איזה 'קטע': על חורבות קפה עדן ההיסטורי יקום בית קפה חדשמתחת לעץ הפיקוס הוותיק והמטריות האדומות שרק הוסיפו למראה הפסטורלי ומעלה הנשכחות בפסאז' המיתולוגי, ממש היכן שקפה עדן ההיסטורי שקק חיים והיה למקום הבילוי התוסס בעיר אשדוד במשך מספר עשורים, יקום בית קפה חדש. הכירו את 'קטע קפה'

 קפה עדן | צילום: משה אדמון (זמן דרום)

הצעירים שבינינו אולי לא יכירו את בית הקפה ההיסטורי ומעלה הנשכחות שרחש חיים במשך מספר עשורים החל משנות ה-60, עוד כשהעיר אשדוד הייתה צעירה ותמימה, אבל סביר להניח שההורים, מכירים גם מכירים.

ממש שם במרכז המסחרי הוותיק ברובע א', מתחת למטריות האדומות הנישאות באוויר, ברחבה הסמוכה לעץ הפיקוס הוותיק שהייתה צפופה בשולחנות עמוסים בכל המי ומי שהתגוררו בזמנו בעיר הצעירה והגיעו להינות מפרוסת עוגת הגבינה המפורסמת או עוגת היער השחור שאפתה בעלת הבית עם המבטא ההונגרי. רבים עוד זוכרים את טעמה של הגלידה האמריקאית מספר אחת שהייתה באשדוד.

ממקמים את השולחנות והכיסאות בבית הקפה החדש | צילום: אשדוד נטחבורה צעירה ונלהבת, נועדו ופלרטטו בבית הקפה, דנו באופן רציני ומעמיק בבעיות השעה ובגורל העולם. אם רצית לדעת מה קורה באשדוד, בכל נושא שהוא, הגעת לקפה עדן. אם לא קפצת לשם לפחות פעם בשבוע, היית  אאוט, תלוש ולא מעודכן.

את בית הקפה המיתולוגי, שהפך למוסד באשדוד והיה מוקד חברתי ומקום מפגש מוכר, הקימו זוג הונגרים, לאה ויונה גרוסמן (ז"ל) הוא שמם, בשנות ה-60. במשך השנים המקום החליף מספר ידיים ואלו דאגו לשמור ולשמר את הקיים והפעילו את בית הקפה המבוקש בעיר, כך עד שנות ה-2000.

כעת, רוח צעירה נושבת במרכז המסחרי הוותיק. מי שאזר אומץ והרים את הכפפה הוא לא אחר מאשר ניב ברייר (35) יזם בתחום הבילוי והפנאי בעיר, אליו הצטרף אביב ז'נו (26) שהפך שותפו חודשים בודדים קודם לכן.

ברייר וז'נו במהלך השיפוצים | צילום: שמואל סרדינס

ברייר נחשב לחלוץ בתחום הבילוי והפנאי באשדוד. לאחר שעבד כברמן כמעט בכל בר אפשרי בעיר הקים ברייר את הגודה בר, שהיה לסימן הדרך הראשון שהביא את השינוי לרחוב מרטין בובר עד שזה הפך למקום התוסס שאנחנו מכירים היום. הבר האפלולי והצנוע בשדרה המוזנחת לשעבר, הפך בית לצעירים רבים בעיר ואף מקור השראה לברים וותיקים וחדשים כאחד, שובר מוסכמות ומוכיח כי באשדוד אפשר אחרת.

הגודה הייתה למקום הראשון באשדוד שהשמיע באוזני הבליינים את המוזיקה האלקטרונית הבלתי מתפשרת, הכתיב קוד התנהגות והגיש מנות אוכל איכותיות, ובכך פרץ דרך לברים נוספים בעיר שעד אז האמינו כי באשדוד אוכל טוב ובר לא הולכים יחד. לימים פתח ברייר את קפה 'דוגה' ושינה את כללי המשחק בקשר לבתי קפה באשדוד.

ניב ברייר | צילום: שמואל סרדינס

האחים ז'נו – לא רק דגים!
לאחרונה חבר אביב ז'נו הצעיר ומלא האנרגיה, בן למשפחת ז'נו המוכרת והמוערכת, לברייר והפך שותפו בגודה, וזאת כצעד ראשון בכניסה לעולם העסקים, אחרי שנים של ניסיון בעבודה במקומות הבילוי הפופולאריים והמצליחים באשדוד. יחד יצרו השניים מהפך והביאו רוח חדשה תוך שמירה על הבסיס הייחודי שהיה במקום במשך יותר מ7 שנים. כעת, לאחר עבודה מרובה, פתחו השניים את 'קטע קפה' – בית קפה אורבני המשלב אווירת רחוב ומנות ססגוניות לצד פעילות משותפת ומתן במה לאמנים-יוצרים מקומיים.

ז'נו הצעיר מחמם מנועים בבית הקפה החדש| צילום: שמואל סרידנס

ניב, מדוע בחרת לפתוח את 'קטע קפה' דווקא בפיסת המקום ההיסטורית המהוללת?
"תראה, מרבית בתי הקפה והבילוי בעיר מסתכמים במתחמים חדשים או ייעודיים" אומר ברייר, "המרכזון הקטן הזה הוא אי של שקט בתוך רוגוזין העמוס והפועם. המקום מזכיר סמטה קטנה וטובה - אוצר, פינה באשדוד שנזנחה מזמן. אפשר לומר שראיתי ספוט טוב מתחת לעץ, עם המון קסם והיסטוריה והרגשתי צורך לפתוח את בית הקפה שם, באזור האורבני מעלה הנשכחות."

