"בייבי-בום": בקרוב ייוולד לנו דור "עמוד ענן"ראינו את זה קורה אחרי מלחמת יום הכיפורים, לאחר מלחמת המפרץ וגם אחרי מלחמת לבנון השנייה * בימים הקרובים עתידים להיוולד לנו מספר תינוקות רב, כך מדווחים קופות החולים באזור הדרום, זאת בעקבות מבצע 'עמוד ענן' שחל לפני כמעט 9 חודשים * העיר אשדוד "כיכבה" למרבה הצער בסבב הלחימה האחרון, ספגה גראדים מכל עבר, ועמדה במקום השני כעיר המטווחת ביותר עם 163 שיגורים לעברה * מאות נשים אשדודיות נמצאות בהיריון מתקדם, ובקרוב הן אמורות להגיע לחדר לידה וללדת את דור 'עמוד ענן' * 'אשדוד נט' פגש שלוש נשים מדהימות, רגע לפני שהן כורעות ללדת את פרי האהבה שהן נושאות בבטנן * אפרת מאטס שושן (36), נטלי זיתון (26) ודנה שמואל (31) מספרות על חוויות ההיריון, בעודן מצטלמות על רקע הקירות המקושטים ב"פעלטון" בקניון לב אשדוד

צילום: אורי קריספין
ימים לא פשוטים עברו על אשדוד בנובמבר 2012, בעקבות הסלמה משמעותית בפעילות הטרור שמוצאה ברצועת עזה. זו בא לידי ביטוי בשורת פיגועים לעבר כוחות צה"ל, וגם ירי תלול של רקטות. אשדוד ספגה 163 שיגורים ועמדה במקום השני כעיר המטווחת ביותר בדרום, באר שבע עמדה במקום הראשון עם 255 שיגורים.

שבוע המלחמה הסוער בנובמבר 2012 גרר אחריו גם דברים טובים, כשהעיר את תופעת 'הבייבי בום' המפורסם, ילודה גבוהה מהרגיל באופן משמעותי, תופעה שמגיעה בדרך כלל אחרי תקופות מלחמה או מצבי מתח מדיניים קיצוניים. תופעה זו זכתה לכינוי "בייבי-בום", בשל העומס שיוצר גל הילודה המוגברת על מערכות המדינה השונות.מימין: נטלי זיתון, אפרת מאטס שושן ודנה שמואל

בעברנו היינו עדים למספר גלי ילודה במהלך ההיסטוריה, בעיקר לאחר מלחמת יום כיפור ('ילדי חורף 73'), לאחר מלחמת המפרץ ב-91, וכן בקרב תושבי הצפון לאחר מלחמת לבנון השנייה. ומה לגבי תושבי הדרום? גם מבצע 'עופרת יצוקה' לפני כחמש שנים הביא בעקבותיו ל'בייבי-בום' ולעלייה של כמעט עשרה אחוזים במספר הילדים שנולדו לעומת השנה שלפניה. גם הפעם כמו בכל פעם, תשעה חודשים אחרי מבצע 'עמוד ענן', חדרי הלידה עמוסים בנשים הכורעות ללדת את דור 'עמוד ענן'. פגשתי ב'פעלטון' שבקניון לב אשדוד שלוש נשים מדהימות לשיחה, על ההיריון, הלידה והתחושות שמלוות אותן.

אפרת מאטס שושןאפרת מאטס שושן (בת 36), מנהלת תיקי לקוחות בחברת הייטק, נשואה לדורון ועתידה להוליד את בנם השני בימים הקרובים
אפרת (בת 36) נמצאת בימים אלה בשבוע 36 להריונה, היא נשואה לדורון ולהם ילד נוסף שמצפה ומחכה אף הוא להולדת אחיו. אפרת מספרת כי "כל היריון טומן בחובו את הייחודיות שלו", לדבריה ההיריון השני שונה בתכלית מההיריון הראשון: "פתאום דווקא באמצע חודש רביעי הרגשתי בחילות קשות מאוד, כאילו זה עתה גיליתי שאני בהיריון". אפרת היא אשת הייטק מצליחה העובדת ב'פלקסטרוניקס' ביבנה, היא מספרת על החוויה הראשונית שלה מההיריון השני: "החוויה הכי מרגשת היא לראות לראשונה את העובר במכשיר האולטרא סאונד, לשמוע את הדופק ולהבין שיש בתוכי חיים. אחד הרגעים שגרמו לי לצמרמורת בגוף כשהרגשתי לראשונה את העובר נע בתוכי, בועט, אחזתי את הבטן והתמלאתי בתחושות אימהיות".

 

 

 נטלי זיתוןנטלי זיתון (בת 26) נשואה לגבריאל, אחד האנשים המוכרים בסצנה האשדודית, ובקרוב תלד בפעם השנייה, ככל הנראה בת
נטלי (בת 26) נשואה באושר לגבריאל, שעובד בחברה העירונית למתנ"סים, להם ילד בן 3. לדבריה של נטלי "אני כרגע בשבוע ה-36 עם ציפייה גדולה ללידה הזאת, הכי כיף לי לדעת שעכשיו אחרי בן יש לי בת, למרות שיש לי הרגשה שבסוף אני אפתיע את כולם ואלד בן". נטלי מספרת לי, שהם בכלל לא תכננו את ההיריון הזה, והבשורה שימחה את כל משפחת זיתון: "לא ידעתי שאני בהיריון, לא חשבתי בכיוון הזה, כל כולי הייתי בעיצומן של ההכנות לכבוד יום ההולדת ה-30 של בעלי. רציתי לעשות לו הפקה גדולה לכבוד הגיל העגול. באותו היום בבוקר בין ההכנות ולריצות עשיתי בדיקה וגיליתי שאני בהריון. אין ספק שזאת אחת המתנות הגדולות שניתנה לנו".

 

 

 

דנה שמואלדנה שמואל (בת 31) עובדת בעיריית אשדוד, נשואה באושר לאלי ולהם 3 ילדים, כאשר הרביעי בדרך
דנה (בת 31) כל כך צעירה וכבר אימא לשלושה ילדים. בימים אלה היא מצפה להולדת בנה הרביעי. דנה נשואה לאלי, שוטר במקצועו. בעבר למדה ועסקה בהנהלת חשבונות, לפני מספר שנים התחילה לעבוד בעיריית אשדוד בבית ספר לחינוך מיוחד. "ההיריון הרביעי גרם לקשר הזוגי שלי ושל בעלי להתחזק, להתייצב, לפרוח", היא אומרת בהתרגשות ניכרת. להיריון יש צדדים יפים אך הוא מביא עימו גם כקשיים, בימים אלה מטפלת דנה בשלושת ילדיה כשהיא בעודה נמצאת בשמירת היריון: "לא פשוט להיות בשמירת היריון, אבל בזמן הזה שאני בבית אני נהנית מגידול הילדים וחיי משפחה פוריים, לפני כן עבדתי מאוד קשה ולא מעט שעות עבודה". דנה מכינה את עצמה ואת ילדיה לרך הנולד שעתיד להיוולד בקרוב: "אני תמיד יולדת יחסית מוקדם, לא סוחבת עד הסוף את ההיריון, אני כבר מכירה את הגוף שלי, עשיתי את זה כבר שלוש פעמים, עכשיו זה הזמן לצבור כוחות ולנצל כל רגע לפני שהגוזל הקטן בעזרת השם יגיח לאוויר העולם ויצריך ממני המון זמן כמו הנקה, החתלה, ובעיקר שעות שינה". דנה מסכמת: "אבל איך אומרים - ילדים זה שמחה, ילדים זה ברכה".  

 בייבי-בום" אובמה
המונח "בייבי-בום" הוטבע לראשונה לאור גל הילודה שהגיע לארה"ב בתום מלחמת העולם השנייה. שלושת נשיאי ארצות הברית האחרונים, ברק אובמה, ג'ורג' בוש וביל קלינטון, שייכים לקבוצה מיוחדת באוכלוסייה: דור ה"בייבי בום" האמריקאי. שלושתם נולדו בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה, שבה איבדה ארצם מיליונים מאזרחיה. ה"בייבי בום" היא תופעה חברתית מרתקת: לאחר תקופות מלחמה או מתיחות ביטחונית, ישנה עלייה דרמטית בשיעור הילודה באזורים המעורבים. הסברה של הפסיכולוגים, הדמוגרפים והסקסולוגים, היא כי זו הדרך של האוכלוסייה לפצות על מספר ההרוגים, וכן להוכיח כי החיים והרצון להתרבות חזקים מכל טנק וטיל.

 האם ההסלמות הביטחוניות קצרות המועד גם הן מביאות לתופעת "בייבי בום"?
הנתונים הרשמיים של בתי החולים מגלים שהתשובה לשאלה היא חיובית. מבית החולים סורוקה בבאר שבע נמסר כי הממוצע 'הרגיל' של לידות בחודש עומד על כ-1,000 לידות, אך בחודשים שמגיעים תשעה חודשים לאחר הסלמה ביטחונית, המספר עולה לכ-1,300. ובכן, עליה של 300 לידות נוספות בחודש של 'בייבי בום'. במחלקת היולדות בבית החולים סורוקה כבר יודעים את השיטה לנבא היטב מתי חדר הלידה יהיה מלא ומתי לא כדאי לשחרר את האחיות לחופשות... החבר'ה סימנו ביומן את ההסלמה הביטחונית האחרונה. "לקחנו בחשבון שבחודש אוגוסט 2013 אנחנו במחלקה לא נצא לחופשת קיץ, ככל הנראה צפויות המון לידות", מספרת רות, אחות מיילדת בבית חולים סורוקה. "אני כבר 30 שנה בתחום, ואני יכול להגיד בפה מלא שיש בשנים האחרונות עלייה עקבית בילודה באזור הדרום", אומר פרופסור משה מזור, מנהל מחלקות יולדות בסורוקה בבאר שבע. "מספר לידות גדל מהר יותר מקצב גידול האוכלוסייה, כלומר אנשים מביאים יותר ילדים בשנים האחרונות מאשר הביאו בשנים שקדמו לתופעת ירי הטילים על הערים הגדולות". פרופ' מזור מוסיף: "אני ראיתי פה 'בייבי בום' תשעה חודשים אחרי 'עופרת יצוקה'. הייתה עלייה של עשרות אחוזים במספר הלידות לעומת התקופה המקבילה בשנה לפני כן".הכתבת ענתי כהן בשיחה עם הנשים שצפויות להיכנס לחדר הלידה ממש בכל רגע...

 להתייחד היום כי מחר נמות
הסבר אחד לתופעה הוא הישרדותי-אבולוציוני: עם האיום הביטחוני המיידי, מתעורר הצורך הקיומי לחיים, שיכול לבוא לידי ביטוי בעליית החשק המיני, ובהרחבת המשפחה מתוך תחושה של ניצחון החיים על המוות. הסבר נוסף מתייחס לצורך בקרבה ובתחושה של אינטימיות בתקופות של לחץ, ואילו הסבר אחר נשאר ברמה הפרגמאטית של בני זוג המבלים שעות ארוכות בבית ביחד, ומפיגים את השעמום באמצעות קיום יחסי מין. אפרת מנור, סקסולוגית מוסמכת המשמשת כמטפלת אישית וזוגית, קושרת את כל הגורמים הללו יחד תחת הצורך במגע: "עוד משחר ילדותנו כתינוקות, אנו מותנים פיזית להירגע באמצעות מגע, חיבוק, נענוע או כל תגובה פיזית אחרת. מגע אינטימי וסקס מורידים חרדה, ונותנים לנו תחושת קרבה ובטחון, בצורה הכי ראשונית שאנו מכירים. לכן, בתקופות מלחמה, כשאנו נמצאים הרבה בבית, חסרי מעש, חרדים ולחוצים, מגע של אדם אהוב יכול להיות אופציה שגורמת לנו להרגיש חיים, בטוחים ומוגנים בצורה בסיסית. הצורך במגע מתבטא מבחינה פיזית, אך הוא בעצם נובע ממקום רגשי. אם אני בסכנת חיים והתגובה שלי היא עלייה בחשק לחיות, אז יש לי חשק לכל דבר שמסמל עבורי חיים, כולל סקס. דרך הסקס אנחנו מוכיחים לעצמנו שאנחנו חיים, ושהחיים ממשיכים למרות הכל".

אפרת מנור נשאלה שאלה נוספת: אם כך, גידול הילודה של ה'בייבי-בום' נגרם כתוצאה מכך שאנשים מקיימים יותר יחסי מין? לא צריך גם לקבל החלטה מודעת להרחיב את המשפחה? מנור השיבה: "לא בטוח שהרחבת המשפחה נובעת מהחלטות רציונאליות. אנחנו מדברים על תקופה לא שגרתית ועל מצב של מתח, כך שלדעתי זה נובע ממקום רגשי ופחות מתוכנן. וכבר ניתן לראות כי ישנן לא מעט נשים שעתידות ללדת בימים הקרובים, במיוחד נשים מאזור הדרום שהיו חשופות יותר למתח".

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
setImageBanner('9e071108-1d71-4c37-9582-7782ebd86abd','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה