איך יודעים לזהות מזוזה כשרה?אפשר לזהות את ביתו של היהודי באמצעות המזוזה המותקנת על גבי המשקוף של ביתו. כך היה בגולה בימים עברו, וזה נכון גם לימינו.

Pixabay

יהודים רבים מתקינים מזוזות בתי העסק ובבתים הפרטיים בארץ וגם בחו"ל. כשאנו מתקינים מזוזה, אנו רוצים להיות סמוכים ובטוחים שהיא כשרה. לאור הזיופים הרבים הקיימים בתחום ייצור המזוזות (ויש גם זייפנים המוכרים בתי מזוזות ריקים ללא המזוזות), חשוב לדעת לזהות מזוזה כשרה. 

כלל אצבע: לבדוק מי אחראי על המזוזה

כאשר באים לקנות מזוזה במקום מסוים, חשוב לוודא שיש לו תעודות כשרות ואחריות המעידות על מקצועיות ועל מזוזות תקינות. חשוב להבין שאת הפרשיות המופיעות על גבי קלף המזוזה כותב סופר סת"ם בדיו מיוחדת. אותיות הפרשייה נכתבות אחת אחת באופן ידני על ידי אדם ירא שמיים המקפיד על כל המצוות, קלה כחמורה. וזה עוד לא הכול. בימינו, כדי להיות סופר סת"ם, יש צורך הכשרה. ורק אדם שלמד את רזי המקצוע במשך כמה שעות טובות, יכול לכתוב את המזוזה שלכם. הרי בסופו של דבר, במרבית הזמן יושב סופר הסת"ם כשהוא לבדו, ספון בחדרו ומעתיק את הפרשיות על גבי הקלף מבלי שמישהו יפקח עליו. על כן, יש צורך לוודא שאכן מדובר בבעל מקצוע ישר והגון. 

לפיכך, כאשר אתם בוחנים את בית העסק המשווק את המזוזות, אל תהססו לבקש תעודת כשרות. מומלץ גם להיעזר בהמלצות מבני משפחה, חברים או כל מי שהיה לו ניסיון ברכישת מזוזות. 

אם ברצונכם להתהדר במצווה, מומלץ לקנות מזוזות גדולות ויקרות מעט יותר. זאת משום שהקלף הגדול של המזוזה מאפשר לסופר הסת"ם לדייק יותר בכתיבת האותיות ולצמצם את הטעויות. 

מה עוד חשוב לדעת על המזוזה?

לאחר שווידאנו כי המזוזה שלנו כשרה, ישנם עוד כמה דברים שכדאי לדעת עליה:

  • מצוות המזוזה היא מצווה חשובה שמקורה מן התורה, והיא כוללת את עיקר האמונה בה'. מצווה זו חלה על נשים וגברים כאחד.
  • המצווה נועדה לשמור על הבית ועל השוהים בו. יש המאמינים כי אותיות מחוקות בתוך הקלף עלולות להוביל לאסונות. כך לדוגמה, כאשר בדקו את המזוזה בביתו של אדם צעיר שנהרג בתאונת דרכים, גילו כי המילה "נפשך" ניזוקה. 
  • המזוזה מותקנת בצדו הימיני של המשקוף בכל חדרי הבית (חדר הוא כל מבנה בגודל של 2 מטר על 2 מטר לפחות) גם בחדרים שאין בהם דלתות.
  • על בית המזוזה מופיעה בדרך כלל האות שי"ן או האותיות שד"י, שאלה ראשי תיבות של שומר דלתות ישראל. 
  • יש החושבים בטעות שבית המזוזה (המבנה הקשיח) הוא המזוזה עצמה, כאשר למעשה המזוזה היא הקלף שעליו כתובות הפרשיות, בעוד בית המזוזה נועד להגן עליה. עם זאת, אם המצווה הזו חביבה עליכם במיוחד, תוכלו לקנות בית מזוזה מהודר ויוקרתי שישמור על המזוזה שלכם בכל עת. 
  • לאחר שכבר קניתם את המזוזה הכשרה, חשוב לבדוק אותה אצל סופר סת"ם בכל שלוש או ארבע שנים, על מנת לוודא שלא נפלו בה פגעים. אחרי הכול, קלף המזוזה עלול להיפגע ולהשתפשף עם הזמן. 

האם חייבים לנשק את המזוזה?

מפאת חיבוב המצווה, יש הנוהגים לנשק את המזוזה. פעולה זו מעידה על כך שאנו מסכימים עם עקרונות האמונה הכתובים בה. אף על פי שמבחינת ההלכה אין חובה לנשק את המזוזה, יש לכך כמה סיבות חיוביות. דבר ראשון, פעולת הנשיקה מעידה על אהבה, והיא מחברת את האדם לאהבת ה' ולקיום מצוות. שנית, עצם הנגיעה במזוזה עם האצבע מעידה על החיבור למזוזה וההבנה שהיא שומרת על שוכני הבית מכל רע. 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה