בעוד פחות מחודש יתקיימו הבחירות לכנסת. מי חייב בכל זאת להגיע לעבודה ומה אומר החוק לגבי התגמול באותו יום?

אתר YNET באמצעות עו"ד שחר הופמן, מומחה לדיני עבודה ושותף במשרד בן ארי, פיש, סבן ושות' ועו"ד רחל הררי ליפשיץ, שותפה וראש מחלקת דיני עבודה במשרד עמית פולק מטלון ושות', הכנו מדריך לקראת 9.4. 

האם יום השבתון חל על כל העובדים במשק?

סעיף 10 לחוק יסוד הכנסת קובע שיום הבחירות יהיה שבתון, שבו לא ניתן לחייב את העובדים לעבוד, זאת למעט בשירותי תחבורה וב"שירותים ציבוריים". 

הצבעה בבחירות. צילום: לע"מ

מי בכל זאת צריך לעבוד?

לדברי עו"ד רחל הררי ליפשיץ, יום השבתון חל על כל עובדי המשק, למעט אם מדובר בעובדים בשירותי תחבורה ובשירותים ציבוריים אחרים.

עו"ד הופמן מסביר כי ועדת הבחירות המרכזית קובעת מהם השירותים הציבוריים שבהם יום הבחירות אינו מוגדר כיום שבתון, והיא מפרסמת הודעה בנידון לקראת יום הבחירות שבו מוחרגים, בין היתר, שירותי התחבורה, חניונים ותחנות דלק, תקשורת, מים וחשמל, עיתונות, רדיו וטלוויזיה, החלקים במערכת הבריאות הפועלים גם בשבת וחג, מערכת הביטחון ושירותי ההצלה, חנויות לממכר מזון, בתי אוכל ומסעדות, בתי מלון, תיאטראות וקולנוע, מפעלי חרושת וחקלאות שבהם יש תהליכי ייצור רציפים שלא ניתן להפסיקם, וכן שירותים אחרים הפועלים בשבת וחג במתכונת מיוחדת.  

ניתן לחייב עובד להגיע?

לא ניתן לחייב עובדים שאינם עובדים במקומות עבודה, המוגדרים כשירותים ציבוריים, לעבוד ביום שבתון עקב בחירות לכנסת.

למרות אי הגעתם של העובדים לעבודה, הם יהיו זכאים לשכר ולכל התנאים הנלווים, כאילו התייצבו לעבודתם בפועל.

לעומתם, מציינת עו"ד הררי ליפשיץ, עובדים בשירותים ציבוריים, או עובדים שהסכימו לעבוד ביום השבתון, יהיו זכאים לכפל משכורת, או לזיכוי של יום חופשה בנוסף. 

.

מה לגבי "עובדי משמרות"?

תלוי בשאלת סיווג מקום העבודה: האם מדובר בשירות ציבורי, או לא. אם העובד עובד במשמרות אצל מעסיק שבהגדרת "שירות ציבורי", ניתן לחייבו להתייצב למשמרת (והוא יזכה בכפל שכר).

ו"ד הררי ליפשיץ מציינת כי אם מדובר במקום עבודה שעובדים בו משמרות, אך זה אינו מקום עבודה הנכלל בהגדרת שירות ציבורי, לא ניתן יהיה לחייב את העובדים להתייצב לעבודה ביום השבתון. למרות אי התייצבותם של העובדים לעבודה, ישולם להם שכר מלא. 

יש תוספת שכר לעובד בבחירות?

כן. תוספת של 100% לשכרו, או זיכוי ביום חופשה נוסף, בנוסף לשכר בגין אותו יום. 

מתי יצביעו עובדים שחייבים לעבוד בשירותים ציבוריים וכן חיילים/שוטרים?

על מעסיקים ועובדים אלו לא חלה הוראת השבתון והמעסיק יכול לדרוש מהעובדים להתייצב לעבודתם, אולם, מסביר עו"ד הופמן, עליו לאפשר לעובדים להצביע באותו יום: לפני, אחרי או במהלך יום העבודה.

חיילים, שוטרים וסוהרים יכולים להצביע בקלפיות במקום שירותם (במעטפה כפולה), או בקלפי שבו הם רשומים במקום מגוריהם, לפי בחירתם. 

האם חובה להצביע כדי להיות זכאי ליום חופש?

חוק הבחירות לכנסת קובע שעובד המועסק אצל המעסיק שבועיים ויותר זכאי לשכרו הרגיל בגין יום הבחירות, על אף שלא עבד בפועל.

עו"ד הופמן מסביר כי ההיגיון בבסיס קביעה זו הוא עידוד העובדים לממש את זכותם הדמוקרטית להצביע, אולם הזכאות לשכר בגין יום השבתון אינה מותנית בעצם ההצבעה ומעסיק אינו רשאי לדרוש מעובדו "הוכחה" שהצביע. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]