השפעת הקורונה על עולם החוזיםלמגפת הקורונה השלכות משפטיות עצומות. מצב החירום אשר נכפה עלינו בחודשים האחרונים טומן בחובו אתגרים רבים וביניהם קושי עצום, גדל והולך, לקיים חוזים ולעמוד בהתחייבויות הנובעות מן החוזה.

עוד קודם לימי הקורונה, נהוג ומקובל לקבוע בחוזה סעיף המתייחס לביטול חוזה כתוצאה מ"כוח עליון" כגון מלחמה, שביתה, אסון טבע וכד'.

סעיף 18 לחוק החוזים (תרופות) קובע בין היתר פטור מתשלום פיצויים עקב הפרת חוזה או אכיפת חוזה אשר לא ניתן לקיימו בנסיבות שהמפר לא ידע ולא יכול היה למנוע אותן ולצפות אותן בעת כריתת החוזה.  

לעניינינו, חוזה בו נכתב במפורש כי מגפה הינה "כוח עליון" המקימה פטור מקיומו של החוזה, הינו חוזה אידיאלי. אולם, במרבית החוזים אין אזכור מפורש ל"מגפה" ככוח עליון. 

כדאי לאמץ הוספת אזכור מפורש למגפה בחוזים עתידיים, ועד אז עולה השאלה האם ניתן להחיל את הקבוע בסעיף 18 הנ"ל על הפרת חוזה עקב מגפה?

התשובה אינה פשוטה כלל וכלל. לאורך השנים מגמת בתי המשפט הייתה שלא לראות באירועים חריגים כגון מלחמה ונזקי טבע כאירוע המסכל חוזה, וזאת מן הנימוק כי "הכל צפוי".  אמנם בשנים האחרונות מבחן הצפיות רוכך מעט ונקבע לא פעם כי אף שהאירוע המסכל עצמו הינו צפוי, הרי שהשפעותיו על ההתקשרות החוזית אינן בהכרח צפויות.

באשר למגפה כאירוע מסכל? ובכן, מחד כאשר ארגון הבריאות העולמי הכריז על לפחות חמש מגפות עולמיות בעשור האחרון, קצת קשה לטעון כי מגפה עולמית הינה אירוע בלתי צפוי. מאידך, סביר להעלות על הדעת כי מגפה שגרמה למגבלות כה דרסטיות וחובקות עולם היא מצב חסר תקדים. 

בית המשפט יידרש להכריע בסוגיה, כאשר הצפי הוא כי יונחו לפתחו תביעות רבות בגין הפרת חוזים עקב משבר הקורונה, אך ניתן לומר כי אדם המבקש להעלות טענה של סיכול חוזה יידרש לרף הוכחה גבוה יותר מטענת קיומם של קשיים או אי נוחות אשר לא יספיקו לבדם לביסוס טענת הסיכול. 

באשר לחוזה רכישת דירה מקבלן – ביום 31.3.20 קבע משרד האוצר כי ענף הבנייה מוחרג מן המגבלות הרבות שהוטלו על המשק וזאת בשל חיוניותו למשק. לכן, ברכישת דירה מקבלן, לא יוכל הקבלן לאחר במסירת הדירה מנסיבות הנעוצות במשבר הקורונה ויהיה עליו להוכיח כי האיחור במסירה נובע מעילות מוצדקות ושאינן בשליטתו.  

זאת ועוד, ביום 1.4.20 יצר משרד המשפטים מתווה אשר נועד להגן על רוכשי הדירות ולפיו, במקרים בהם יבקש הקבלן למסור דירה בתקופת משבר הקורונה, הרי שמעבר לכך שהומלץ כי מסירת החזקה תתבצע "מרחוק" (ע"י שליח שיעביר מפתח ופרוטוקול מסירה), חובות הקבלן כלפי הרוכשים לרבות תקופות האחריות והבדק הקבועות בחוק יחלו לאחר סיומו של המשבר, בהזדמנות הראשונה שניתן יהיה לקיים מפגש בדירה,  ולא ממועד מסירת החזקה בדירה.

יש להמשיך ולהתעדכן בשינוי ו/או הוספת הנחיות / תקנות בנושא. 

פזית ונדל, עורכת דין

רחוב האורגים 16 קומה 4 אשדוד

טל: 08-9571726 פקס: 153-524611123

 

.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה