כל אחד והסדר שלו ...אז איפה אתם עושים את ליל הסדר, בבית? אצל הסבתא? או שאולי הפעם הדודה הועילה בטובה להזמין אתכם. חלקנו יחגגו את ליל הסדר עם המשפחה המורכבת כמו רחל ביטון ואבי פרטוש, חלקנו יעדיפו לא להטריח את האימא בבישולים ויתפנקו בבית מלון. ויש כאלה שבוחרים לעשות חג בחו"ל, כמו המורה לאנגלית ולמוזיקה סימונה וישנם גברים שנאלצים להיגרר אל החמה ולערוך את הסדר שם. אשדוד נט מאחל לכל בית ישראל, שהסדר יהיה בסדר...

צבי לרנר עושה את ליל הסדר אצל חמותו

צבי לרנר בן43 הוא אופטומטריסט מומחה לראיה ירודה לפני שנה הוא פתח את הסניף "אופטיקה בעיר" במתחם גן העיר. צבי נשואי באושר ליעל, הם נולדו באותה עיר ברוסיה, אבל רק כשעלו ארצה הכירו והתחתנו, יחד יש להם שלושה ילדים מדהימים. השנה חוגג צבי את ליל הסדר אצל חמותו שמארחת 12 איש, לדבריו: "נאלצתי לחגוג השנה את ליל הסדר אצל חמתי, ההורים שלי בחול".צבי לרנר בדרך לחמה

אצל מי אתם בליל הסדר?
השנה אני נאלץ לחגוג את ליל הסדר בבאר שבע אצל חמתי, ההורים שלי 'ברחו' הפעם לחו"ל

מי האורחים שיגיעו?

ההורים של אשתי, דוד של אשתי עם ילדיו ואנחנו ביחד נהיה 12 נפשות.

איזה מאכל חובה שיהיה על שולחן החג שלכם?

סלט אוליביה (סלט מיונז)

כמה זמן לפני פסח התחלת לנקות את הבית?

כמו כולם שבוע לפני, אבל לא ברמה של בית מרקחת, ניקיון שפוי.

מה המאכל שאתה הכי אוהב בפסח?

בלי להתבלבל בכלל, מצה עם שוקולד.

זיכרון מחג פסח?
"את ליל הסדר הראשון שלי בארץ חגגתי אצל משפחה רחוקה ברעננה כשהייתי בן שבע, הם החביאו את האפיקומן ואני הילד שמצא אותו, המתנה שקבלתי הייתה נחש מבד".

מנהג אפיקומן, כיום?

אצלנו מחביאים טוב-טוב את האפיקומן שלא יהיה סיכוי לילדים למצוא אותו, ככה הם עסוקים בחיפושים לפחות לחצי שעה.

לדעתך חמתך אוהבת יותר לארח או להתארח?

למה את מכניסה אותי לפינות, מזל שהיא תושבת באר שבע והיא לא תקרא את זה... אבל ברור שלהתארח.

אתם תביאו איתכם משהו לשולחן החג?

אשתי היא אשת חייל, היא תמיד חייבת להביא משהו שהיא הכינה, לדעתי בכוונתה להכין עוגה כשרה לפסח.

טיפ שלך איך להסתדר עם החמה?
לשמור על פרופיל נמוך, לא להיכנס איתה לעימותים או לוויכוח – כל מה שהיא אומרת היא צודקת... לא אני זה שהולך לישון איתה בלילה.

רחל ביטון מאחרת בבית הוריה למעלה מ-20 איש

רחל ביטון אשדודית בת 31, כן, כן לא טעיתם היא בת להורים יוצאי מרוקו. הם מארחים אצלם בבית למעלה מעשרים איש. רחל היא ראש מעגל הנוער בתנועה הפוליטית "אשדודים" ומתפרנסת מהיותה עובדת סוציאלית בעיריית תל אביב, מנחת סטודנטים לעבודה סוציאלית ומנחת חינוך ב"תאיר" מרכז לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, ובין השאר חברה בצוות המרכזי ב"פורום העובדים הסוציאליים" הארצי. תהינו לעצמנו איך בין כל העיסוקים האלו אפשר להספיק להכשיר את הבית לפסח ולערוך סעודה לכל כך הרבה אנשים (בן פורת יוסף).רחל ביטון מבשלת עם אבא (השף האמיתי בבית)

כמה אנשים אתם תארחו בליל הסדר?
 נכון לעכשיו למעלה מ 20 אנשים אישרו שיגיעו, אבל אי אפשר לדעת... בבית משפחת ביטון הדלת תמיד פתוחה ובכל חג יש אורחים נוספים בלתי צפויים, שמופיעים ברגע האחרון ומתקבלים בברכה ממש כמו באוהלו של אברהם אבינו, הכנסת אורחים היא ערך שגדלתי עליו.

מי האורחים שיגיעו?
בעיקר משפחה, אחי הגדול, אשתו וארבעת ילדיו, אחותי הגדולה בעלה ושלושת ילדיהם אחותי הקטנה וארבעת ילדיה וכמה דודים ודודות עם בני זוגם וילדיהם – בד"כ אנחנו שואלים אם יש אנשים בודדים שאין להם עם מי לעשות את החג ומזמינים אותם אלינו.   

מאכל שחובה שיהיה על השולחן בחג?
 וואו יש מלא! אוכל מרוקאי טוב... יש 20 סוגי סלטים, מרק עשיר ומיוחד לפסח שאימא שלי מכינה לפי מתכון סודי של סבתא שלי אבל זו תחרות קשה עם העיקריות (בשר ודגים) והתוספות שאבא שלי מכין, כי בעצם אבא שלי הוא השף האמיתי בבית, אבל אין ספק שמטבוחה עם מצה זה השוס הגדול . 

כמה זמן לפני פסח התחלתם עם הניקיונות?
(צוחקת) אצלנו בבית, כמו אצל כל האשדודים שאני מכירה, הסיבה שהמציאו את חג פורים היא בכדי להכריז בקרנבל גדול על תחילת הניקיונות לפסח (הרשמיים, כי הבלתי פורמאליים מתחילים עוד קודם)

זיכרון מחג פסח?
 פסח לפני חמש שנים, גרתי במונטריאול, קנדה במסגרת לימודי התואר השני שלי. הייתי שם עם קבוצה של ישראלים, פלסטינאים וירדנים וכולנו רצינו לחגוג יחד את חג החירות – ראש החוג שלנו, פרופסור ג'יימס טורצ'ינר היהודי, הציע את הבית שלו לחגיגה והזמין 50 חברים קרובים. בתור הדתייה היחידה והבשלנית של החבורה, התנדבתי להכשיר את הבית ולהכין ארוחת חג ל-60 סועדים, יצא מדהים וטעים! קראנו את האגדה באנגלית וסיפרנו את סיפור יצאת מצריים בחברת יהודים, מוסלמים, נוצרים, הינדים ואחרים, חוויה מאלפת שלא אשכח בחיים.      

את אוהבת יותר לארח או להתארח?
 אני כמעט ולא מתארחת, האירוח הוא אצלי בדם, אני אוהבת לבשל ולפנק את האורחים, גם כשהייתי סטודנטית לתואר ראשון וגרתי בבאר שבע, כל הזמן הדירה שלי הייתה מלאה באורחים וחברים שבאו לאכול, לשתות וליהנות בחברה טובה.

טיפ למארח...
ליהנות מהתהליך – להכין הכול בכיף עם מוסיקה טובה ברקע, ועם המון אהבה.    

 

סימונה הריון עושה את ליל הסדר בבוקרסט

סימונה הריואן בת 56 מורה לאנגלית ולמוזיקה, גרה באשדוד עם ביתה טניה ובעלה מארק. סימונה בן אדם אומנותי ומוזיקלי, היא קשובה ופרוע יחד, לדבריה היא מתה על התלמידים שלה אבל הייתה מוכנה לוותר עליהם לטובת תיק צבעוני חדש. בפסח הזה, סימונה טסה להוריה בבוקרסט שברומניה, כדי לחגוג עימם את ליל הסדר.
ו...מה בקשר בין דובדבנים, במבה, וקנידלך? תמשיכו לקראו אולי תבינו...סימונה אורזת מזוודה ולא שוכחת להכניס את הסמל הישראלי במבה

איפה את עושה את ליל הסדר?
"בבוקרסט שברומניה, אני נוסעת לבקר את הוריי ושם אנחנו נעשה את ליל הסדר".

זאת פעם ראשונה שאת עושה איתם סדר מאז שעברת לגור בארץ?
"ממש לא, יוצא לי לעשות את ליל הסדר עם ההורים פעם בשנתיים. שנה אחת בארץ שאנה אחת ברומניה".

כמה אנשים תהיו?
"ככול הנראה אנחנו נהיה 7 אנשים ההורים שלי, אני ובעלי, זוג חברים של ההורי וחברת ילדות שלי".

מאכל שחובה שיהיה על שולחן החג?
 "מרק עוף צח עם קנידלך, בכל זאת אנחנו אשכנזים אין יותר מדי הפתעות במטבח שלנו".

זיכרון מחג פסח?
 "
את ליל הסדר הראשון בחיי עשיתי בבוקרסט עם הקהילה היהודית ברומניה, אל הקהילה הזאת חיבר אותי בעלי שיחיי מארק. חוויה הייתה מדהימה, השירים, האחווה, האוכל, האגדה בעברית, המנהגים, השיר "אחד מי יודע" היה אז חדש לי, אבל כבר בליל הסדר הבא למדתי לשיר את רובו".

על מה את לא מוכנה לוותר בחג?
 
"על מציאת האפיקומן, לא משנה איפה אני עושה את החג ועם מי... גם עם יש ילדים קטנים. אני משתתפת במציאת האפיקומן, ואני זאת שחייבת למצוא אותו. למה?! כי אני ילדה בנשמה".

מה את קונה להורים לכבוד פסח?
 "
אני לא קונה להם קערות סרוויס, אני לא קונה להם בגדים לבנים, אני פשוט מביאה איתי 20 חבילות במבה גדולות (כשרות לפסח), קילו של חומוס לאבא, ומצות מעבודת יד (אפיקומן- שיהיה להם מה להחביא לי)".

למה טוב לעשות את ליל הסדר בבוקרסט?
"קודם כל בגלל שהוריי גרים שם, שנית בוקרסט מתקשטת באביב בעצי דובדבנים, בפריחה מדהימה, יש רוח קרירה, השלגים בהרים מפשירים. מזג אוויר אביבי כזה יש רק שם".

 

 

 

אבי פרטוש מפרגן למשפחתו שמקיימת את כל מצוות החג ומארחת השנה אורחת מגרמניה

אבי פרטוש בן 27 הוא סטודנט לחשבונאות ועובד לפרנסתו במוקד ללחצני מצוקה, בנם של כוכבה (52) ואלי (55), האח קטן של למירי (32) שגרה בחיפה ונותנת הרצאות בנושא חינוך מיוחד, אח בכור לטלי (22) שהתחתנה לפני חודש ובן הזקונים אוראל (18). משפחת פרטוש מארחת השנה אורחת מיוחדת מגרמניה שנמצאת כבר בתהליך גיור ורוצה לראות כיצד עושים סדר פסח כהליכתו. את הניקיונות לפסח הם מתחילים בתום חג פורים, מבחינתם זה הדד ליין להתחיל לצבוע את הבית בלבן, המסמל טוהר, חדשנות וניקיון.אימא כוכבה נותנת טיפים לניקוי החלונות

כמה אנשים תארח משפחת פרטוש בליל הסדר?
"אנחנו  נהיה בסך הכול 9 אנשים, סבתא שלי מצד האימא, ההורים שלי, אחותי מירי ואיתה חברה מגרמניה, אחותי טלי ובעלה הטרי, אני ואחי הקטן אוראל.

מתי התחלתם לנקות לפסח?
מבחינת הוריי, פורים הוא הדד ליין, אבא אלי מתחיל לסייד ולצבוע את הבית כמובן שבצבע לבן, כי לבן מסמל טוהר וניקיון. אחרי שמסיימים לצבוע את הבית אימא שלי הופכת את הבית לבית מרקחת, היא לא פוסחת על שום פינה, ארון או חלון.

מי אחראי על ביעור החמץ אצלכם בבית?
 ערב לפני ליל הסדר אנחנו דואגים לעשות בדיקת חמץ יסודית בבית. אנחנו שמים בסמוך לכול חדר חמץ ועוברים עם נר ונוצה ואוספים את הלחם שפוררנו. אבא אלי אחראי על המצווה הזאת, ביום למחרת אנחנו לוקחים את כל החמץ עושים מדורה קטנה ושורפים.

יש אורח מיוחד שעתיד להתארח אצלכם בחג?
אחותי מירי מביאה איתה את... שהיא נוצרייה שגרה בגרמניה, ברטה נמצאת כבר כמה חודשים בתהליך גיור. המשפחה שלי הזמינה אותה כדי שתראה לראשונה בחייה איך עושים סדר פסח.

איזה מאכל אימא כוכבה מכינה ואתה הכי אוהב?
"שאלה קשה כי אני אוהב כל מה שאימא שלי מכינה, אבל כשהיא מכינה את הדגים החריפים, אני מוכן לנשק לה את הידיים כל היום".

ספר לי על מנהג האפיקומן אצלכם בבית?
טוב, מכיוון שאנחנו כבר ילדים גדולים, ומסורת זאת מסורת ומחייבים להחביא את האפיקומן... מי שמוצא אותו קונה להורים מתנה.

טיפ ניקיונות מאימא כוכבה...
כדי לנקות את החלונות רצוי לבצע שני שלבים: השלב הראשון מומלץ ביותר לנקות את החלון באמצעות בד, רצוי גופיית סבא, אשר עשויה מבד שלא משאיר סיבים. בשלב השני יש להתיז חומר כחול לניקוי חלונות ולנגב אותו באמצעות נייר עיתון, בתנועות מעגליות.

 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
setImageBanner('c32448c9-16b4-4096-a401-b8e490ad0199','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה