מסעו של ליצן רפואי מאשדוד לקמרוןג'רום ארוש - המייסד, המנהל והרוח החיה של תיאטרון הרחוב "ברמוזה", המופעל על ידי החברה העירונית לתרבות הפנאי, נסע בהזמנת משרד החוץ לקמרון, שביבשת השחורה כדי להביא מעט שמחה לחייהם של ילדים חולים - רשמי מסע של ליצן ללא גבולות.

 

מאת :דוד בן זינו
 
תוכנית חדשה, ראשונה מסוגה בארץ, המיועדת לליצניים רפואיים נפתחה בחוג לתיאטרון של אוניברסיטת חיפה. במהלך התוכנית למדו הליצנים הרפואיים לתואר ראשון בתיאטרון ובקורסים המותאמים במיוחד מתחום הסיעוד, זאת במטרה להעניק לליצנים הרפואיים כלים רבים יותר לעבודה במערך הטיפול של בתי חולים ברחבי הארץ. "התוכנית מלמדת את הליצנים הרפואיים דברים שלא לומדים בבתי ספר למשחק כמו היחס בין מטפל למטופל או הפסיכולוגיה של מטופל הסובל מכאב. אני מאמין שבסופו של דבר התוכנית הזו תהפוך אותם לליצנים רפואיים טובים יותר", אמר ד"ר עתי ציטרון, ראש החוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה.
 
אחד מבוגריה של תוכנית הלימודים בחיפה הוא היוצר ג'רום ארוש, מקימה ומייסדה של "ברמוזה" קבוצת תיאטרון רחוב מאשדוד, הפעילה מזה תשע שנים ושרק לאחרונה הוזמנה בפעם השלישית לפסטיבל עכו לתיאטרון אחר, עובדה שמעידה על ההערכה המקצועית שרוחשים לה.
 
"לפני כחודש התקשרו אלי ממשרד החוץ ומשגרירות ישראל בקמרון והציעו לי להגיע לשבוע של פעילות בבתי חולים ביאונדה עיר הבירה של קמרון "-מספר ג'רום-" זה ממש החמיא לי ,לא חשבתי פעמיים והחלטתי להשיב בחיוב. יום הטיסה חל בדיוק ביום ההולדת שלי ( איזו מתנה יפה אמרתי לעצמי) רק שהמתנה היתה כרוכה ב- 16 שעות טיסה עם מזג אוויר משובש ,אך כל הקשיים התגמדו נוכח החוויה הצפויה".את היום הראשון לפעילות התחיל ג'רום במחלקת ילדים בבית חולים ממשלתי אך מהר מאוד הגיע אף לחולים המבוגרים. " היו לי חששות, בכל זאת בפעם הראשונה מגיע ליצן רפואי לבית חולים בקמרון ואין מדובר בעניין מובן מאליו ".אך הביקור נחל ההצלחה גדולה. בכל יום ביקר ג'רום בבית חולים אחר ולאחר שעות הפעילות התפנה להרצות לצוות לצוות הרפואי על יתרונותיה של הליצנות הרפואית, על התפתחות הענף בארץ בעשור האחרון .
 
בפקולטה לרפואה באוניברסיטה של יאונדה הרצה ג'רום לפני 300 סטודנטים שהתחילו בשאלות ספקניות ונוקבות אך מהר מאוד עברו לצחוק מתגלגל נוכח אישיותו המיוחדת של המרצה.ג'רום סיפר להם על  קבוצת "רופאי חלום" שהוא בין מייסדיה."רופאי חלום"-הינו פרויקט חלוצי הפועל לשילוב והטמעת הליצנות הרפואית כחלק ממערך הטיפול הניתן בבתי חולים בישראל. מאז ייסודו בשנת 2002, הצטרפו בכל שנה בתי חולים נוספים וצוות הליצנים הוגדל כך שכיום מופעל הפרויקט ב-18 מרכזים רפואיים בהם פועלים 72 ליצנים רפואיים בעיקר במחלקות הילדים. ליצניים רפואיים עושים עבודה אדירה המאפשרת שיפור איכות חייהם של חולים רבים. ערוצי התקשורת בקמרון עטו על ארוש כמוצאי שלל רב ,לא בכל יום מוצאים דמות ססגונית ומלאת הומור הפעילה בתחום שאינו מוכר להם לחלוטין. וכך השתתף ג'רום בתוכניות בוקר של ערוצי טלוויזיה ובכתבות בעיתונות המקומית .לדבריו חש זכות גדולה והתרוממות רוח על הנתינה הרבה בפעילותו למרות הביקור הקצר ההספק היה גדול ואף נציגי שגרירות ישראל בקמרון היו מרוצים ביותר נוכח התוצאות ויחסי הציבור המעולים לישראל.
 
סיפוריו של ארוש משובצים בחוויות רבות בפעילותו עם ילדים החולים במחלות קשות,אך ניכר עליו כי למרות הסיטואציות המורכבות הוא שואב סיפוק אדיר מעצם היכולת להביא שמחה וצחוק לחייהם של ילדים השרויים במצב קשה. "הליצנות מאפשרת ליצור קשר עם אנשים שהצוות הרפואי לא מצליח להגיע אליהם או לא יודע איך להגיע אליהם. כשהליצן מגיע הוא משתמש בכלים הפותחים את הלב, חוצים גבולות ומגיעים למקומות שאנשים רגילים לא מאפשרים לעצמם בבית חולים. הליצנות עצמה עושה היום דברים אחרים מכל המקצועות הפארא-רפואיים. אנחנו מגיעים למקומות חווייתיים. זו הסחת דעת, שהחולה לא יכאב את מכאובו ויוכל לעוף אתנו אל מחוזות הדמיון. זו בהחלט תרפיה - תרפיה בליצנות",מסכם ג'רום את חוויית המסע .לסיום נזכיר כי באשדוד פועלת קבוצת "ליצנים ללא גבולות" - בני נוער מתנדבים ,בהדרכתו של ג'רום ,המופעים חינם אין כסף בפני ילדים חולים .
 

הכותב ראש תחום תקשורת קהילתית בחברה העירונית לתרבות הפנאי

 
setImageBanner('6a26c79d-d189-4057-8273-73d3168a1236','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה