פרשת בחוקותיי נכון להיום 2018 / דוד שחרזוהי הפרשה האחרונה בספר "ויקרא", ועיקר המסר שלה הוא נושא "שכר ועונש". התורה לא מאיימת, אלא מסבירה את רצונה מאתנו ומה עלולות להיות ההשלכות בעבור התנהגות לא ראויה וחוסר אמונה באלוהים

פרשת בחוקותי

התורה נותנת לנו אפשרות של בחירה בין טוב לרע. קיומו של עם ישראל תלוי בדרך שבה יבחר להתנהג. "אל תשכחו שאני אלוהים שהוציא אתכם ממצרים" – כלומר, אלוהים יכול לתת לעמו חיים חסרי דאגה, הגנה ממחלות ומאויבים, ושפע כלכלי ללא דאגות פרנסה. אלוהים מצפה למערכת יחסים חיובית אתו כשהתנאים שהוא מבקש יקוימו במלואם. זכות הבחירה החופשית ניתנת לכל אחד ללא כפייה. אלוהים מזכיר לנו בכל הזדמנות את "הברית" הקיימת אתו. אלוהים הוא "מורה דרך" של עם ישראל וישנם כללי משחק ברורים להתנהגותנו לטוב ולרע.

אנחנו יכולים לנווט את חיינו לכל כיוון, בתנאי שנעמוד בהתחייבויות שלנו. אם נהיה שותפים עם אלוהים ונאמנים לו בקיום מצוות וחוקי התורה -  נרוויח בגדול את השפע האלוהי. אם נחליט לחיות את חיינו בחוסר אמונה - נשלם על כך מחיר גדול וכואב. אנחנו למעשה קובעים במו ידנו את גורלנו לחיים טובים, פרנסה טובה ובריאות. התורה היא נכס לאומי בעם היהודי וישנה ערבות הדדית בין כולם. זה הוא למעשה יסוד קיומו של עם ישראל בארץ ישראל. כוונת התורה היא שנבין לפני מה אנו עומדים ואיך נוכל להשתמש בכוחו הגדול של אלוהים במהלך חיינו.

עם ישראל במשך אלפי שנים עמד מול גורלו בבחירה בין הברכה לקללה. התורה מכוונת אותנו בלימוד, התנהגות ומוסר חברתי. האויב הפנימי שלנו בכל הדורות היה חוסר אחדות ומוסר חברתי ירוד. טעו בעלי המעמד החברתי הגבוה שחשבו שעושרם יציל אותם מכל צרה. תמיד הייתה סכנה לקיומו של העם היהודי כשלא היינו מאוחדים ובמקום להאמין בכוחו של אלוהים רצנו לעשות בריתות עם מעצמות אזוריות כמו מצרים שלא עמדו בהסכם.

setImageBanner('d6cef13c-83e3-4ac7-8d39-f822c0dc9e3b','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',510,80,false,26186);

כך למשל, בתקופת הנביא ירמיהו המצב החברתי והכלכלי בא"י היה בשפל גדול מאוד ו"נביאי שקר" היו בכל פינה ונתנו פרשנות לא נכונה לעם שהאמין להם. פשעי ההתנהגות והמוסר החברתי היו בלתי נסבלים. ירמיהו הנביא התחיל לנבא בגיל צעיר מאוד.  הנבואות שלו היו קשות מאוד ולא מצאו חן בעיני היהודים. הנביא לא התחתן מעולם, לא הוליד ילדים ולא היה מעורב בחיי החברה היהודית. "נביאי השקר" עסקו בנבואה כמקצוע וקיבלו על כך כסף. בתקופה זו "המלך צדקיהו" החליט למרוד במלך בבל.

הנביא ירמיהו הזהיר אותו שמהלך כזה יביא אסון על עם ישראל. אולם, המלך סירב לשמוע בקולו של הנביא וביקש ממנו להתפלל להצלת ירושלים מחורבן. הנביא ירמיהו סירב לעשות זאת כמובן. לבסוף, המלך ובניו ברחו מירושלים דרך מחילה אך נתפסו והוסגרנו למלך בבל שהוציא אותם להורג. גדליהו בן אחיקם מונה לנציב בא" אך נרצח ע"י מתנגדיו היהודים. לא ידוע מה עלה בגורלו של הנביא ירמיהו, שהחליט לברוח למצרים עם תלמידו ברוך בן נריה. משערים שהנביא מת ונקבר במצרים. העם המשיך לחטוא בעבודת אלילים  בכל פינה וחשב על הצלה. התנהגותו של עם ישראל הייתה בלתי נסלחת "והמעניש התורן" היה בבל כשהעם היהודי איבד כך את עצמאותו.

"חג השבועות" בפתח... עם ישראל קיבל את חוקי תורה במעמד הר סיני לפני יותר מ-3,000 שנים, אחרי 50 ימים מיציאת מצרים. "בחג השבועות" אנו מחדשים את "הברית" עם אלוהים וארץ ישראל. "נעשה ונשמע" אמרו בני ישראל לאלוהים. התורה שרדה וקיימת עד היום אחרי גלות ארוכה. היא מכניסה לחיינו מוסר, אמונה, צדק והתנהגות טובה. על פי המסורת היהודית, בני ישראל נרדמו בקבלת התורה ואלוהים נאלץ להעיר אותם בקולות רעמים וברקים.

על מנת לתקן את התנהגותם, בליל חג שבועות נהוג לעשות תיקון ולהישאר ערים כל הלילה עד הזריחה ולעסוק בלימוד תורה. ערב זה נקרא "תיקון ליל שבועות". במהלכו קוראים את "מגילת רות", "שיר השירים" וחוזרים על עשרת הדיברות בקריאה ובלימוד. לפי המסורת השמיים פתוחים ואפשר לבקש בקשות מאלוהים. אוכלים דברי חלב לפי המסורת מפני שלא היה זמן לבשל. "דוד המלך" נולד ומת בחג השבועות לפי המסורת ולכן קוראים את "מגילת רות". רות המואבית שהייתה נוכרייה קיבלה על עצמה את היהדות והתחתנה עם בועז משבט יהודה שמצאצאיהם נולד דוד המלך.

לקראת חג השבועות אנחנו חייבים לעצור לרגע ולהסתכל על חיינו במדינת ישראל ולהבין שזאת המדינה העצמאית שלנו כשצבא העם מגן עלינו. בגלות היינו נרדפים, סיפרו עלינו עלילות דם, היינו נתונים לפוגרומים, אנטישמיות ושואה. א"י שייכת לעם היהודי שחלם תמיד לבנות אותה מחדש. "חזון העצמות היבשות" קרם עור וגידים. משה הבין כבר ביציאת מצרים שהעם היהודי קשה עורף, לא ממושמע, חסר אמונה בלאומיות ובאחדות וכל דבר קטן גורם לו להישבר ולבכות על סיר הבשר. אנחנו חייבים לעמוד איתן מול כל הקשיים והציפיות של אלוהים להתנהגות נכונה.

עלינו לעבור תהליך של אור לגויים בהתנהגות ערכית ומוסרית. אלוהים בחר בעם ישראל בזכות אבותינו שהיו נאמנים לאלוהים והאמינו בו כל ימיי חייהם. הקשר לאדמת א"י קיים עוד מתקופת אברהם אבינו, שקנה את מערת המכפלה ועקד את יצחק בהר המוריה שבירושלים. אלוהים נתן לנו את א"י כדי שנתנחל בה ונתפרנס ממנה כל חיינו ונשמור עליה תמיד כפיקדון מאלוהים שהוא בעל הבית. "דוד המלך" כבש את ירושלים מהיבוסים והפך אותה לעיר הבירה.

הקמת "בית המקדש" ועלייה לרגל "בשלושת הרגלים" לירושלים הפכה את "בית המקדש" למרכז הרוחני של כלל עם ישראל. אחדות לאומית בעם ישראל יכולה להתקיים רק באחדות גורפת ואמונה באלוהים. בניגוד לעמים אחרים התורה היא מרכז החיים הרוחניים שלנו. יש לנו חובה לאומית להתנהג במוסר וערכים גבוהים כשאנו עוזרים ותומכים בזקנים, החלשים וניצולי השואה.

אני מזמין אתכם לתיקון ליל שבועות שיערך השנה בליל החג, מוצאי שבת, בתאריך 19 למאי. התיקון יחל מהשעה 22:00 בלילה ויערך בחוף-הים הריביירה בט"ו באשדוד (ליד כיכר עין השמש). כל אחד מביא פרי מפירות הארץ או בקבוק שתייה. לפרטים: 050-7897169

setImageBanner('788a1973-30c4-4324-9f91-48220e19b4d5','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,21802);
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה