בעלך התגרש ממך לאחר הלידה? כנראה שמגיע לך פיצוי!"מעטים יודעים זאת, אך גירושין עקב לידה, או במהלך השנה הראשונה לגידול הילד, יכולים להעמיד לזכות האישה כעילה לתביעת נזיקין" אומר עו"ד אבי גפן, ומוסיף, שגם בבית הדין הרבני, רואים הדיינים בחומרה רבה נטישת בעל את אשתו לאחר הלידה, ומחליטים פעמים רבות על חלוקת רכוש לא שווה על מנת לפצות את האישה על סבלה. עיתון "המגזין" קיבץ בעבורכם את השאלות העיקריות אודות התופעה של גירושין בעקבות היריון ולידה והפיצוי בו עשויה האישה לזכות במקרים שכאלה

לא מעט זוגות נשואים מגיעים לסוף דרכם המשותפת עקב כניסה להיריון, במהלך היריון ולאחר הלידה. התופעה מחריפה עקב הקושי ההולך וגדל לגדל ילדים, תופעות כמו חוסר שינה, דכדוך ודיכאון אחרי לידה, וקריסת החיים האינטימיים של בני הזוג. תופעות שביחד ולחוד עלולות לגרום לחיכוכים קשים, בעיקר בזוגות צעירים וחסרי ניסיון בהתמודדות עם לידה.

לדברי עו"ד אבי גפן "מדובר במצב קשה מנשוא עבור אם צעירה, שלא רק צריכה להתמודד עם המצב החדש והלא מוכר הנכפה עליה עקב הלידה הראשונה, אלא אמורה להתמודד עם המצב הזה לבדה. כאשר איש לא עוזר לה מעבר להוריה (במקרה הטוב). פעמים רבות גירושין שכאלה מרחיקים מהפעוטות לא רק את אביהם, שהיה אמור להיות מעורב מאד בגידולם, אלא גם את הסבים מצד הבעל, שגם הם מסייעים על פי רוב להורים הטריים. אך עתה, עקב הקרע בין בני הזוג, הם מתרחקים ומותירים את האם הצעירה להתמודד עם הלידה לבדה".לא מעט זוגות נשואים מגיעים לסוף דרכם המשותפת עקב כניסה להיריון, במהלך היריון ולאחר הלידה (תמונת אילוסטרציה)

מה הן הסיבות העיקריות לגירושים אחרי לידה או בעקבות היריון?
"הסיבות לגירושים מיד לאחר הלידה, או בעקבות ההיריון שונות, אך נעוצות על פי רוב בשתי סיבות עיקריות: הראשונה היא הרס החיים האינטימיים בין בני הזוג הגורם לתסכול אצל שני הצדדים, והשנייה היא אכזבה מתפקוד בן או בת הזוג במהלך ההיריון או לאחר הלידה. האב מרגיש פעמים רבות מורחק מהאישה, הוא מרגיש כי בעקבות הלידה הוא נדחק למשבצת לא רלוונטית. בעלים רבים התלוננו בפני על כך שהיחס שהיו רגילים לזכות מצד נשותיהם, התחלף בן לילה לטובת התינוק, והם הרגישו מיותרים וחסרי אונים מול המצב החדש. חוסר השינה, התלונות ההדדיות, הביקורת על חוסר התפקוד, והשינוי החריף לעיתים בחלוקת התפקידים בתא המשפחתי  גורמים לזוגות רבים למשבר קשה, ולריחוק שהולך וגדל".

 מה קורה בשלב הזה לבעלים?
"בעלים לא מעטים החווים התרחקות מבת הזוג עקב הלידה, מוצאים לעצמם פעמים רבות עם מאהבת, אשר מחזירה להם את תחושות ההתרגשות וההנאה בחיים, בעוד שנשותיהם הופכות בעיניהם לחיוורות עצבניות וחמוצות".

ולנשים?
"גם נשים מסיימות קשרים לאחר הלידה, פעמים רבות בשל תחושה שהגבר הכזיב אותן, ולא מסייע להן להתמודד עם המציאות הקשה והמפתיעה שניחתה עליהן לפתע".

על פי ההלכה היהודית "פרידה לאחר לידה היא חטא שההלכה מענישה עליו". איך זה בא לידי ביטוי בחוק?
"פרידה מיד לאחר הלידה או במהלך היריון, נתפסת בצדק כמעשה אסור של הגבר. רבים לא יודעים זאת, אך הערכאות האזרחיות וההלכתיות מאפשרות לאישה במקרים שכאלה להיפרע מבעלה לשעבר, או לפחות לקבל פיצוי ראוי על הנטישה. נטישת הבעל מיד לאחר הלידה מזכה את האישה למלוא כתובתה, אם היא תפנה לסעדו של בית הדין הרבני. במידה והבעל מתעמר באישה, כלומר מתעלם ממנה, או לחלופין מקניט אותה ומתעלל בה מילולית – היא יכולה לדרוש גט, ולדרוש שהרבנים יחייבו אותה בכתובה".

מה בכוחה של האישה לעשות במקרים כאלה?
"האישה יכולה לבקש שבית המשפט למשפחה יעשה שימוש בסעיף 8 לחוק יחסי ממון, ויכריע על חלוקת רכוש לא שווה בין בני הזוג, בשל הצורך לפצות את האישה על עול גידול שניחת עליה לפתע, עת בעלה נטש את הבית".

 לילד מגיע פיצוי?
"הילד גם הוא ישות משפטית, ואין ספק שבמקרים כאלה, הוא הקורבן שנפגע באופן המשמעותי מנטישתו של הגבר (אבא). על כן האישה יכולה לדרוש מבית המשפט לפצות את הילד על הנזקים בשל הנטישה. אין ספק שהעמדת האישה בעמדה של אומללות חוסר אונים ומתח, עלולה לפגוע בבריאותו הנפשית והפיזית של התינוק בשלב העדין והקריטי בו הוא נמצא – ועל כן בתי המשפט יסכימו על פי רוב לפצותו".

 מה הגישה הרווחת כיום בבתי המשפט?
"הגישה החדשה המאומצת על בתי המשפט לענייני משפחה, תומכת בפיצוי האישה והפעוטות הננטשים על ידי האב, בשל הזליגה ההולכת ומתגברת בשנים האחרונות, של דיני נזיקין אל דיני המשפחה. לדבריו, יותר ויותר פסיקות בבית המשפט למשפחה מעניקות סעדים של פיצויים מתוקף חוקי הנזיקין, המתווספים לכספים ולרכוש אותם מקבלים בני הזוג מחלוקת רכוש ותשלומי המזונות".

 

 

 

 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
setImageBanner('fe73ca1c-d663-4f96-b4a0-e3e4fcd7daef','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה