עו"ד שימי גולן

התביעה הייצוגית שהסתיימה רק לאחרונה חשפה את העובדה שבמשך שנים עיריית אשדוד לא כללה את בית החולים אסותא בשטחים הנדרשים לשלם היטל שטח ציבורי פתוח (שצ"פ).
העירייה הודיעה כי תחדול מכך, ותתחיל לכלול בחישוביה את שטח בית החולים.

החרגת אסותא מהתחשיב כל השנים, הוביל את העירייה לגביית יתר בשאר השטחים. חישוב היטל השצ"פ מתבצע מדי חמש שנים. בית החולים הוחרג מהתחשיב בשנת 2012.

עו"ד שימי גולן, שמשרדו הגיש את התביעה הייצוגית מסביר:

ההסכם שנחתם בין עיריית אשדוד לבית החולים אסותא כלל סעיף שלפיו העירייה תעניק ליזמי בית החולים פטור חד־פעמי בגובה 100 מיליון שקל מתשלומי השצ"פ. אלא שמבדיקה שערך עלה שכדי שההסכם יקבל תוקף, נדרש אישור של שר הפנים. אולם השר לא העניק אישור להסכם של מתן הפטור, וביקש כי הדבר ייעשה דרך ועדת תמיכות באמצעות כספי מענק.

בתשובת העירייה לבית המשפט נטען כי אסותא סווג כמבנה ציבור שלא מחויב בהיטל. בתביעה נטען כי החרגת שטח בית החולים הביאה לגביית יתר של 20% ביתר השטחים שחויבו בתשלום שצ"פ. לפי החישוב, נגבתה גביית יתר של 7 מיליון שקל בחמש השנים שהחלו ב־2012.

התביעה הייצוגית הוגבלה לבסוף לשנתיים, ובהתאם לכך סכומה היה 3.2 מיליון שקל. לגבי נוהלי גביית היטל השצ"פ, נמצא כי מבתי כנסת למשל, המוגדרים גם הם כמבני ציבור, נגבה היטל שצ"פ.

"אף שהעירייה ניצלה את האפשרות המוקנית לה בחוק להודיע חדילה, ובכך להימנע מהשבת הסכומים שנגבו ביתר, שמורה הזכות לכל מי ששילם היטל שצ"פ מ־2013 ועד ינואר 2018 להגיש תביעה פרטנית ולבקש את כספו בחזרה".

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]