צילום מסך מתוך google maps

ויקרא שם המקום "אשדוד ים": מסיבה שאיננה ברורה החליטו בגוגל לשנות את שמה של העיר ל"אשדוד ים", כפי שכונתה בראשית דרכה עת הייתה לעיירת פיתוח קטנה בשלהי שנות ה-50 ותחילת שנות ה-60, ואם ממש תרצו להרחיק לכת - כפי שכונתה עוד בתקופת הברזל. 

העדות הראשונה על העיר היא מפי סרגון השני, מלך אשור, שבנה וביצר אותה במהלך המאה ה-8 לפנה"ס כדי שתשמש תחנת מסחר ונמל בפחוות אשדוד. זאת לאחר שעיר הנמל המקורית של אשדוד היבשתיתתל מור, נחרבה במהלך המאה ה-10 לפנה"ס.

מאותה עת ועד לתקופה הביזנטית בארץ ישראל לא ידוע מה התרחש באשדוד-ים, ובמאה ה-4 גדלה והייתה לעיר מסחר משגשגת עם נמל עמוק-מים שנקראה בשם היווני אזוטוס פאראליוס שפירושו "אשדוד-חוף", ותועדה במפת מידבא.

מצודת אשדוד ים צילום מני בן הרוש

העיר המשיכה להתקיים בתקופה הערבית הקדומה, בין המאה ה-8 למאה ה-11 - התקופה ממנה נשמרו השרידים המרשימים שנמצאים לחופה הדרומי של אשדוד, וביניהם מצודת אשדוד-ים הגדולה. שרידי העיר עודם קבורים תחת חולות החוף הדרומי של אשדוד, ונחפרים לסירוגין על ידי חוקרים וארכאולוגים מהארץ ומהעולם החל מ-2013.

בשנת 56 של המאה ה-19, 11 שנה לאחר הכזרת העצמאות, עלו למקום כאמור 22 משפחות ממרוקו והחלה הקמת ההתיישבות באשדוד-ים. רוברט חיים, ראש המועצה הנבחרת הראשונה שינה את השם "אשדוד-ים" ל-"אשדוד" כפי שאנו מכירים אותה עד היום.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected]