המלאכים של שבתבכל יום שבת בשעה 08:30, בזמן ששליש מתושבי אשדוד יוצאים אל בתי הכנסת ואחרים נמים את שנת השבת, הם קמים בשביל להעיר ולהאיר את נפשותיהם של ילדים עם צרכים מיוחדים מאשדוד ונותנים להם ולהוריהם רגעים מופלאים – לצאת מעולם המוגבולות הפיזית והרגשית אל מרחבי הים האין סופי. הכירו את המתנדבים האשדודים שבמשך 5 שנים קמים בכל שבת כדי להעניק 3 שעות מופלאות, מעל כל המגבלות

המלאכים של שבת

כל הורה לילדים מכיר את הקושי להעסיק את הילדים בשבת, אבל מעטים הם ההורים שיכולים להבין את הקושי למצוא תעסוקה לילדים המיוחדים בשבת - ילדים שגם בעשור השני והשלישי לחייהם...עדיין תלויים בהוריהם לחלוטין.

אולם נמרוד הנגבי (51) מאשדוד, בצעד שלימים התברר כמשמעותי מאוד, החליט להקים בסיוע המועדון הימי אשדוד את חוג הספורט הימי לצעירים עם צרכים מיוחדים, זאת לאחר שבתו נופר בת ה-25 ולה צרכים מיוחדים ביקשה בסך הכל לחתור בקיאק. 

נמרוד ובתו לילך

מאז, נערים, נערות, צעירים וצעירות עם צרכים מיוחדים נפגשים מידי שבת בבוקר כשהם מלווים במתנדבים אשדודים שהחליטו להקדיש את השבתות שלהם למענם, לפעילות ימית שמונגשת ומותאמת במיוחד עבורם במרכז הימי במרינה אשדוד, שפועל בחסות רשות הספורט העירונית והעירייה. את האור והאושר בעיניהם קשה לפספס, כך גם את תחושת הסיפוק והתשוקה לשוב מידי שבת ולקחת חלק בפעילות המהנה והמאתגרת

מי הם המלאכים של שבת?

חמש שנים שהם מקדישים מזמנם ומתמידים להעניק לילדים רגעים קסומים בים הפתוח - לוקחים אותם לחתירה בקיאקים, בסאפ על סירת מנוע ועוד.

08:30 בשעה ששליש מתושבי אשדוד יוצאים להתפלל בבית הכנסת, המלאכים של שבת יוצאים לעשות מצוות, הם קמים בכל שבת חדורי מטרה, מכירים כל ילד וילד באופן אישי, מחבקים, משוחחים ויוצאים איתם אל הים, חותרים לצידם ולאורך כל שעות השיט, מדרבנים את הילדים המיוחדים, דוחפים אותם קדימה לחתור מבלי להישבר.

בפעילות סאפ

אייל בן שמחון, מו"ל והעורך הראשי של אשדוד נט יצא במשך 4 שבתות להתלוות אל המלאכים של שבת כדי להבין את ההתמדה והמחוייבות הטוטאלית שלהם לילדים המיוחדים.

על סירת המנוע עולים מידי שבת לסירוגין דני אנטבי ונמרוד הנגבי כדי לפקח ולהבטיח את ביטחונם של הילדים והמתנדבים.

דני אנטבי, משיט את סירת המנוע

בין המתנדבים המתמידים ביותר - חיים שייב, יו"ר מרחב הדרום בהסתדרות, שמוביל על הקיאק את השיירה , מישר לוי שעוסק למחייתו בטכנאות מזגנים, אילן בריגה שבכלל משמש כמנהל עבודה באתרי בנייה, עו"ד דיויד פרטיאלי מזכיר אגו״מ בהסתדרות, 

המלאכים של שבת

כמו -כן, הגולש המוכר עדי קלנג (איש השנה של אשדוד נט) מייסד ומנהל בית הספר "גל-גלים" לגלישה נגישה באמצעותו הוא זוכה להגשים חלומות לאנשים עם מוגבלויות בחופי אשדוד, טל גולדשטיין- בן נתן שמשמשת נציגת היזמות במוקד ארצי ובנילאומי של חברת HERTZ, חן מרזוק מורה ומחנכת בשניים מבתי הספר התיכוניים באשדוד, קרן דדשוב שעוסקת בדרמה תרפיה - טיפול באמצעות אמנויות לאוכלוסיות מיוחדות, ילדים ונוער בסיכון וילדים ונוער על הרצף האוטיסטי ומיכה אילוז שהצטרף ממש לאחרונה ולמחייתו משמש כסוכן אניות.

המלאכים של שבת

נמרוד הנגבי הוגה מיזם האתגרים לצעירים עם צרכים מיוחדים באשדוד

מי שהגה את הרעיון הוא כאמור נמרוד הנגבי (51) מאשדוד, אב ללילך בת ה-18 ולנופר בת ה-25 ולה צרכים מיוחדים. "בגיל 9 לערך הבת הקטנה החליטה שהיא רוצה להיות שייטת והתחילה פעילות במועדון הימי" – הוא מספר. "אחרי מספר שנים, במהלך ביקור במועדון, הבת הגדולה שלי נופר אמרה לי - אבא, אני רוצה לחתור בקיאק".

"לא יכולתי להתעלם מזה" – הוא מוסיף. "פניתי למנהל המועדון, בזמנו סילבן אנטבי, ושיתפתי אותו ברצון של הילדה לחתור בקיאק. סילבן כמובן נענה בחיוב. בהמשך הצעתי שנפתח חוג לאנשים עם צרכים מיוחדים וכך למעשה החוג נולד, כאשר מי שכיום מאפשר לדבר הזה לקרות באותה אהבה ובמסירות הוא המנהל הנוכחי אשר פארג'."

נופר הנגבי, בתו של נמרוד

חדור מוטיבציה ומוכן לפעולה למען בתו וצעירים נוספים עם צרכים מיוחדים, ניגש נמרוד לקורס הכשרת אימוני שייט ומאז מוביל את הפעילות בהתנדבות מלאה, כאשר המועדון הימי מספק בחום את הפלטפורמה ואת כל הציוד הנדרש.

"הרעיון היה לייצר פעילות ימית מונגשת לאותם צעירים עם צרכים מיוחדים שכל חלומם ליהנות מהים" – ממשיך נמרוד לספר. "אט אט החלו להצטרף עוד ועוד מתנדבים,  כאשר ההורים מגיעים יחד עם הילדים ובעצם הופכים לחלק בלתי נפרד מהצוות ומסייעים לדבר הזה לקרות".

"ההורים הבינו שהיכולת של הפעילות לגדול תלויה אך ורק בנו" – הוא מוסיף. "כיום, אפילו אם ישנם ילדים שבאותו בוקר לא יכולים להגיע, ההורים שלהם עדיין באים ולוקחים חלק בפעילות מתוך הבנה ששאר הילדים זקוקים להם".

המלאכים של שבת בפעילות

בין כל שאר הפעילויות השונות, החותרים הצעירים בחוג זוכים להשתתף כמעט בכל אירועי הספורט הימיים שנערכים באשדוד לצד הקהילה. "כחלק מהאג'נדה אנחנו דוגלים בשילוב ובעבודה משותפת עם הקהילה" – נמרוד מסביר. "היום תודה לאל יש לנו מערך מתנדבים רחב מאוד שמאפשר את זה".

לחלק מההורים לדבריו, הפעילות השבועית שינתה ממש את החיים, שכן עבורם לא פשוט למצוא פעילות מעשירה שכזאת המותאמות לצרכיהם של ילדיהם. ולגבי הילדים: "הם כל כך נלהבים עד כדי שהם לא יתנו להורים שלהם לישון בשבת. העצמאות, החתירה לבד והחוויה כולה מעצימים אותם, הם לעולם לא יוותרו על הים".

.

"כיום אנחנו מנסים להרחיב את הפעילות" – הוא מוסיף, "חשוב לי לפתוח את החוג לעוד ילדים עם צרכים מיוחדים שלא חשופים לזה, כאלו שאוהבים את הים וחולמים עליו".

לפרטים נוספים: 050-8807548 (נמרוד)

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
setImageBanner('c48a5f34-b4bc-46c4-8c18-a6c6da983f08','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה