ברנרד חזן | באדיבות המרואיין

נראה כי סיפור חייו מעורר ההשראה והפליאה של ברנרד חזן (37) מאשדוד עוד יהדהד למרחקים. על אף שגדל בעוני באוהלים המפורסמים והמוכרים שבגן אלישבע ובהמשך בקרוונים שהוצבו בסמוך למיזבלה העירונית באשדוד דאז, אין הדבר הפריע לו לחלום בגדול, לפעול במרץ ובכל הכח, להגשמת חשקי ליבו.

ברנרד חזן, נשוי ואב לשלושה, חזר לאשדוד עיר הולדתו כאחד מאמני הקרקס הגדולים והנחשבים בעולם, עם מטרה אחת ברורה: לפתח את תחום אמנות הקרקס בישראל.

את דרכו החל ברנרד בגיל 10, עם הלימודים בחוג התיאטרון. בהמשך הוסיף ללמוד גם ריקוד, משחק ושירה. בהיותו בן 14 התגלה בפניו תחום הקרקס והחיבור ביניהם היה מיידי ולימים אף הסתבר - גם  גורלי.

באותה השנה הוא נאלץ לעזוב את בית הספר ולצאת לעבוד בכדי לסייע למשפחה. בשלב הזה הקדיש ברנרד את כל כולו לאמנות הקרקס, ובגיל 16 החל להתאמן אצל האמן יוסף צ'ירפינסקי ולהופיע איתו יחד.

ברנרד חזן ואליסון אשתו בטלוויזיה הצרפתית | באדיבות המרואיין

עם שחרורו מהצבא הוא רכש כרטיס טיסה בכיוון אחד לצרפת וטס אחרי החלום. שם, החל ברנרד לקיים מופעי רחוב. "מהר מאוד זיהתה אותי חברת הפקות מקומית ולקחה אותי תחת חסותה" הוא מספר, "במשך שנתיים החברה מימנה עבורי מגורים, רכב, בגדי יוקרה וכל מה שרק אפשר לדמיין."

"כמי שגדל באוהלים בפארק אלישבע הייתי בשוק טוטאלי" - הוא מוסיף, "הייתה זו מקפצה משמעותית בעבורי. התחלתי להשתתף בתחרויות ובפסטיבלים בינלאומיים ולהופיע בקברטים, קרקסים, פרסומות טלוויזיה ועוד."

כיום, ברנרד מחזיק בשיאי עולם באמנות שיווי משקל. ההיי לייט בקריירה שלו היה כשהחל לתפקד כאמן הראשי בקרקס הגדול בעולם - קרקס "סירק דה סוליי" המפורסם, עם מופעים שהותירו את הצופים עם הלסת פעורה. הוא זכה להופיע מול סלבריטאים, בני אצולה ומלכים, בין היתר גם למול 40 אלף צופים בNBA.

לפני כשנתיים בלבד החליט ברנרד לעלות חזרה לישראל עם אשתו ושלושת ילדיו. בזמן הקצר הזה הוא הספיק להתמודד בתכנית גוט טאלנט, להופיע בפרסומות ולהתארח באחת המשימות בעונה הקודמת של האח הגדול (זרק סכינים על מגי), בין השאר גם כמעט בכל תכנית אירוח אפשרית.

ברנרד בתכנית גוט טאלנט >>

בשנה הראשונה לחזרתו ארצה ברנרד בעיקר הופיע על במות, ולפני כשנה החליט להקים בית ספר לקרקס העונה לשם "דינאמיקו". בית הספר, שפועל באולם הספורט ברובע י"א בעיר, מונה כ60 תלמידים מגיל 3 ועד מבוגרים.

על התקופה שגדל באוהל ובקרוון הוא מוקיר תודה ואומר: "בסופו של יום גדלתי בבית טוב שהנחיל ערכים טובים ובסה"כ היה חסר לנו כסף. זה מה שבנה וחישל אותי והפך אותי להיות מי שאני היום. כמו שסבא שלי היה אומר: אפילו עם מסמר חלוד אתה יכול לבנות אנייה - כלומר, גם כשאין לך כלום אתה תמיד יכול ליצור יש מאין."

ברנרד,
מדוע בחרת לחזור לאשדוד?
"גרתי 15 שנה בארצות הברית, זה המון, וההווי הישראלי היה חסר לי - המשפחה, החום והאהבה הישראלית. מעבר לכך, אני קשור לאשדוד - גדלתי כאן. אני מאושר להיות פה. מה שכן, חזרתי עם תכנית ל5 שנים ואני מקווה שהיא תצליח, אחרת איאלץ לקפל את הדברים ולחזור לאמריקה."

ומה בתכנית?
"התכנית לפתח את תחום הקרקס בארץ ולהפעיל בית ספר לאמנות הקרקס שעובד בתפוקה מלאה. העניין הוא שאני היחידי שמשקיע ויש גבול למה שאני מסוגל לעשות לבד."

אין תמיכה שניתן להשיג, מגופים עירוניים למשל?
"התקיימה פגישה עם העירייה, אבל יש תחושה של התמהמהות. לדעתי הם לא מבינים את סדר הגודל של מה שאני מדבר עליו וכיצד זה יועיל לאשדוד - יש פה הזדמנות לשים את אשדוד על המפה הבינלאומית בתחום. בינתיים מגיעות הצעות מרשויות מקומיות אחרות ואני שוקל אם עליי להישאר כאן."

ברנרד חזן, על גבי שלטי חוצות בפלורידה עם הדמות מ'סירק דה סוליי' | באדיבות המרואיין

למי שפחות מבין את המשמעות, מה זה קרקס?
"מדובר באמנות אולי העתיקה ביותר. תחומי ספורט רבים כמו: התעמלות אמנותית, באדי בילדינג, הרמת משקולות ועוד, נולדו מתוכה" – הוא אומר, "קרקס 'סירק דה סוליי' למשל, מאגד בתוכו פרפורמרים בעלי יכולות גבוהות מהטובים בעולם. בשורה התחתונה, יוצא שהקהל צופה באנשים שמסכנים את חייהם כשחיוך מרוח להם על הפנים, וברקע הופעה חיה ומקורית שהותאמה במיוחד".

"בעולם" - הוא מוסיף, "הקרקס הוא תחום נחשב מאוד. תחשוב שיש מופעים שהכניסה אליהם בעלות אלף יורו לאדם ובין הצופים תמצא סלבריטאים רבים ואפילו מלכים."

וואו.
יש רגע משמעותי כזה שאתה זוכר?
"כן. פגשתי את הבת של צ'רלי צ'אפלין. עבורי צ'אפלין הוא מושא להערצה, את ההשראה שלי בגדול אני שואב ממנו, ממייקל ג'קסון וברוס לי. כשאני מופיע אפשר לראות נגיעות משלושתם."

ברנרד חזן | באדיבות המרואיין

מרגש.
כמי שהגיע להישגים מכובדים שכאלו, איך קיבלו אותך בארץ?

"למערכת בישראל, הרזומה השמן שלי מארה"ב ומאירופה לא הספיק ונאלצתי לעבור קורס בווינגייט לקבלת התעודה, על אף שיש לי תעודות מחו"ל. הלכתי לעשות קורס באקרובטיקה ובכל תרגול, המדריך היה מסתכל עליי ומוודא שהוא עושה את זה נכון" - הוא מחייך.

מה הוביל אותך למקום המכובד?
"זה הכל עניין של עקשנות. אני זוכר כשהתחלתי הייתי מופיע בכל מקום אפשרי. הביקוש לתחום בארץ היה נמוך והיה מאוד קשה להתפרנס מהמקצוע הזה. באותה תקופה חייתי מהיד לפה, אבל התעקשתי להישאר ולפעול בתחום. כל שקל שהרווחתי השקעתי אותו בהתפתחות שלי ושל העשייה שלי, הייתי טוטאלי."

תסביר.
"אם אתה רוצה להצליח במשהו אתה חייב לפנות את כל השאר ולהתמקד, להיות טוטאלי ומסור. ברגע שהגעת למקסימום במשהו אחד אתה הופך למאסטר ואז אתה כבר יכול לפנות זמן ולהתחיל ללמוד דברים חדשים. זה מה שקורה לי היום למעשה - אני תופס כיוון נוסף בקריירה, ומעבר לביצוע האמנותי אני גם מנהל קרקס, מפיק ומביים."

לעמוד האינסטגרם של ברנרד לחצו כאן!

תלמידי קרקס דינמיקו לפני הופעה בהיכל התרבות בתל אביב | באדיבות המרואיין

מה לגבי הפעילות של היום באשדוד, במה מדובר?
"אני עובד בעיקר עם הדור הבא (ילדים ונוער) ומכשיר אותם להיות אמנים בינלאומיים. אנו מייצרים מופעים שמשחקים בהיכלי תרבות בארץ ובחו"ל, מתוכם שלושה מופעים לכל המשפחה: "המדרגה האחרונה של ניר מרזוק", "ברנרד ואליסון" (אשתי) ומופע היחיד "על הקצה". בנוסף יש את המופע של קרקס דינאמיקו - מופע מאסיבי עם תשעה משתתפים, ציוד תפאורה מרשים, תאורה וכד'."

ומה במופעים?
"כל המופעים משולבים אקרובטיקה באוויר ובאדמה, שיווי משקל, ביצועים מטרפי חושים, הנחייה מצחיקה וכמובן שיתוף של הקהל."

הופעתם בעבר באשדוד?
"אנחנו מופיעים בכל הארץ ובחו"ל, בטלוויזיה כמובן, אבל באשדוד עדיין לא הופענו."

צפו, טעימה מתוך המופע של קרקס דינאמיקו >>

מה הביא אותך להחליט ללמד אחרים את התחום?
"אני חושב שחלק מהסיפוק זה לחלוק עם אחרים ולהעביר את הידע הלאה. אני באמת אוהב ללמד. למשל, מעבר לצד האמנותי אני דואג גם לטפח מנהיגות בקרב בני הנוער שמתאמנים אצלי והם זוכים ללמד את הצעירים מהם. זה בונה אותם."

כיצד זה מתבטא?
"יש ילדים למשל שהיו ביישנים בהתחלה והיום הם פורחים ומלאי ביטחון, אני כבר מצליח לראות אותם מובילים כמפקדים בצבא ובכלל בכל תחום שרק ייבחרו."

מדוע אתה עושה זאת?
"על אף ההצלחה, אני לא שוכח מאיפה באתי אם כי ההיפך - אני חוזר לאותו מקום שהייתי בו ולוקח חבר'ה חדשים. אני רוצה לתפוס גם את הילדים האלה שאין להם כלום, הילדים שנופלים בין הכיסאות. זה נוגע בי באופן אישי, אני מרגיש שעליי להחזיר חזרה."

ברנרד חזן | באדיבות המרואיין

אתה מאמין שהפעילות הזו עוזרת להם?
"בוודאי. מה זאת אומרת? כבר יש תוצאות מהשטח. זה נותן להם מטרה וכיוון בחיים, אחרת הם היו סתם מסתובבים בחוץ ועלולים למצוא את עצמם בסיטואציות שרק עלולות לסבך אותם. אני שמח שהצלחתי לתפוס כמה מהם."

מה המסר שלך עבור הקוראים?
"תתמקדו במה שאתם אוהבים - פחות מסיבות, פחות חבר'ה, פחות דיבורים, פחות להתמהמה. לא צריך לחכות עד שתהיה גדול כדי לחפש את עצמך. מבחינתי, ילדים בני 12 כבר מספיק גדולים כדי לדעת מה הם רוצים מעצמם."

לעמוד האינסטגרם של ברנרד לחצו כאן!

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]