באילו מקרים מטפל עורך דין הוצאת דיבה?רוב בני האדם אולי מכירים את הפתגם "אל תלבין פני חברך ברבים", פתגם שכמובן כדאי ליישם אותו גם כלפי מי שאינו חבר קרוב, אבל בפועל ישנם מקרים רבים שבהם מוצאת דיבתו של אדם. בפרט הפכה התופעה נפוצה בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות – ובהתאם ישנו גם ביקוש רב יותר לשירותיו של עורך דין שתחום המומחיות שלו הוא דיבה.

עורך דין תאונת דרכים

כששואלים עורך דין הוצאת דיבה מהי, התשובה שלו תהיה עבירה על חוק לשון הרע. זהו חוק חשוב, שנחקק לפני יותר מחצי מאה וליתר דיוק בשנת 1965. בעבר הייתה נהוגה הבחנה מסוימת בין הוצאת דיבה לבין לשון הרע, אבל כיום מדובר בשני מונחים חופפים, והחוק הוא כאמור חוק איסור לשון הרע.

אילו פרסומים מהווים עבירה על החוק?

עורך דין הוצאת דיבה, וכך גם בית משפט שמתבקש לפסוק בסוגיות מסוג זה, בוחנים כל פרסום על סמך החוק הנ"ל. ישנם 3 סוגי מקרים של דיבה:

א. ביזוי אדם בהקשר של האמונה הדתית שלו, הגזע שלו, המגדר, הנטייה המינית, מוגבלות שיש לו, מעשים (שעשה או שרק מיוחסים לו), תכונות, התנהגות ועוד.

ב. הפיכת אדם למושא לשנאה או לעג.

ג. פגיעה במשלח היד של אדם, במקצועו או בעיסוקו.

כדאי לדעת שההגדרות הנ"ל תקפות גם לגבי פרסומים בכתב וגם לגבי אמירות בעל פה, בין אם באופן פומבי (בטלוויזיה, באינטרנט וכו') ובין אם בנוכחות מספר מצומצם של אנשים.

דגש חשוב נוסף שכדאי לדעת לגבי הוצאת דיבה הוא שבית המשפט מוסמך לקבוע פיצוי גם ללא הוכחת נזק ממשי, כלומר גם אם "רק" יש פוטנציאל לפגיעה מהסוגים הנ"ל, מפרסם הדיבה עלול לשלם על כך ביוקר.

הענישה בגין הוצאת דיבה

העונש על הוצאת דיבה הוא פיצוי בסכום של עד 70,000 ₪ אם לא הוכחה כוונת זדון, ועד 140,000 ₪ אם התובע, כלומר האדם מושא הדיבה, מוכיח שהייתה כוונת זדון מאחורי הפרסום או האמירה.

כאמור אין כלל צורך להוכיח שנגרם נזק, אלא רק שמדובר בעבירה על חוק איסור לשון הרע, וזו כמובן סיבה טובה לשכור את שירותיו של עורך דין הוצאת דיבה מנוסה.

כמו כן ישנם מקרים שבהם מדובר בעבירה פלילית, וכשזה המצב העונש עלול לכלול גם שנת מאסר בפועל!

איך מייצג עורך דין הוצאת דיבה את הלקוח?

כל עורך דין הוצאת דיבה מייצג גם תובעים וגם נתבעים. כשמי ששוכר את שירותיו של איש המקצוע הוא הנתבע, ולפי דעתו המקצועית של עורך הדין אכן מדובר בדיבה, ייעשה מאמץ להגיע לפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט, כשתנאי הכרחי לכך הוא מחיקת הפרסום (במידת האפשר) והבעת התנצלות.

עורך דין הוצאת דיבה שמייצג תובע יעשה כמובן מאמץ להעניק ללקוח שלו את הפיצוי המרבי האפשרי, ועוד קודם לכן הכרה בכך שאכן מדובר בלשון הרע. באופן עקרוני בתי המשפט בודקים כל פרסום או אמירה על בסיס מבחן האדם הסביר, כלומר האם אדם סביר שנחשף לפרסום יראה בו אמירה שלילית ופוגענית כלפי התובע. עורך דין לשון הרע מיומן יפעל כדי לשכנע את בית המשפט שאכן כך הדבר.

 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה