופשה או דמי הבראה אותן אנו מכירים היטב ולכאורה קלות וזמינות לנו יותר למעקב, כל הנושא של הזכויות הפנסיונית נתפס בעיני רבים כסבוך ומאיים. בפועל, הבדיקה הנדרשת על ידכם לצורך שמירת זכויותיכם הפנסיוניות הינה פשוטה למדי ובהחלט מצדיקה את המאמץ בסוגיה קריטית וחשובה זו.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]