פקחי רשות הטבע והגנים גיא לויאן ואביתר בן אבי, תיעדו אתמול בבוקר חמישה דולפינים ממין דולפינן מצוי מול שמורת אבטח המשתרעת לצד רצועת החוף שבין אשדוד לאשקלון.

בתקופה האחרונה תיעדו הפקחים שגשוג של החי הימי בשמורה, כולל הזדווגות צבים , ומיני דגים. 

רקע על שמורת אבטח:

מדינת ישראל חתומה על הסכמים להקמת שמורות ימיות של לפחות  10% משטח ים התיכון עד 2020. בפועל רק 0.3% משטח ים התיכון של ישראל הוא שמורת טבע ימית.  שינויים גלובליים (התחממות האקלים), דיג יתר, בנייה, הרס בתי גידול, זיהום הים הזרמת ביוב ושפכים תעשייתיים, לכלוך ופלסטיק ועוד מכלים את המשאב החיוני לנו ולחיים בים.
צילום: רשות הטבע והגנים
שמורת ימית אבטח: האישורים להקמת שמורה הימית אבטח נמצאים בשלב הפקדה בוועדת התכנון. לפי התכנית הקיימת שמובילה רשות הטבע והגנים, השמורה תמוקם בין אשדוד לאשקלון, כ-300 מטר מקו החוף ועד כשבעה ק"מ ממנו. בתוך כך  "אנשי הים התיכון" דורשים להרחיב את השטח המיועד בטענה כי אינו מספיק כדי להגן על המערכת האקולוגית המצויה בו.  המין המוכר והחושב ביותר באזור שמורת אבטח הוא הדולפין המצוי, מין נדיר שחייב הגנה על מנת שלא יעלם. מינים נוספים באזורים הנמצאים בסכנת הכחדה הם צבי ים ירוקים. לצידם חיים מאות מינים נוספים שאינם מוגנים באף אזור בישראל, כמו סוסוני הים. כמו כן נועדה השמורה לשמור על שונית סלעית קטנה ונדירה מול חופיה הדרומיים של ישראל ועל בית הגידול של הקרקעית החולית שאינו מוגן בשום מקום אחר, וחיים בו עשרות מינים של דגים ובעלי חיים.
צילום: רשות הטבע והגנים

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]