בסוף החודש יחל הטורניר למשך כחודשיים ימים ויתקיים באשדוד זו השנה השלישית, "זה מעין טורניר שלמעשה יפתח את אירועי הקיץ", אמר השבוע יוני דרעי. הטורניר מאורגן ע״י רשות הספורט העירונית. המארגנים: יוני דרעי ויאיר זוהר, באים דווקא מתחום הכדורסל. הטורניר יתקיים בחוף הקשתות ויקבל את החסות של עיתון סופ"ש. בשנתיים האחרונות נחל הטורניר הצלחה והיווה מוקד משיכה לרבים. לטורניר עצמו נרשמו עד כה 8 קבוצות, 4 מהם מאשדוד. "המטרה שלנו היא להגיע ל- 10 קבוצות שירשמו עד תאריך הפתיחה (23/5). בשנה שעברה הרבה נחשפו לטורניר", אמר דרעי השבוע. 

בארץ מוכרת יותר ליגת קורונה המשוחקת בת"א, יש לה קשר אליכם?

"נכון. אין לה קשר אלינו. אותו משחק, רק באשדוד. יש רבים שלא מצליחים להיכנס לליגה בת"א, אז אולי דרכנו הם יקבלו חשיפה". דרעי חושף איך כיצד נחשפו בכלל לספורט הזה, "הקרדיט מגיע לגיא אמסלם, שהוא באמת שחקן על. ראינו אותו ואת החברים שלו משחקים ונמשכנו לדבר. בכלל כל מי שמכיר אותי יודע שאני חולה ספורט, ים וכדומה, בקיץ אני בים, ככה שהחיבור היה טבעי, החלטנו להרים את הכפפה, יאיר (זוהר) ואני". 

כדורסלן עם לב של כדורגלן

כל מי שמכיר את יוני דרעי יודע שהוא אולי משחק כדורסל באופן מקצועני, אבל הלב שלו בכלל בכדורגל. ובכלל במשחקי הכדור. "עבורי מעבר לכיף, הים, הצבע והשמש מדובר בהכנה מצוינת לעונה", מספר דרעי.

זה משחק שמצריך כושר גופני רב?

"אתה לא מבין עד כמה. לרוץ על החול, לקפוץ שחם והמגרש די גדול (16*8) זה לא פשוט, תאמין לי שאחרי כל האימונים המקצוענים שעברתי בכדורסל זה לא משתווה לזה".

עבור דרעי וזוהר המארגנים את הטורניר המטרה היא כאמור להגיע ל- 10 קבוצות, "ההרשמה עוד פתוחה ומי שרוצה יכול להירשם דרך דף הפייסבוק "ליגת פווצ'יוולי אשדוד". דרעי מגלה שהם מנסים לארגן גם את דוד ושי רביבו ששיחקו בשנה שעברה שיהיו קבוצה וישתתפו בטורניר. "אם הם יסכימו להתחייב לנו זה יהיה נהדר". בנוסף, בתכנון לנסות לארגן ערב בחוף שיכלול משחקי כדורגל מול כוכבי עבר והווה בעיר. "כבר דיברנו עם כמה אנשים כמו נאור גלילי, יגאל זריהן ואלון חזן, נראה אם זה יצליח". המשחקים ישוחקו מידי יום שישי משעות הצהריים המוקדמות. 

הגביע של האחים דרעי

דרעי עצמו הוא לא רק המארגן של הטורניר אלא מחזיק הגביע בעצמו, יחד עם אחיו ראובן דרעי. צמד האחים זכה בשנה שעברה בגביע ודרעי מתכוון גם השנה לשמור עליו. "אח שלי זה השחקן", מפרגן יוני. "אני בעיקר אחראי על הצד המנטאלי ומשתדל לא להפריע (הוא צוחק)". כל מי שיגיע בימי שישי בכדי לצפות במשחקים, יקבל בחוף הקשתות מתחם חגיגי, צבעוני, עם די.גי' מידי שבוע. "זה גם הזמן להודות לעיתון סופ"ש שהרים את הכפפה ועוזר לנו ונותן חסות לכל הטורניר. בנוסף, גם רשות הספורט עזרה לנו בחסות העירייה בקבלת המסמכים והאישורים. וצריך להודות גם לה". 

כל מה שצריך לדעת על המשחק

שורשיו של משחק הפוצ'יוולי בחוף קופקבנה שבריו דה ז'ניירו, ברזיל, בשנות השישים של המאה הקודמת. שם התפתח כמשחק אימון לשחקני כדורגל. על מנת לא להפר את החוק אשר אסר בזמנו לשחק כדורגל על חוף הים, העבירו השחקנים את כדור הרגל ביניהם מעל רשת כדורעף החופים כדי לשפר את טכניקת המשחק ובה בשעה להימנע מהחרמת הכדור על ידי פקחי החוף. במקור שוחק חמישה שחקנים בכל קבוצה. לאט, לאט פחת מספר השחקנים בקבוצה עד שהגיע לנהוג כיום שני שחקנים בכל קבוצה. בברזיל ניתן עדיין למצוא קבוצות עם חמישה שחקנים בכל קבוצה. 

חוקים:

פוצ'יוולי משחקים 2 על 2, כאשר המטרה היא להעביר את הכדור מצד אחד של הרשת לצד השני, מבלי לגעת עם הכדור ביד. כל איבר אחר - ראש, רגל, ברך, כתף, ישבן - חוקי למהדרין. הפוצ'יוולי משוחק על חול הים, כאשר שדה המשחק מלבני וסימטרי ומידותיו הן 16 מטר אורך על 8 מטר רוחב. הרשת גובהה 2.20 מטר, רוחבה 1 מטר ואורכה 9.5 עד 10 מטר. בכל קבוצה ניתן לרשום 3 שחקנים לכל היותר, אולם שני שחקנים בלבד מורשים לשחק. אין אפשרות לבצע חילוף במהלך המשחק, אלא אם מדובר בפציעה, כאשר השחקן השלישי בכל קבוצה משמש אך ורק כגיבוי. כל קבוצה רשאית ל-3 נגיעות בלבד בכדור עד להעברתו את הרשת. נגיעה נוספת משמעה נקודה לקבוצה היריבה. שחקן אינו רשאי לגעת בכדור פעמיים ברציפות, כאשר במקרה כזו מדובר גם כן בעבירה שתגרור נקודה ליריבה. נגיעה ברשת אינה עבירה, כל עוד לא הפריעה למהלך המשחק. כדור שפגע ברשת ועבר אותה ייחשב כהעברה חוקית. 

שיטת הניקוד:

נקודות מוענקות כאשר הכדור פוגע בתוך חצי המגרש של היריבה, כל עוד הכדור לא יצא מתחום המגרש המסומן. ניצחון במערכה מוענק לקבוצה שצברה 18 נקודות, כאשר במקרה של שוויון 17:17 תימשך המערכה עד אשר יושג יתרון של שתי נקודות, אולם תקרת הנקודות היא 25. כלומר, במצב של 24:24 הקבוצה שתשיג את הנקודה הבאה תוכרז כמנצחת במערכה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]