בין תורה לאלקטרוניקה: מרדכי חוטובלי, תושב אשדוד ומרצה במכללה למינהל הוציא לאור ספר אלקטרוניקה בנושא 'מערכות ספרתיות'במשך יותר מעשור מלמד מרדכי חוטובלי (40) את הקורס "מערכות ספרתיות" להנדסאי אלקטרוניקה במכללה למינהל באשדוד * השנה הצליח חוטובלי להגשים חלום ולאגד את כל החומר הלימודי לספר אותו כתב במשך שנה וחצי * שיטתו הלימודית והחינוכית מביאה בפני הלומד את הנושא הספרתי כ"שולחן ערוך", עם כללים נהירים, פשוטים וברורים, הכוללים דוגמאות ותרגילים רבים * בעוד כשבועיים עתיד לצאת החיבור כספר אלקטרוני שיהיה ניתן להורידו בטאבלט או באייפד * לצד המספרים והעולם הריאלי, חולם מרדכי להוציא ספר קודש, אך מודה שעליו ללמוד עוד הרבה בכדי להגשים את חלומו הגלום
צילום: אורי קריספין

שתבח הבורא ויתעלה היוצר על שחנני, זיכני ועזרני לסדר, לאחד, לאגד ולהוציא לאור את חיבורי העונה לשם 'מערכות ספרתיות שנה א' להנדסאי אלקטרוניקה", כך מתחיל איתי את הראיון מרדכי חוטובלי (40). חוטובלי כיום עובד כמהנדס אלקטרוניקה, עוד בנעריו התאהב בתחום כשלמד באורט אפרידר אשקלון במגמת אלקטרוניקה. חוטובלי עשה את שירותו הצבאי בחיל האוויר, בתום השירות למד לתואר הנדסאי אלקטרוניקה במכללה למינהל באשדוד, ומיד לאחר מכן עשה השלמה לתואר מהנדס אלקטרוניקה במרכז האוניברסיטאי אריאל. כיום הוא נשוי ללאה, מורה באורט ימי אשדוד למקצועות ההומניים, ואב לארבעה ילדים.

לדבריו של חוטובלי, בין כל עיסוקיו הרבים, הוא מקפיד ללמוד תורה ומתחזק מיום ליום "אחד הדברים שאני הכי אוהב ומתחבר עליהם, הוא לימוד התורה, תמיד יש בי את הצורך ללמוד. בכל רגע פנוי שיש לי אני לומד, מקפיד ללכת לשיעורים", הוא אומר. לצד זה, אחד הכישורים הבולטים אצל חוטובלי, היא היכולת להעביר תוכן לימודי הלאה, הוא מלמד את הקורס "מערכות ספרתיות" המיועד להנדסאי אלקטרוניקה, במשך יותר מעשור."אני פועל שהספר יתקבל כספר הלימוד הרשמי של משרד החינוך ובאמצעותו ילמדו בכל בתי הספר הטכנולוגיים בארץ"

הספר מבוסס על ניסיון רב שלו בלימוד קורסים באלקטרוניקה ספרותית. שיטתו הלימודית והחינוכית מביאה בפני הלומד את הנושא הספרתי כ"שולחן ערוך", עם כללים נהירים, פשוטים וברורים, הכוללים דוגמאות ותרגילים רבים. לאורך כל הראיון חוטובלי דאג לומר לי שוב ושוב, שהדבר החשוב לו ביותר שאשמור על צניעותו, אין כל ספק כי זכיתי להכיר אדם צנוע וסולידי. מרדכי ולאה אשתו התאהבו בעיר אשדוד, והחליטו לעבור לעיר הנמל ולגדל כאן את ארבעת ילדיהם, מרדכי עם הזמן התחזק מבחינה דתית אך לא ויתר על אהבתו למקצועות הריאליים. מבחינתו אפשר וצריך לשלב בין אותיות למספרים.  בספרו "שתל" חוטובלי בראש כל פרק פסוק עם מוסר השכל להנהגת לימוד ודרך חיים נכונה.

 מה מיוחד בספר שלך?
"בעולם שבו חלים חדשות לבקרים התפתחויות עצומות בענפי האלקטרוניקה בכלל והאלקטרוניקה הספרתית בפרט, הקורס 'מערכות ספרתיות' הוא מקצוע חובה למהנדסי אלקטרוניקה, מחשבים וחשמל והוא נלמד במוסדות האקדמיים, בבתי ספר תיכון מקצועיים ובקורסי השתלמות. ספר הלימוד אשר הוצאתי 'מערכות ספרתיות לשנה א' כולל עשרים פרקים, ומכיל את הבסיס והכלים הדרושים להבנת העולם הספרתי והמושגים הנלווים אליו. הספר מסביר ומדגיש איך צריך ללמוד נכון מערכות ספרתיות, להיות ער וקשוב לכללים ולצלילים של העולם הספרתי, המכיל אינספור מערכות ורכיבים, אשר אי-אפשר ללמוד את כולם. ומכאן והלאה אפשר לממש מערכות אלה באופנים שונים".

