"הוא מזכיר לי את גרד מילר", אמר על גוזלן גילי לנדאו חלוץ עבר אדום בראיון באתר וואלה! ספורט לפני כמה שנים. 

אז ההשוואה לסקורר הגרמני היא ללא ספק מחמאה אדירה וגוזלן כנראה יצטרך לקרוע הרבה זוגות נעליים עד שיגיע אם בכלל לרמה של הגרמני, אבל לפחות על פי תחילת העונה נראה שמאז הולצמן ומקרייב אשדוד מצאה סקורר חדש שהרבה שנים לא היה לה.

עוד בטרם נגיע לעניין המקצועי, אשדוד תהנה העונה כנראה לא מעט מנוכחות "סלב" ביציע הכבוד, הזמר משה פרץ. הזמר הוא גיסו של החלוץ, נשוי לירדן, אחותו של שובל. בעבר היה אפשר לראות אותו במשחקים של מכבי חיפה, מעודד את קרוב המשפחה.

גוזלן, אגב, השתתף בעבר בקליפ לשירו של פרץ "גם אם העולם יתהפך". באשדוד ישמחו מאד שגוזלן יבקיע ופרץ אולי יחבר שיר לסיום העונה אחרי הישג משמעותי. אבל יש זמן לכך.

צילום: אורן בן חקון, באדיבות אתר ONE

לא גבוה, אבל נוגח

חשוב לציין נקודה חשובה, כל "ההתלהבות" מגוזלן היא נגזרת של משחקי גביע הטוטו, טרם נבעט כדור אחד במסגרת הליגה וברור שבסוף חובת ההוכחה היא על אשדוד וגוזלן בזמן הליגה.

משחקי גביע הטוטו זה נחמד, אפילו מעורר תאבון וציפייה, אבל מה יקרה כאשר קבוצות והגנות ייקחו את גוזלן והתקפת אשדוד יותר ברצינות? נצטרך לחכות ולראות.

קצת היסטוריה, גוזלן החל לשחק כדורגל בעירוני טבריה. אביו בבר שיחק בעבר בקבוצה, וגם בהפועל בית־שאן, אבל המטרה של הילד הייתה מכבי חיפה.

בגיל 14, כשכמעט עבר למחלקת הנוער של הירוקים, קיבל הודעה שזה לא הזמן. לחיפה היו חלוצים צעירים שבנו להם עתיד ורוד, בראשם רועי עטר, בנו של ראובן, ובבר לקח את הילד למכבי ת"א, שם הבקיע שלושה שערי נגיחה במשחק אימון ועמד לחתום. אבל שובל רצה "רק מכבי חיפה", ועונה מאוחר יותר גם התקבל. 

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

הראש של גוזלן התחיל לעבוד גם בחיפה. למרות לא מעט רגעי שבירה מגעגועים אחרי המעבר לפנימיית הקבוצה בחיפה, השערים הגיעו בקלות. למרות שאינו גבוה במיוחד, 1.79 מטר, הוא הרשים במשחק הגובה שלו וכבש ללא הפסקה בקבוצות הצעירות.

בדאבל של קבוצת הנוער ב-2013 הבקיע 28 שערי ליגה ועוד חמישה בגביע. עונה מאוחר יותר, כשגוזלן כבר היה לסירוגין חלק מהקבוצה הבוגרת, הגיע דאבל נוסף. באותם ימים סימנו במכבי חיפה את גוזלן כ"יהלום", החלוץ המוביל הבא של הקבוצה.

גם באשדוד כבר ראינו את משחק הראש של גוזלן עם שער נגיחה נהדר מול נס ציונה, באשדוד מקווים שהיכולת של גוזלן בגובה, עם ניתור רציני יחד עם קישור ושחקנים שיודעים למסור ולמצוא אותו כמו שלומי אזולאי ורועי גורדנה מקווים באשדוד שהחלוץ יתפוצץ.

גולר זה מקצוע 

נסו להיזכר מתי בשלוש השנים האחרונות, מאז עידן שריקי אולי יותר, היה לאשדוד שחקן שהבקיע במספריים כפולים (כלומר 10 שערים ומעלה)? אין כאלה. רוב החלוצים שהיו כאן בשנים האחרונות הבקיעו במשורה, בבודדים.

העונה, אולי לראשונה מקווים באשדוד נראה שחקן שמבקיע במספרים כפולים שהתחזית האופטימית מדברת על אזור ה- 12 שערים בעונה מגוזלן. 

בגיל 17 הילד מטבריה כבר רשם הופעת בוגרים במכבי חיפה. אריק בנאדו, שהיה קודם מאמן הנוער ובהמשך החליף את ראובן עטר כמאמן ראשי, צירף את גוזלן לסגל הבכיר וקיבל בתמורה שישה שערים.

"שובל עשה בשכל כשעזב את מכבי חיפה כי בשביל ההתפתחות שלו חשוב שיהיה על המגרש", אומר בנאדו, שגם היה זה שזימן את החלוץ לנבחרת הצעירה בזמנו. 

בנאדו מוסיף: "שובל בחור חרוץ, שחקן רחבה, וקודם כל גולר. יש לו גם יכולת יציאה מהמקום טובה, והוא שיפר את משחק הרגל שלו. אם יתנו לו דקות משחק הוא שווה בכל עונה 12 או 15 שערים".

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

כמו אלי דריקס נמוך

לא סתם אומר בנאדו שגוזלן שיפר את משחק הרגל שלו. מדובר בנושא חשוב. כפי שהוזכר קודם, גוזלן תמיד הצטיין דווקא במשחק הראש שלו, בעוד עבודת הרגליים הייתה יכולה להיות טובה יותר.

"הוא כמו אלי דריקס נמוך יותר", אומר עליו אחד משחקני קריית שמונה. "יש לשובל ניתור נהדר שעוזר לקבוצה ליצור מצבים בפן נוסף". 

המיקום ללא כדור בתוספת הניתור ואיכות הנגיחה הביאו לציפיות מגוזלן, כיוון שחלוצים ישראלים בדרך כלל אינם מתמחים בפרמטרים האלה.

גוזלן הוא מאלה שלוקח להם קצת זמן. הוא גדל וחורר רשתות בטבריה, אבל כשהגיע עם ראש מורם למבחנים במחלקת הנוער של מכבי חיפה, הוא נדחה. פעמיים. אתה לא מספיק טוב, אמרו לו, נסה בעונה הבאה. הוא לקח את זה קשה, התאכזב, אבל ניסה שוב ובסוף הצליח, למזלה של מכבי חיפה. כי מכבי תל אביב שמה עין, ולא היה חסר הרבה, לדברי המשפחה, שגוזלן ילבש צהוב כיום.

באשדוד טוענים שגוזלן הוא סקורר, גולר, אחד שיוגע לשים את הכדור ברשת, "לא בכדי הבקענו הרבה שערים במשחקי ההכנה ובגביע הטוטו (אשדוד הקבוצה שהבקיעה הכי הרבה שערים בגביע הטוטו), כי יש לנו גולר, אחד שיודע לשים את הכדור ברשת, תראו את השערים שלו מול הפועל ת"א, טכניקה, התמצאות, ובסוף כדור ברשת", אמרו באשדוד.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

האם ההשוואת למקרייב והולצמן במקום? באשדוד מצננים את ההתלהבות. "הוא שדרוג אין ספק, אבל הוא צריך לעבור הרבה ובעיקר להבקיע גם במשחקים חשובים בכדי להיות באותה שורה עם השניים הללו, בטח הולצמן שהוא אגדה באשדוד".

"מה שבטוח", טוענים באשדוד, "שאלת יכולת ההבקעה שלו בליגה, במשחקים החשובים באמת, שלקבוצה יהיה קשה היא תהיה המבחן הרציני שלו".

חיית רחבה בנוער, השאלה מה יקרה בבוגרים

גם כשהגיע לפנימייה בחיפה, הוא יותר כבש מאשר שיחק. בנערים ב', במהלך עונת 2009/10, הוא פתח בהרכב רק חמש פעמים. זה הספיק לו ל-25 שערים (נחזור שנית: 25 שערים, 5 הופעות בהרכב) - נתונים של פריק.

עונה לאחר מכן, בנערים א', הוא כבר קיבל יותר צ'אנסים ולכן גם החזיר 36 גולים. בעונה הראשונה בנוער זה קצת היה יותר קשה.

הוא שוב היה צריך להוכיח, ופתח בהרכב רק בשבעה משחקים. זה עדיין הספיק לתריסר הבקעות, ובאותה העונה הוא קיבל גם את דקות הבוגרים הראשונות שלו, מאלישע לוי.

ואז הגיעה עונה נוספת, גוזלן כבר התאמן עם הבוגרים, אבל כשאלישע לוי הלך ושראובן עטר הגיע, המאמן החדש בחר להעלות מהנוער את בנו רועי, וגוזלן קיבל הודעה שהוא נשאר במסגרת הצעירה.

שובל גוזלן במדי מכבי חיפה (צילום: ראובן שוורץ)

את ההלם הוא הפך ל-33 שערים ב-33 הופעות בכל המסגרות, שלבטח הראו לעטר מה הוא פספס. על הדרך, גוזלן זכה בדאבל עם הנוער, כשהוא כובש את שער הניצחון בגמר הגביע, בדקה ה-90.

בסיום העונה, שנגמרה עם דאבל, כל הקבוצה כולל הבוס יענקל'ה שחר הגיעו לאחוזה של המשפחה בקיבוץ כנרת. טקס סיום מכובד, ויאללה, לפרק הבא בחיים.

"מי שנותן כמות כזו של גולים, גם בנוער, אי אפשר להתעלם ממנו", מחמיא גילי לנדאו. "זה האופי שלו. הוא שחקן גמר, של פיניש".

"זה חלוץ שמקבל כדור וזהו. חיית רחבה טיפוסית. מגדירים אותו כ"חיית רחבה". הם נדהמים מהמיקום שלו, מי שמחפש שחקן שעובר שלושה ונכנס עם הכדור לשער, זה לא זה", אומר לנדאו. "גוזלן זה שחקן של נגיעה אחרונה. גם מול קונוסים לא פשוט לתת 35 גולים בעונה".

באשדוד מקווים שגוזלן ירשום את הפריצה שלו בקבוצה בוגרת ויראה לכולם שמהפוטנציאל בנוער יש גם שחקן מוכח בבוגרים. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]