"אני רוצה לשלב את ההיסטוריה של המקום עם המודרניזציה שאני מביא איתי. אני מקווה שהעולמות האלו יתחברו" מוסיף ברייר תוך שמשתף כי ערך מחקר על קפה עדן, כך גילה על פיסת עוגת הגבינה שהכינה בעלת הקפה ההונגרית ועל המילקשייק והגלידה האמריקאית שהיו ללהיט בשנות ה-80.

הפסאז' המיתולוגי של המרכז המסחרי הוותיק | צילום: שמואל סרדינס

בעלי החנויות הוותיקות, שכבר מזמן הפכו לנכס צאן ברזל, הביעו לדבריו התרגשות על הרוח הצעירה שהגיעה למרכז המסחרי הישן ואף הצהירו כי יהיו מראשוני הלקוחות. מתוך השיחה עולה בנוסף, כי מנהלת הרובע, הפועלת בחסות עיריית אשדוד, נלהבת גם היא מהפרחת השממה ומהרוח הצעירה שנושבת במקום ונרתמה לדבריו לסייע בחידוש המרכז הישן, תוך מטרה משותפת: להחזיר עטרה ליושנה.

ספר לי קצת על התהליך, איך נראה המקום?
"וואו, הלידה לא הייתה קלה, השקענו ועודנו משקיעים את הנשמה. בגדול, המקום בסגנון מצרי עם אריחים אותנטיים מיוחדים ושולחנות מעוצבים בהתאם, בעבודת ידו של מוריס, אבא של אביב שעבד לילות כימים כדי שהמקום יעמוד, כיסאות הישיבה בסגנון בית הספר (מה שהפך סימן היכר בעסקיו של ברייר), הקפה יהיה מוקפד, המנות מגניבות וטעימות במיוחד והמוזיקה - פרט חשוב כמובן, תשלב חדש וישן".

כבוד למוריס ז'נו (האבא) על העבודה המדהימה | צילום: שמואל סרדינס

מה בתפריט?
"התפריט יכלול מנות רחוב פשוטות על טהרת הירקות והגבינות, כראוי לבית קפה אורבני. בין המנות ארטישוק צרוב מונח על מצע גבינת לאבנה, תפוח אדמה אפוי מוגש כשעליו שמנת חמוצה של פעם, סלט ירקות שוק וכמובן גם מנות בסיסיו;ת של בית קפה."

מדבריו עולה בנוסף כי בכוונתו ליצור בבית הקפה תרבות שתייה גם בצהריים ובשעות הערב המוקדמות, כמו שקורה בערים מרכזיות אחרות.

ארטישוק צרוב על מצע גבינת לאבנה | צילום: שמואל סרדינס

קודם דיברת על במה לאמנים מקומיים, איך זה יבוא לידי ביטוי?
"אנחנו מתכוונים לארח אמנים ויוצרים מקומיים במופעים מדיי שישי בשעות הצהריים, וגם מעבר לתחום המוזיקה, אמנים יוצרים באשר הם - תערוכות ציורים, צילומים, מיצגים וכד'."

ומה ה'קטע'? למה בחרתם בשם הזה?
"האמת יש כמה סיבות: לחתולה הקודמת שלי עליה השלום קראו קטע ומעבר לכך, 'קטע' היא מילה כללית ומאוד נפוצה בסלנג הישראלי, היא יכולה להתחבר גם למוזיקה ויש לה בנוסף משמעויות רבות כמעט בכל שפה".

(מבחינת ברייר ישנן עוד מספר משמעויות לשם קטע, אך הוא מעדיף שלא להרחיב בנושא ומי שירצה לגלות יוכל לשאול אותו כשיגיע לבית הקפה).

מתמקמים רגע לפני הפתיחה | צילום: שמואל סרדינס

היה חשש לפתוח שם את בית הקפה? בכל זאת, מדובר על מרכז מסחרי וותיק בו שכן אחד מבתי הקפה המוצלחים והמדוברים בעיר. יש תחושה של כניסה לנעליים גדולות?
"תראה, אני יודע שאני לוקח סיכון אדיר ובכל זאת, אני מאמין במה שאנחנו יוצרים כאן."

למי מיועד בית הקפה?
"ידוע שאנו בד"כ פונים לקהל צעיר ומאוד ספציפי, אבל לא הפעם" אומר ברייר, "נכון לעכשיו אנחנו פונים לכולם - לכל מי שרוצה להינות מפיסת ההיסטוריה המופלאה הזאת."

אם יורשה לומר, תמיד טוב לראות צעירים אשדודים מביעים יוזמה ומביאים איתם רוח צעירה ורעננה דווקא לאזורים הוותיקים בעיר. אשדוד נט מאחלים בהצלחה!

'קטע קפה', פסאז׳ אזור א׳ מתחת לעץ הפיקוס, המסחר 49.

 
setImageBanner('3652ef39-82d8-47ce-9a9b-aa1dee9e7bc4','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה