מכבי אשדוד- ליאור ליובין: כל הפרטיםזה לא סוד שמעמדו של ליאור ליובין במכבי אשדוד הוא בכי רע. שחקנים, הנהלה, צוות, לכמעט כולם יש טענות על ניהול המשחק של המאמן. אלא שבינתיים הדבר היחיד שמשאיר את ליובין באשדוד זה חוזה לעונה הבאה. לאשדוד אין כסף לשלם לליובין ולעוד מאמן (בעיקר אם בכיר). היום תהיה פגישה שלאחריה כנראה יוחלט שליובין בחוץ, השאלה באיזה מחיר

בדרך כלל גיבוי/אי שביעות רצון מאמן במערכה הראשונה, קורמת עור וגידים במערכה השלישית. במכבי אשדוד כבר תקופה לא מרוצים/מגבים את ליאור ליובין, אין שביעות הרצון היא בקרב רבים מאנשי ההנהלה וניתן לומר גם שחקנים.

ליובין הגיע בקיץ על תקן מאמן צעיר ומבטיח, ביקש וקיבל חוזה לשנתיים. למעשה אלמלא אותה בקשה לחוזה לשנתיים, ליובין כבר היה בחוץ. עד סוף העונה אשדוד כנראה תהיה מוכנה או תצליח להגיע לפשרה, הבעיה מה עושים עם העונה הבאה?

ליובין לא יוותר, וכי למה שיוותר? מישהו מכם היה מוכן לוותר על חוזה? כסף מובטח? מדברים על כבוד עצמי, הערכה וכדומה. במדינה שלנו מצטער להגיד זה לא קיים. במדינת יוקר המחיה אף אחד לא חושב מתוך כבוד עצמי, אלא דרך הכיס, אני, אתם, כולנו. מעטים הם האנשים שיסכימו לוותר מתוך כבוד.

ושלא תדעו, מי שוותר זה אחד כנראה שיש לו הוא שעשה מספיק כסף ויכול להרשות לעצמו. אגב אם מדברים על לקיחת אחריות מצד המאמן, מה לגבי לקיחת אחריות ממי שממנה את אותם מאמנים (נתי כהן, ליובין, אריק אלפסי). נאה דורש נאה מקיים.

נחזור לליובין, בדרך כלל במצבים כאלה, קשה מאד להישאר במקום שלא רוצים אותך. ליובין אולי עוד מאמין אולם נראה שהוא קצת איבד שליטה על מה שקורה. הקריאות של הקהל להתפטר אולי לא נעימות, אבל מי שעבר את אולם הפחים, לא נרתע מכמה ילדים (ויסלחו לי הדולפינים היקרים).

אגב, במו עיניי ראיתי בסיום המשחק מול אילת, את חלק (וחשוב לציין שמדובר בחלק) מאנשי הספסל של אשדוד, עובדים רשמיים של הקבוצה, מעודדים את קריאות "התתפטר" לליובין. לא לעניין ולא מתאים.

דויד בלאט אמר בעונה שעברה אחרי העלייה לפיינל פור שהוא לא רוצה להיות מאמן כמו "ברווז צולע". ליובין הוא כבר מזמן "ברווז צולע" במועדון. שחקנים ואנשים בכירים מתוך המערכת מדברים על חוסר השליטה שלו בקבוצה, ביקורת מבית יש ויש. 

בסיום המשחק באילת, חלק מהשחקנים "העדיף" להשאיר את דלת חדרי ההלבשה פתוחה בכדי שהמאמן ישמע את אותן קריאות מהאוהדים. 

השחקנים חלק איבדו עניין, או אמון במאמן. שיו"ר הקבוצה אומר במהלך השבוע, בצורה גלויה: "אנחנו לא מרוצים מניהול המשחק, והמצב הוא רע, רע מאוד, אנחנו בוחנים את כל האופציות העומדות על השולחן, ואני מניח שאנחנו נדע מה לעשות בימים האחרונים. יש הרבה מאוד בעיות, אני לא אנהל את הנושא הרגיש והעדין הזה על גבי התקשורת, אנחנו מתנהלים בכבוד ובכיבוד הזולת עם כל הקושי שבעניין".

ייאמר לזכותה של ההנהלה שהיא באמת מנסה לעשות הכול, שחקנים, שינויים, זרים חדשים. אפילו רצון לנסות להביא את ניב ברקוביץ' בכדי לחזק עוד את הסגל הישראלי.

ההחתמה של זר כמו טרנס וויליאמס, שהוא ברמת "סטיל" בליגה שלנו, מוכשר מאד שיתרום רבות לאשדוד, מראה שבהנהלה מנסים הכול, אבל משהו לא הולך, והמשהו הזה כרגע מופנה לקווים ואי אפשר להגיד שלא בצדק, גם אם חלקי.

בשבוע האחרון כבר שמענו דיבורים מהצד של ההנהלה, שלחלקם נמאס, אין להם חשק. ימים יגידו.

שאלת הכסף

כאמור הפגישה היום תהיה גורלית וסיכוי גובה שאחריה תצא הודעה שליאור ליובין סיים את תפקידו באשדוד, במעין פשרה של "התפוטר". ברמת ההחלטה, היא התקבלה, באשדוד חושבים שליובין נכשל, לא רוצים בו ואם לא הכסף הוא כאמור כבר היה בחוץ. 

שאלת הכסף היא מכרעת, לאשדוד אין ספונסר מרכזי, רוב התקציב מתבסס על עיריית אשדוד וזהו כאמור לא בור ללא תחתית. שאלת המאמן הבא של מכבי אשדוד, היא נגזרת של הסכם הפיצוי שיעשה עם ליובין. פיצוי גבוה שווה מאמן פחות בכיר, פיצוי נמוך, בדגש על ויתור החוזה לעונה הבאה, משמע: מאמן בכיר. 

וכאן חשוב לציין עוד דבר, באשדוד משתשעשים באחרונה על הרצון למנות מנהל מקצועי (היה אחד כזה לפני ארבע שנים לא?) לקבוצה, מהלך מצוין, רק שאם אריק שיבק שהוא השם החם גם לאימון וגם לתפקיד המנהל המקצועי, זה אומר קודם כל ששיבק הוא מאמן/מנהל יקר מאד ובצדק. מדובר בפיגורה ואיש עם קבלות, מאמן נבחרת ישראל לשעבר. 

אלא שאם שיבק מגיע כמנהל מקצועי זה אומר שאשדוד תצטרך להחתים גם מאמן, שכנראה, בעצם לא כנראה יהיה מאמן לא יקר, וצעיר בדמות אריק אלפסי, עדי אזולאי, אריאל בית הלחמי. השאלה האם למכבי אשדוד יש את הכסף לבצע מהלך שיכלול פיצוי לליובין, פלוס מנהל מקצועי, פלוס מאמן. שכנראה שיבק אם יגיע ירצה חוזה ליותר מעונה.

טעויות ההנהלה

הנהלה עצמה לא חפה מטעויות. כראשי המערכת שיש הצלחות הם כמובן חתומים על זה, שיש כישלנות אותו כנ"ל. 

לדעת כותב שורות אלה, הנהלת הקבוצה ברמת הארגון, הסדר, הציוד ואפילו הסגל העמידה קבוצה ראויה ליגת העל. היא בוודאי לא שווה מקום אחרון בליגה. היא יותר טובה מנהריה ובטח מגליל/גלבוע. 

הבעיה היא בהחלט מיקרו ומאקרו שנובעות מחוסר ידע. השחקן שהכי חסר למכבי אשדוד מתחילת העונה, זה רכז משחק, גארד גדול שיכול להוות "סטופר" הגנתי, יחד עם שחקן מטרה בהתקפה. החתמה של ג'יימס נאנלי שהוא שחקן מצוין, פשוט לא עוזרת לאשדוד.

דווקא עכשיו ההחתמה של טרנס ווליאימס היא נהדרת, כמו שציינו קודם. קודם כל מדובר בחתיכת כישרון, שיכול לעשות הכול במגרש, הוא יוביל כדור ויסייע לאשדוד בשני הכיוונים.

בימים האחרונים גם נעשה ניסיון לצרף אתצ ניב ברקוביץ' מאילת, לא ברור אם זה יצא לפועל, או יקרה, אבל מראה שבאשדוד הבינו שחסר להם רכז וגארד שיכולים לעזור להם.

אלא שבהחתמה של וויליאמס יש גם נון גדול והוא: טרל האריס. ווליאימס כנראה יגיע במקומו. באשדוד היו צריכים לעשות אחד מהשניים. או לשמור את ההחתמה של וויליאמס בשקט עד אחרי המשחק מול אילת. או לא לתת להאריס לשחק ולהביא את וויליאמס מוקדם יותר.

מישהו באמת ציפה שהאריס יעלה עם מוטיבציה מול אילת, שעה שהוא יודע שיש לו כבר כרטיס טיסה מוכן?

אשדוד תצא ביום שני הבא למשחק תחתית קריטי נגד עירוני נהריה בחוץ, כשהזר החדש טרנס וויליאמס צפוי לנחות היום בישראל ולהצטרף לאימונים החל ממחר.

צילום: אורי קריספין, אשדוד נט

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה