זוגות

תתפלאו לגלות, שעל פי מחקר חדש שפורסם לאחרונה, וויכוחים הנובעים מחילוקי דעות בנוגע למטלות הבית, מהווים את אחד הגורמים המשפיעים ביותר על גירושין.

רבע מהאנשים שהשתתפו במחקר העידו כי הסיבה העיקרית שזירזה את ההחלטה להיפרד, הייתה ריבים על מטלות הבית ובכלל זאת: ניקיונות, כביסות, בישולים, כלים, טיפול בילדים, סדר וכך הלאה.

עימותים אלו יכולים להתחיל כוויכוחים זניחים ולהתפתח במרוצת השנים ככל שהמילה פנאי נדחקת מסדר היום, עד לכדי ריבים סוערים ובלתי ניתנים לגישור. עוד נתון מעניין שעולה מהמחקר, הוא שאנשים שרוכשים בכספם זמן פנוי על ידי שכירת שירותי משק בית כמו לדוגמא מנקה, מבשלת או בייביסיטר ולא דברים חומריים, מדווחים על פחות סטרס בחיי היומיום שלהם ולא זאת בלבד, אלא שכולם הסכימו באופן חד משמעי, שקניית זמן פנוי מסבה להם הרבה יותר אושר מכל רכישה אחרת.

השעות הפנויות שהם מרוויחים, מושקעות בזמן איכות עם הבן/ת זוג, הילדים או החברים וכך אי שביעות הרצון וחוסר הסבלנות מתחלפים בשלווה ותחושת מיצוי אופטימלית של הזמן. גליה מרמת גן, בת 42, נשואה ואמא לשלושה שהשתתפה במחקר מספרת:

"הגעתי לנקודה בחיים שהסכסוכים ביני לבין בעלי היו נוראיים. רובם המכריע של הוויכוחים היו סביב הילדים ומטלות הבית - מי הכניס מכונה, מי הכין ארוחת ערב, מי קילח אותם, מי השכיב לישון, מי ניקה את השירותים ובעיקר מי לא עשה ומה הוא לא עשה. הסטטוס קוו שנקלענו אליו היה בלתי נסבל מבחינתי והרגשתי שהמתח הזה משפיע לרעה עליי, על הזוגיות שלי וגם על כל התא המשפחתי.

כדי להציל את הזוגיות החלטנו ללכת לטיפול זוגי וכבר בפעם השלישית מצאנו את השורש לבעיות – אין לנו מספיק זמן לעצמנו כי אנחנו כל היום עובדים וכשאנחנו בבית, כל המרץ שלנו מושקע רק במטלות מבאסות של ניקיון וסדר".

גליה ממשיכה ומתארת את הרגע שבו בעלה והיא הבינו מאיפה הכל מתחיל כהארה: "הפסקנו את הטיפול הזוגי ובמקום לשלם 300 ₪ על שעה שבועית של מפגש, השקענו כל שבוע את הכסף בלקנות לעצמנו זמן. 200 ₪ הלכו לטובת תשלום למנקה פעם בשבוע ועוד 100 ₪ שילמנו למבשלת. הכסף הזה פינה לנו גם זמן וגם אנרגיות.

החלפנו את ההתעסקות בניקיונות ובישולים בדברים כיפיים. פתאום יכולנו להיות אחד עם השנייה, לדבר ולצחוק ולא פחות חשוב, לשנינו גדלה משמעותית הסבלנות לילדים. בקיצור, כולם יצאו מורווחים ומאז אנחנו בגרף שיפור אדיר בקשר".

נדגיש, שכאשר רוצים למדוד עלות-תועלת מוכרחים לקחת בחשבון גם את המשכורת שכל אחד ואחת מאיתנו מרוויחים וסביר להניח שחלק מהקוראים וודאי אומרים לעצמם שעם כל הכבוד לרצון לשפר את הזוגיות, לשלם קבוע למנקה זה עסק יקר. התשובה שלנו היא שלא חייבים לשלם המון ואפשר להיעזר בחברת ניקיון, שאז המחירים נמוכים משמעותית. 

כששאלנו את אביעד יחזקאל, מנכ"ל חברת הניקיון גד קלין, מה דעתו על קניית זמן כטיפ לשיפור הזוגיות, הוא שיתף אותנו בסיפור שלו: "ריבים על ניקיון וסדר בבית זה משהו שיש אצל כל בני זוג וישקרו מי שיאמרו שלא. כשהחברה שלי הייתה עוד בתחילת הדרך, לא הייתה לנו מנקה ואשתי ואני היינו מתווכחים על השטויות האלו לא מעט. באיזשהו שלב אמרתי לה – 'מאמי בואי נשלם למנקה פעם בשבוע ונסגור את העניין' ואכן כך היה. מאז אין יותר סטרס סביב הנושא של מטלות בית ואישית אני ממליץ לכל מי שאני אוהב לקחת את הטיפ הזה וליישם".

לסיכומו של עניין, יש דברים בחיים שאין להם מחיר וכך גם כשמדובר על זמן פנוי. בעולם שבו אנשים נאלצים לעבוד קשה כדי להתפרנס, מגיע להם לפחות לחזור לבית מסודר ונקי ולא לתוך פוגרום שבו בכל יום הם מסיימים את העבודה כדי להמשיך לעבוד. 200-300 ₪ בשבוע בוודאות שווים את הזמן שתרוויחו ואם תשאלו אותנו, צמצמום המריבות על דברים מטופשים כמו מטלות הבית וקניית שקט נפשי, זה משהו שאסור לאף אחד לוותר עליו.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]