דע את זכויותיך בדיני עבודה – זכאות לקבלת פיצוי פיטורים לעובד המתפטר / עו"ד אבי מור יוסף:ככלל, למעט המקרים בהם עובד זכאי להתפטר בדין מפוטר (כגון במקרה של הרעת תנאים או אי תשלום זכויותיו כדין), עובד מתפטר אינו זכאי לפיצויי פיטורים. יחד עם זאת, פעמים רבות העובד המתפטר זכאי לכל הפחות לקבלת צבירת הפיצויים מההסדר הפנסיוני שלו בהתאם להפקדות המעסיק לפיצויים בשיעורים הקבועים לפי צו ההרחבה בדבר פנסיה חובה בכלל המשק.

עו"ד אבי מור יוסף

מדובר בדרך כלל בסכומים נמוכים מחבות הפיצויים של המעסיק. יחד עם זאת, החל משנת 2014 שיעור ההפקדה בו מחויב מעסיק להפקדה ברכיב פיצוי הפיטורים בהתאם לצו ההרחבה לפנסיה חובה עומד על 6% (עד לגובה השכר הממוצע במשק) ומהווה במקרים רבים את מרבית הסכום שהמעסיק צריך לשלם לעובד לפיצוי פיטורים.

אם הופקדו כספי הפיצויים בקרן פנסיה או ביטוח מנהלים לקצבה בשיעורים גבוהים יותר מהקבועים בצו ההרחבה הכללי (למשל כאשר יש הסכם קיבוצי או צו הרחבה הקובע תנאים פנסיונים משופרים), ניתן לטעון שבמקרה של התפטרות המעסיק אינו רשאי להחזירם אליו לרבות בהתאם לסעיף 26 לחוק פיצויי פיטורים.

לכן, במקרה של צבירה משמעותית בסעיף הפיצויים בהסדר הפנסיוני לא כדאי לעובד לוותר על כספי הצבירה וראוי להעמיד שאלה זאת למבחנו של בית הדין לעבודה ומומלץ בנסיבות אלה לפנות לייעוץ משפטי.

קיימים מקרים רבים בהם זכאים עובד להתפטר בדין מפוטר לעניין חוק פיצויי פיטורים. יחד עם זאת, טרם החלטה על התפטרות בדין מפוטר, חשוב לבחון בכל מקרה שמתקיימים כל התנאים המזכים את העובד לעשות זאת. להלן מספר מקרים בהם יכולה לקום לעובד זכאות להתפטר בדין מפוטר: התפטרות לאחר לידה ; התפטרות עקב מחלה ; התפטרות עקב שהייה במקלט לנשים מוכות ; התפטרות עובד לאחר שהגיע לגיל הפרישה ; התפטרות לרגל גיוס לצה"ל או שירות לאומי או משטרה או שירות בתי הסוהר; התפטרות עקב העברה בתפקיד של בן זוג המשרת בצה"ל, במשטרה או בשירות בתי הסוהר ; התפטרות עקב מעבר מגורים לרגל נישואים; התפטרות עקב מעבר מגורים לאור גירושין; התפטרות עקב הצטרפות לבן זוג היוצא לתקופה העולה על שישה חודשים לחוץ לארץ בשליחות המדינה; התפטרות עקב מעבר מגורים לישוב חקלאי או ליישוב באזור פיתוח; התפטרות עקב מעבר למקום התנחלות או היאחזות מאושרת.

בנוסף, קיימים מקרים נוספים בהם עובדים זכאים לקבלת פיצוי פיטורים (ולעיתים אף פיצויים מוגדלים) גם בנסיבות בהן התפטרו בהתאם להסדרים מיטיבים אחרים כגון הסכם קיבוצי, צו הרחבה או חוזה אישי. לכן, מומלץ לבחון כל מקרה לגופו ולבדוק את הזכאות לקבלת פיצוי פיטורים גם במקרה של התפטרות.

**התכנים נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין**

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה