"ימי תור הזהב של אשדוד" העיר אשדוד מתעוררת תרבותית ומצטרפת לזירת הפסטיבלים בחג הפסח!!!עם בוא חג האביב, גם העיר אשדוד מצטרפת למפת הפסטיבלים הארצית ומשיקה לראשונה את "פסטיבל ימי תור הזהב" שייערך בעירנו בחוה"מ בימים רביעי וחמישי (27-28 במרץ 2013). הפסטיבל יהיה בהשתתפות של למעלה מ-100 מבצעים הכוללים: תזמורות, מקהלות, זמרים, סולנים פייטנים וחזנים, שיופיעו בארבע במות מרכזיות במתחם התרבות של אשדוד. "תור הזהב" הוא כינוי לתקופת פריחה בולטת של עם, העיר אשדוד תהפוך בחול המועד פסח לעיר שכולה עירוב תרבויות שוקק חיים, מהנה שיאפשר לקהל המקומי הצצה נדירה למגוון תרבויות אדיר. מאחרי היוזמה עומד מוטי מלכא שהוא היוזם והמנהל האמנותי של הפסטיבל לדבריו: 'פסטיבל ימי תור הזהב המתקיים במתכונתו הרחבה זו השנה הראשונה באשדוד מבקש להציג תפיסת עולם של פתיחות תרבותית, שיתוף פעולה וגישור בין עולמות מקבילים ותרבויות הדרות יום יום אחת לצד השנייה'.

המושג תור הזהב מזוהה בקרב רוב הישראלים עם היסטוריה, ספרי היסטוריה, שירת ימי הביניים בבחינת הבגרות בספרות ובעיקר משהו שצריכים ללמוד מעט ולשכוח מהר.
אך המונח ספרד, או אנדלוסיה, מקפל בתוכו לא רק עולם תרבותי עשיר ומרתק, אלא הרבה מעבר לכך. כפי שאנו עדים בדור האחרון בישראל, אנדלוסיה היא גם תפיסת עולם של פתיחות ומתינות תרבותית, תפיסת עולם הגורסת שיתוף פעולה וגשרים בין תרבויות ודרך חיים המעמידה את האמנויות, את הספרות וההגות בראש סדרי החיים, מול חומרנות חולפת, כפי שכתב ר' משה איבן עזרא: "יפה בית של שיר מבית של זהב." מוטי מלכא הוא היזם והמנהל האומנותי של "פסטיבל תור הזהב"

מוטי ספר לי במילים שלך מה זה 'תור הזהב'?

ראשית אני אסביר את המושג הזה דרך המקורות שלנו בספר שיר השירים פרק א' פסוק י"א כתוב: 'תורי זהב נעשה לך...' המשמעות בפסוק היא 'קישוט'. למעשה תור הזהב נחשב לתקופת פריחה ויופי המאופיינת בפתיחות ורב תרבותיות. רוב הישראלים מכירים את המושג במשמעות היסטורית שלו ומשיכים אותו לבגרות של ספרות, אך המשמעות כאן  קלילה יותר המשמעות היא פתיחות, צבעוניות, עושר ושגשוג תרבותי, תפיסת עולם שמשמשת לגישור בין תרבויות דרך האומנות.

 

ואם נחפור קצת בהיסטוריה מה נגלה?

תקופת תור הזהב שבשנים 900 עד 1300 לספירה לערך התאפיינה בין היתר בפתיחות ובסובלנות ומשמשת כמורשת לדורות הבאים. פסטיבל ימי תור הזהב מציג את הרב תרבותיות והעושר התרבותי שהביאו קהילות יהודיות מרחבי העולם לישראל בכלל ולאשדוד בפרט.

במה התאפיינת תקופתה?
התקופה התאפיינה בין היתר בפתיחות ובסובלנות ומשמשת כמורשת לדורות הבאים. פסטיבל ימי תור הזהב מציג את הרב התרבותיות והעושר התרבותי שהביאו קהילות יהודיות מרחבי העולם לישראל. במסגרת הפסטיבל מתוכננים שיתופי פעולה חד פעמיים הקשורים לתקופת תור הזהב ולשירת התקופה והשפעתה על התרבות היהודית ועד ימינו.

על פי ראות עיניך הגיע הזמן להחזיר את ימי תור הזהב, לישראל?
אין ספק שבישראל, בדור האחרון, קם תור הזהב וניער את האבק שדבק בו על גבי ספרי ההיסטוריה. אולם אין זו התעוררות של לימוד בלבד, אלא תור הזהב של העשייה הים תיכונית-מזרח תיכונית בישראל של היום. תפיסת עולם של הפרייה תרבותית הדדית היא המאפיינת, היא כלי הקיבול אליו זורמים צלילים, טקסטים, קולות ותמונות מכל כיווני רוחות התרבות.

אז למה דווקא באשדוד?

אשדוד מורכבת מ-99 קהילות שונות מבחינתי אשדוד היא עיר פסיפס של תרבויות שונות ומגוונות. לאשדוד יש קסם מיוחד בגלל ייחודה התרבותי היא עיר הפייטנים במסורת ספרד ועיר ים תיכונית מודרנית, היא שהתניעה את ההתעוררות הזאת ומובילה אותה. אשדוד מגשימה עצמה כאנדלוסיה החדשה. פתיחות זו באה לידי ביטוי בחיי היום יום בעיר אשדוד, בהיותה עיר עם מגוון רחב של סגנונות וצבעים אנושיים.

יש סיבה לכך שדווקא עכשיו מקימים את הפסטיבל?  - ימי תור הזהב אשדוד- מפת המתחם
ראש העיר שלנו ד"ר יחיאל לסרי הכריז על שנת 2013 כשנת תרבות של העיר אשדוד, "פסטיבל ימי תור הזהב" הם עוד נדבך בבניית החזון. יש לנו את האמפיתיאטרון שקם, פארק אשדוד ים שבימים הקרובים יפתח, במאי מתקיים פסטיבל נוסף- פסטיבל מדיטרנה. העיר שלנו מתעוררת לתרבות, לערכים, לפריחה וכמו שאמרתי ימי תור הזהב הגיעו לאשדוד במלוא מובן המילה. 

הכוונה כאן היא להכריז על אשדוד כמעצמה תרבותית?

כן, לחלוטין כן. פרויקט זה הינו תרגום מעשי להכרזתו של ראש העיר על שנת 2013 כשנת התרבות באשדוד. העיר, ששמה לה למטרה להרחיב את ההיצע התרבותי, כמו גם להביא את מגוון התרבויות והקהילות הכמעט אין סופי של העיר אל הבמה, חוגגת בפסטיבל שכולו צלילים וקולות.

מה צפוי לקהל הרחב ולקהל האשדודי בפרט?
הקהל הרחב והקהל באשדודי יזכו בחוויה מגוונת ומרגשת עם המופע המצליח של ברי סחרוף , רע מוכיח ואדומי השפתות מופע שזכה לביקורות מהללות ויארח לראשונה את שלומי שבן בהפקה יוקרתית המוקדשת כולה לשירת תורה הזהב ושירי שלמה אבן גבירול.כמו כן יוכל הקהל להתרגש מזמרת הפלמנקו הישראלית הבינלאומית יסמין לוי במופע ייחודי,השחקן ומגיש הטלוויזיה גיא זו ארץ מגשים חלום במופע מפתיע, שירת לאדינו של סבתו הסלוניקאית ותפילות בית הכנסת הספרדי טריפוליטאי שלמד מסבו. הזמרת ליאורה מזמינה את הקהל להצטרף אליה למסע שורשי ומרגש אל מסורות מוסיקליות של קהילת יהודי טריפולי, בנגזי וחומס שבלוב. בנוסף לכל אלו ייקחו חלק  ד"ר אסתרית בלצן, ד"ר מרדכי סובול, צבי וייס, שלמה גליק, נתאי צור, מני מימון כהן, ארז עבדן, ישי מנחם, בפסטיבל  שמטרתו העמקת הקשר עם המורשת היהודית.

 

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי:
"בשנה זו, שנת התרבות באשדוד אנו ממשיכים להעשיר את חיי הרוח, היצירה והתרבות בעיר להנאת תושבי העיר ואורחיה. פסטיבל "תור הזהב" – סדרת אירועים ייחודים עם אומנים מובילים ומגוון מופעי מוסיקה, תערוכות, כנסים והרצאות עם מבט חדש לעבר העולם העשיר של תור הזהב בספרד, יתקיים לראשונה באשדוד, בחול המועד פסח. הייתי שמח לראות את כל תושבי אשדוד נהנים מהחוויה".

 

 

 

דברי אורלי פרומן מנכ"לית משרדת התרבות והספורט:
  'אין אומה או חברה יכולות להתקיים, אלא מכוח תרבות משותפת.
מכוח אותה קומה רוחנית ותרבותית המורכבת מההיסטוריה, המורשת, האמונה, האמנות, הערכים והמנהגים, אשר עוברים כחוט השני בין הקהילות ומגבשים אותם לכדי אומה. מתוך אותה תרבות, נישאת בייחודיותה תקופת "תור הזהב" בספרד, בה פרחה התרבות היהודית באמנות, שירה, הגות וספרות. קיומו של פסטיבל "ימי תור הזהב" באשדוד אשר נועד להציג את העושר התרבותי של תקופה זו, משקף את בשלותה של התרבות הישראלית כיום אשר כוללת יצירות יהודיות-ישראליות רב גוניות, שורשיות ומתחדשות. אני שמחה לברך את באי הפסטיבל, מהארץ ומהעולם יחד עם האמנים ולהקות המשתתפים. כמו כן, אני מברכת את ראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, ואת שאר העוסקים במלאכה, על ההשקעה בפעילויות התרבות הרבות להעשרת חיי התושבים בעיר'.

התעוררות תרבותית

תור הזהב  יתקיימו בחול המועד פסח בימים רביעי וחמישי הימים האלו תתקיים התעוררות תרבותית שלמה של מוסיקה, פיוט, ספרות והגות שמקורותיה בשורשים הפלאיים ובפילוסופית החיים החכמה והמתונה של אנדלוסיה. פסטיבל ימי תור הזהב מבקש להרים את כל ההתרחשות התרבותית אל פסגה חדשה ואל דרך פתוחה, נדיבה, דינמית ומבטיחת הפרייה הדדית ויצירה מתחדשת ומרעננת למען עתיד תרבותי של שגשוג ושלום לכל שוחרי התרבות בארץ. ברחבת מתחם התרבות של הפסטיבל ישתלבו מיצגים ודמויות בהשראת ימי תור הזהב של ספרד בשילוב שחקנים, תלבושות ואביזרים ססגוניים האופייניים לתקופה. העיר אשדוד תהפוך בחול המועד פסח לעיר שכולה עירוב תרבויות שוקק חיים ומהנה שיאפשר לקהל המקומי הצצה נדירה למגוון תרבויות אדיר.

מה בתכנון?

יום רביעי 27.3.13 בשעה 21:0 – המשכן לאמנויות הבמה

יסמין לוי בהופעה

מופע ייחודי ומקורי בו מחברת יסמין בין מוסיקת הפלמנקו מספרד, המוסיקה הטורקית ושירי הלאדינו שהם שורשיה  מבית. יסמין לוי מגישה במופע שירים מאלבומה ה -5 "Libertad", לצד מיטב השירים שיצרה כמוזיקאית וכמבצעת ייחודית. יסמין לוי מגדירה במופע זה מחדש את עולמה על הבמה  ומגישה חוויה מוזיקאלית רבת עוצמה וסוחפת בליווי נבחרת החלומות של נגני מוזיקת העולם בארץ. "... עוצמה דרמטית המאפיינת זמרות פולק גדולות באמת... מרגע שהיא בתוך השיר – מתנתקת מהאדמה. היא כבר לא כאן. נוסקת לשחקים אל מחוזות הפלמנקו והלדינו שלה...למרות צניעותה ואדיבותה, היא מגיעה לכאן על תקן כוכבת בינלאומית גדולה"  יוסי חרסונסקי ינואר 2013

יום רביעי 27.3.13 בשעה 20:00 – בית יד לבנים
קונצרט חזנות עם התזמורת הסימפונית אשדוד: מיטב חזנות אשכנז

מסע תרבותי יהודי מרתק לעולם המוסיקה היהודית והקשר שלה לעולם החזנות המשגשג של ימינו. מיטב חזנות אשכנז: סובול והסימפונית - המוזיקה היהודית והחזנות מאז ועד ימינו.

מנהל מוסיקלי ומנצח – ד"ר מרדכי סובול , החזנים- צבי וייס, שלמה גליק ואורחים נוספים.

יום רביעי 27.3.13 בשעה 19:00 – אודיטוריום "מרכז פסגה"
קהילות שרות פיוט וניגון: "שער פתח דודי- מאנדלוסיה ועד בבל" -

אירוע חוויתי עם "קהילות שרות פיוט וניגון" ופייטנים מובילים המביאים את פיוטי משוררי ספרד עם לחנים וביצועים ממגוון קהילות ישראל. במהלך האירוע נדגים בשיתוף הקהל לימוד פיוט נוסח קהילות שרות.

בתוכנית: מקהלות פיוט מירושלים ותל-אביב, אנסמבל נגנים קלאסי, הופעת פייטנים ממסורות לימוד פיוט לקהל. בהשתתפות: מני מימון כהן- פייטן מסורת מרוקו, ארז עבדן- פייטן מסורת ספרד-ירושלים ונגן קאנון, ישי מנחם- פייטן מסורת בבל, נגן עוד, אלעד לוי- נגן קמנצ'ה, הלל אמסלם- נגן דרבוקה וג'מבה.

"קהילות שרות פיוט וניגון" – ארגון מוביל במהפכת הפיוט העכשווית, עם פייטנים מובילים המביאים את הפיוטים מכל קהילות ישראל לכל שכבות העם, תוך לימוד מעמיק ומחודש של אופני הביצוע, השיר והנגינה.

יום רביעי 27.3.13 בשעה 20:30 – אולם מונארט
ליאורה "מטריפולי לאשדוד וחזרה"

מסע שורשי ומרגש של מסורות מוסיקליות של קהילת יהודי טריפולי, בנגזי וחומס שבלוב. שירים פופולרים וקלאסיים מתובלים בסיפורי הקהילות. ליאורה, בת העיר אשדוד, שייצגה את ישראל באירווזיון עם השיר "אמן" מגישה מופע בליווי נגני האנסמבל הטירפוליטאי.

 יום חמישי 28.3.13 בשעה 21:00 – המשכן לאמנויות הבמה
אנסמבל "אדומי השפתות" – ברי סחרוף ורע מוכיח מארחים לראשונה את  שלומי שבן

"אדומי השפתות"- הפקת הדגל היוקרתית המוקדשת לשירת תור הזהב ושירי שלמה אבן גבירול. הפקה שזיכתה את יוצריה בביקורות נלהבות ושבחים ונחשבת  לאחד משיאי התרבות הישראלית והמוזיקה המקומית בעשור האחרון. ולראשונה בשילוב הפסנתרן הוירטואוז שלומי שבן כאורח מיוחד של ההפקה המפוארת.

יום חמישי 28.3.13 בשעה 20:00 – בית יד לבנים
גיא ורועי זו ארץ – לאדינו ופיוט מהבית מארחים את השחקנית והזמרת רבקה רז 

 השחקן ומגיש הטלוויזיה גיא זו ארץ מגשים חלום במופע מפתיע, שירת לאדינו של סבתו הסלוניקאית ותפילות בית הכנסת הספרדי טריפוליטאי שלמד מסבו, שירים אהובים מ"בוסתן ספרדי" בו גיא משתתף ופיוטים המוכרים לכל, משתלבים בסיפור משפחתו מימי גלות ספרד עד עליתם לארץ והופכים ליצירה מוסיקלית אישית-לאומית-ישראלית.

 גיא זו ארץ -שירה והגשה, רועי זו ארץ - עיבודים ופסנתר, זיו הרפז - בס, גלעד חזן - עוד וכינור, יקי לוי - כלי הקשה. אורחת מיוחדת: רבקה  רז, השחקנית וזמרת המיתולוגית שהשתתפה בהפקה הראשונה של "בוסתן ספרדי" בתיאטרון הבימה.

 יום חמישי 28.3.13 בשעה 20:30 – אולם מונארט
ד"ר אסתרית בלצן – מפיוטי ספרד ועד "התקווה"

מסע מרתק סביב ההמנון הלאומי שמקורו וראשוניותו גם נוגעים בפיוטי ספרד ושירת הטל של מסורות יהדות טולדו. מפגש מלהיב ומרתק בעקבות מחקר מהפכני של הפסנתרנית ד"ר אסתרית בלצן.

 

 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
setImageBanner('dd5b02b1-031f-4601-a9b6-1e1535fffb66','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה