איתן כבל

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל - כינה את הסכם הגז בין חברת החשמל ל"תמר" "מושחת" וקרא לממשלה לפתוח אותו בעילה של "הפרה משתלמת", כלומר שמחיר ההפרה משתלם יותר ממחיר הקיום של ההסכם.
כבל לחץ בדיון על יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, להתערב, ואמר לו: "כשאתה תשב בנוסחאות ותכניס את מחיר הגז לשקלול של מחיר החשמל, ואתה יודע שזה מחיר מופקע, ואתה יודע שמי שמשלם את המחיר המופקע הזה זה הציבור - קולך צריך להישמע".

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך, אמר בדיון כי חברת החשמל מנהל משא-ומתן עם יזמי "תמר" במרטה להוריד את מחירי הגז הטבעי כבר מ-2019".

גבאי העיר כי "מי שלא נמצא כאן זה דירקטוריון חברת החשמל, שאישר לחברה לרכוש ב-6 דולר גז שאחרים משלמים עליו 4 דולר. טירוף הדעת".

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, אמר כי "גם אחרי העלייה הנוכחית ב-7% לצרכן, מחיר החשמל ירד ב-5 השנים האחרונות ב-10%, והמחיר בישראל הוא מהנמוכים ביותר בין מדינות ה-OECD". כבל השיב על כך: "כל אחד בוחר את ה-OECD שלו". ד"ר אילת הוסיף כי "התפקיד שלנו לראות שמשק החשמל נשאר יציב. החוזה (עם "תמר") אושר על-ידי הממשלה וכל הרגולטורים".

ד"ר אילת נשאל על-ידי כבל "האם המחיר שחברת החשמל משלמת היום הוא מחיר מופקע כן או לא?". אילת השיב כי "עובדתית, מחירי החשמל בישראל הם ברבע התחתון של העולם המערבי וההחלטות שהתקבלו על-ידי קודמיי היו סבירות. זה לא מונע מאיתנו לשאוף להוריד יותר". אילת הוסיף כי "חברת החשמל צריכה לקבל את המחיר הכי טוב במשק, כי היא החברה הכי גדולה".

הפעילה החברתית אורלי בר-לב אמרה כי לפי דיווחי חברות הגז, עלות הפקה של הגז היום מגיעה ל-30 סנט ליחידת חום, והיא נמכרת תמורת 6.15 דולר, כלומר "רווח של 2,000%". בר-לב קראה לשר האוצר ולשר האנרגיה להטיל פיקוח על הגז ולהוריד את מחירו ל-1.5 דולר ליחידת חום. בר-לב אמרה כי גם במחיר כזה ההכנסה של היזמים תהיה פי 3 מהעלות השוטפת.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]