 למי מיועד הספר?
"הספר מיועד לסטודנטים להנדסת אלקטרוניקה, הניגשים לבחינה חיצונית ולתלמידי תיכון במגמת חשמל ואלקטרוניקה, הניגשים לבחינת בגרות, וכן יכול לשמש כמבוא לקורס 'תכן לוגי', הנלמד באוניברסיטאות ובמוסדות האקדמיים השונים. פרקי הספר כוללים את חומר הלימוד לשנה הראשונה ומובאים ברמה בסיסית ביותר ובצורה ברורה ופשוטה, כך שתלמיד שמעולם לא למד מערכות ספרתיות יוכל למצוא בו עניין והבנה".

 אני מבינה ממך שיש בספר זיקה לדת?
"שתלתי 20 עצות עם זיקה להנהגת לימוד נכון ובריא, פסוקים אלו נועדו להאיר את עיני הלומד ולעודדו, והן מצויות בראש כל פרק. במשניות ובממרות, הלקוחות ממקורות חז"ל, חבוי מוסר השכל רב ערך, והן כדבש ונופת צופים. ואם התלמידים או הסטודנטים, אכן ינהגו על-פי עצות אלה, ברור לי כי הם ישכילו ויצליחו בכל דרך בה ילכו".

 מה גרם לך לקום יום אחד ולכתוב ספר?
"המציאות וצורך אמיתי של חוסר בספר לימוד יסודי ומפורט לקורס מערכות ספרתיות הכולל דוגמאות ותרגילים לרוב, משכו אותי לשנס מותניים, לאזור אומץ, להתחיל במלאכה ואף לברך על המוגמר. במשך כשנה וחצי, שלוש פעמים בשבוע, הייתי יושב מ-21:00 עד חצות הלילה וכותב פרק אחר פרק, נושא אחר נושא ומעולם כתיבת הספר לא באה על חשבון לימוד תורה. חיבור זה אומנם היה קיים ברשותי זה מכבר, אך הפעם אזרתי עוז בנפשי לפרסמו לאחר הפצרות ובקשות של תלמידיי לאורך השנים, שחיפשו ספר המכיל תיאוריה ותרגול בקורס מערכות ספרתיות ודווקא השנה זה ראה אור".מרדכי חוטובלי כבר החל לשקוד על ספר שני שיראה אור בעתיד הקרוב

האם היה קושי בהוצאתו לאור, אם כן אלו קשיים היו בדרך?
"תהליך ההוצאה לאור כללה עריכה לשונית, עריכה גרפית ועימוד, עיצוב עטיפה והדפסה והוא ארך כ-10 חודשים, כאשר בזמן הזה יישנו תהליך של דו שיח בין המחבר לאנשי המקצוע השונים. תהליך זה ארוך ומייגע, שכן יש לשים לב לקוצו של יו"ד על-מנת שלא יהיו טעויות. בעוד כשבועיים עתיד החיבור לצאת כספר אלקטרוני שניתן להורידו בטאבלט או באייפד".

 אפשר לומר שהגשמת חלום, עם הוצאתו של הספר לאור? "בהוצאתו של הספר לאור יש סוג של הגשמת חלום, אך החלום האמיתי שלי הוא שכל תלמיד למקצועות הטכנולוגיים כמו אלקטרוניקה, חשמל, מחשבים, מכטרוניקה, תקשורת, אלקטרומכניקה ועוד, ילמדו מספר זה, כיוון שאין בנמצא ספר המפרט את החומר של מערכות ספרתיות ברמה כזו. הייתי רוצה שתלמיד שמעולם לא למד מערכות ספרתיות יוכל ללמוד מספר זה לבד, ואף להבין ולהצליח, כיוון שהספר כתוב בשפה נהירה עם דוגמאות פשוטות ביותר בתחילה, עד דוגמאות מורכבות יותר בהמשך. לפיכך, אני פועל שהספר יתקבל כספר הלימוד הרשמי של משרד החינוך ובאמצעותו ילמדו בכל בתי הספר הטכנולוגיים בארץ".

 יש חלום נוסף?
"יש בליבי חלום נוסף והוא להוציא לאור ספר קודש, אך להגשמת חלום זה אני צריך ללמוד עוד הרבה".

 יש תגובות לספר?
"התגובות לספר היו נלהבות, בפחות מחודש מכרתי כ-100 ספרים, כל תלמידיי בשנה הנוכחית רכשו את הספר, בעוד שבועיים בערך הספר יצא כאמור גם כספר אלקטרוני שיהיה ניתן להורידו בטאבלט או באייפד. בימים אלא ממש אני כותב את הספר השני שלי המיועד לשנה שנייה. ברצוני להודות למורי אבי חיון שקיבל אותי בתור מורה במכללה למינהל בתום לימודי לפני כ–12 שנה ומאז ועד היום אני מרצה בקורס מערכות ספרתיות". 

הספר של מרדכי חוטובלי הפך להצלחה כבר עם הוצאתו לאור

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
setImageBanner('26c0994c-49dd-47bd-8ce7-a6f847443b46','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה