ליגת העל חוזרת. ההתרגשות בשיאה, אחרי פגרה של מעל חודשיים, קיץ חם ולח והרבה שינויים במ.ס אשדוד כבר מסמנים מטרות, "לא סרט כמו העונה שעברה, עונה שקטה במרכז הטבלה ולמעלה מזה".

לאור התוצאות והיכולת בגביע הטוטו זה בהחלט אפשרי ואף יותר מכך. בהתחשב בזה שמכבי ת"א הפועל ב"ש, בית"ר ירושלים ומכבי חיפה בטוחות בפלייאוף  העליון, יש עוד שני מקומות לשתי קבוצות נוספות, אשדוד נמצאת שם יחד עם נתניה, ק"ש, אולי הפועל ת"א והפועל חיפה. לא בשמיים בכלל. 

מסקנה אחת יישמו באשדוד בצורה מושלמת וזה התחלה מוקדמת של בניית הסגל, גורדנה, גוזלן ואחרים הגיעו בשלב די מוקדם בקיץ ולמחנה האימונים בסלובניה יצאה אשדוד בסגל כמעט מלא.

שני השחקנים המרכזיים שחסרו הם בעיקר בהגנה, הבלם אוואני והבלם תירם שהגיע רק בסופ"ש האחרון, גם אספה לא יצא למחנה בשל בעיות בגין משפטו וברור שהצד הפחות טוב בסגל של אשדוד, שייך לחלק האחורי (נגיע לזה). 

צילום: תקשורת מ.ס אשדוד

אז איך נראה הסגל של אשדוד רגע לפני שריקת הפתיחה: 

המנהיג- רועי גורדנה

שלומי אזולאי היה השחקן הטוב ביותר במשחקי גביע הטוטו, אבל המנהיג הבלתי מעורר הוא רועי גורדנה. הקשר בן ה- 29 ממשיך עונה שנייה באשדוד ונלקט מצוין. בהיעדרו של תום בן זקן הוא גם ממלא מקום הקפטן והמנהיגות שלו בחדר ההלבשה היא משהו שהרבה זמן לא זוכרים באשדוד. 

גורדנה הגיע בינואר האחרון לקבוצה אחרי חצי עונה בקרואטיה והפך להיות בינגו של אשדוד. גורדנה נכנס מהר מאוד לתפקיד המבוגר האחראי במרכז השדה של האשדודים ונתן לא מעט שקט, הן על הדשא והן בחדר ההלבשה.

גורדנה הוא מסוג השחקנים שבן זקן מאד אוהב, "ערס" על המגרש, ווינר בחדר ההלבשה ואחד כזה שאתה רוצה לידך בכל מלחמה. תוסיפו לאופי והקשיחות גם טכניקה וקיבלתם שילוב של שחקן שבאשדוד "הנאיבית" תמיד רצו. 

לא בכדי קיבל גורדנה חוזה לשנתיים באשדוד, עם חוזה גבוה ויפה, לצד לא מעט הצעות טובות אחרות, העדיף גורדנה את אשדוד וזה אומר לא מעט.

לא בכדי גורדנה ושגיב יחזקאל היו בין היחידים שהמשיכו מסיום העונה שעברה, השניים הם השרידים לסיום העונה הנהדר של אשדוד וההישארות ההירואית בליגת העל, גורדנה היה הסמן הימני לתהליך. 

צילום: תקשורת מ.ס אשדוד

הברומטר- שלומי אזולאי

מסקנה נוספת שקיבלו באשדוד זה בניית סגל שמבוסס על שילוב בין צעירים ושחקנים מנוסים. באשדוד הבינו שאי אפשר לתת לצעירים מוכשרים ככל שיהיו את המשוכות לבד וחייבים שילוב של שחקנים וותיקים שכבר עשו משהו בכדורגל. 

אחד מהם הוא שלומי אזולאי שבאשדוד פשוט מתמוגגים מהיכולת של הקשר. "אזולאי זה פשוט גניבה של אשדוד, לא ברור לי איך אף קבוצה אחרת בליגה לא לקחה אותו, אבל המחדל של אחרות זו ההצלחה של אשדוד" אמר גורם בכדורגל הישראלי. 

אזולאי עושה רשום הוא הברומטר של אשדוד, היכולת שלו תקבע לאן תלך אשדוד העונה. יכולת טובה כמו במשחקי גביע הטוטו וראינו כיצד אשדוד נראית, כשהוא יהיה פחות טוב, יהיה מעניין לראות מי יכנס לנעליו.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

גורם באשדוד סימן הקבלה מעניינת לגבי אזולאי, "הוא מזכיר לי את דוד רביבו הצעיר, בשנים הראשונות באשדוד, כל כדור חופשי זה חצי גול, ניידות, מנהיגות, טכניקה מדהימה".

אזולאי בן 29, נמצא בשיאו, מגיע אחרי עונה וחצי בה לא מימש את הפוטנציאל שלו, עבר לא מעט קבוצות בקריירה שלו, בין היתר בהפועל חיפה, במכבי חיפה (בה גדל), בית"ר ירושלים ומכבי ת"א. מ.ס אשדוד תהיה התחנה העשירית בקריירה של אזולאי. אזולאי אמור להיכנס למשבצת של דן ביטון, שחקן קצת שונה, אבל מבחינת המספרים וארגון ההתקפה של אשדוד הוא בדיוק על התפקיד שעשה ביטון. 

צילום: תקשורת מ.ס אשדוד

הגולר- שובל גוזלן

אחרי הרבה שנים נראה שבאשדוד מצאו סקורר חדש שלא היה שנים בקבוצה. אם נלך אחורה בזמן, מאז עידן שריקי שהבקיע במספרים כפולים לא היה לאשדוד חלוץ שהוא באנקר התקפי מידי עונה. 

שלא לדבר על זמנים רחוקים יותר של מקרייב או רחוקים ממש של שי הולצמן. אז גוזלן הוא לא מקרייב ובטח לא הולצמן וגם לא שריקי, אבל ברמת הפוטנציאל הוא בהחלט יכול להיות שם וצריך להיות שם.

בגביע הטוטו בדיוק כמו אזולאי הוא הראה שיש לאשדוד על מי לסמוך, האם זה יעבוד גם בליגה? כבר בשבת הקרובה נקבל תשובה ראשונה. חמישה שערים הבקיע גוזלן במשחקי גביע הטוטו, חלקם שערי ניצחון או מאני טיים כמ הצמד מול הפועל ת"א.

עושה רושם שגוזלן הוא מסוג החלוצים של "שגר ושכח", תן לו ביטחון ודקות משחק, מבלי לשחק איתו כל הזמן בין הרכב לספסל ותקבל תפוקה. באשדוד גוזלן אמור לקבל הרבה דקות משחק, להיות שחקן מוביל שמשחק ההתקפה מבוסס עליו.

בנוסף, סגנון המשחק שלו מתאים לשחקנים האחרים שנמצאים באשדוד, אם זה שלומי אזולאי כקשר שמחפש מסירה ובעל הגבהות נהדרות למשחק הראש של גוזלן, ואם זה בריהון ושגיב יחזקאל שיכולים לעשות הרבה בלגן בהגנת היריב, לצד ניידות וטכניקה ויאפשרו לגוזלן לקבל חופש "ושאריות" מאחרים. 

גוזלן בן 25 גדל במחלקת הנוער של מכבי חיפה ומגיע לאשדוד לאחר עונה בליגה הקפריסאית בקבוצת פרלמיני.

צילום: תקשורת מ.ס אשדוד

תמהיל חדש- צעירים לצד וותיקים

מ.ס אשדוד תמיד הייתה קבוצה שנותנת במה לשחקנים צעירים מבית ומחוץ. בדרך כלל האיזון היה העניין שקבע לאן תלך הקבוצה, בשנים בה הקבוצה ידעה לשלב צעירים מבטיחים (ניר ביטון, שריקי, עזרן, ורטה, אוחנה, זריהן, אינברום קינדה) לצד שחקנים מנוסים וותיקים כמו (הולצמן, מקרייב, דוד רביבו, וובה בראון, משה אוחיון ואחרים) היא הצליחה, לצד שנים בהם הצעירים מוכשרים ככל שיהיו לא הצליחו (ראו עונת ירידת הליגה).

הקיץ זה החליטו באשדוד ללכת על קונספט של לא מעט שחקנים וותיקים לצד הצעירים שהחליטו באשדוד שימשיכו. צריך להגיד עובדה אחת, בניגוד לשנים עברו, "סובלת" אשדוד מהיעדר כישרונות חדשים בסדר הגודל של אוחנה, זריהן, אינברום וקינדה ודומיהם. 

לכן, היה קל יותר לראשי אשדוד ללכת על הכיוון החדש, אולם צריך להגיד בהוגנות שהיו לא מעט שנים באחרונה שראשי הקבוצה "התעקשו" ללכת על צעירים גם כאשר הם היו לא מספיק טובים.

צילום: אורן בן חקון, באדיבות אתר ONE

13 שחקני רכש הגיעו העונה לאשדוד (שלומי אזולאי, יעקב בריהון, שגיב יחזקאל, שובל גוזלן, דודי תירם, רון שושן, פיראס אבו עקל, סמואל אלבאי, מונטארי קמאהני, טימותי אוואני, רוי שפר, רועי גורדנה, נאור עבודי). 

שחקנים כמו שלומי אזולאי, יעקב בריהון, שגיב יחזקאל, שובל גוזלן, אפילו דודי תירם שהגיע אחרון, שלא לדבר על רועי גורדנה, כולם מנוסים, אחרי כמה שנים בליגת העל, בגילאים שונים (בין 25- 30), מה שאמור להביא ניסיון, התנהגות בחדר ההלבשה, התמודדיות שונות עם מצבים במהלך העונה ובעיקר איכות. 

לצידם "הצעירים" שאמורים לקבל במה הם: דין דוד, אליאור משעלי, גיל כהן, אפילו שחקן כמו פיראס אבו עקל שהגיע מאיכסל, בנצי מושל ואחרים.

לאור ההרכב המסתמן נראה שרוב הצעירים ושחקני הבית יהיו שחקני רוטציה, כמו שלדעת רבים היה צריך כבר להיות לפני כמה שנים. 

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

היתרון מול החיסרון- הגנה מול התקפה

מבחינת אשדוד עונה טובה תהיה התברגות בפלייאוף עליון ואם מסתכלים על זה בעיניים אוביקטיבות, קל זה לא יהיה, אבל מה שנותן הרבה תקוות שזה יכול לקרות זה החלקים של הקישור וההתקפה.

שלישיית קישור שתכלול את רועי גורדנה, שלומי אזולאי, לאורנד אווסו, או אבו עקל היא חוליית קישור טובה ומגוונת, תוסיפו אליהם את אלאבי הזר הפצוע שיחזור בערך לקראת מחזור 3-4, ולאוואט את אוחיון יש גיוון, עומק ואיכות.

בהתקפה, בריהון (שיכול לשחק גם כקשר), גוזלן, יחזקאל, דין דוד, נאור עבודי ואליאור משעלי יוצרים עומק, תחרות בריאה על מקום בהרכב והרבה מאד "כאבי ראש" לצוות המקצועי. 

אם נכונות השמועות שבאשדוד רוצים שחקן התקפה נוסף בסדר הגודל של בן אז'ובאל או תאי בריבו, בכלל מדובר במסיבה מבחינת ההתקפה. 

צילום: אורן בן חקון, באדיבות אתר ONE

עד כאן החדשות הטובות, ומה באשר לבשורות הפחות טובות, כאן נכנס עניין ההגנה. באשדוד אין "באנקר" הגנתי מובהק, אולי אחרי הגעתו של דודי תירם המצב משתנה מעט, אבל כל חוליית ההגנה שכוללת כרגע את ניר ברדע וטימותי אוואני, יחד עם בנצי מושל וקהמאני בצדדים, נראה כמו שילוב שיצטרך זמן הוכחה וזמן מנוע. יעבוד? שאלת מיליון הדולר מבחינת העונה של אשדוד. 

הרכש הכי "נוצץ" בעמדת ההגנה הוא הבלם האוגדני, טימוטי אוואני, שחקן נבחרת אוגנדה, ששותף באליפות אפריקה בקיץ.

אוואני בן ה-23, מתנשא לגובה 1.76 מטרים ומגיע מקבוצת קמפלה מארץ הולדתו. באשדוד עוקבים אחריו תקופה, הוא הוחתם ללא מבחנים, מה שאומר שמישהו באשדוד כנראה הכיר את השחקן והמליץ עליו (לחמן?).

במשחקי גביע הטוטו, נראה שמדובר בבלם לא רע, אבל מאד איטי שמול חלוצים מהירים יתקשה מאד, ברדע משלים אותו לא רע, אבל בהנחה ותירם מגיע להיות שחקן הרכב, צריך לראות איך זה יעבוד בינהם.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]