אגב - הצילום הוא של דובר צה"ל

ברמת אביב, במקום מהיקרים ביותר במדינת ישראל, נבנים 2 בניינים צמודים בני שש קומות עם שטח של 5,000 מ"ר למשרדים שמיועדים ל.... יחידת דובר צה"ל. אגב תקציב שהוקצה לכך הוא כ – 60 מיליון שקל (לא כולל עלות הקרקע ששווה מיליונים רבים!)

יחידת דובר צה"ל ( חטיבת דו"ץ ) מייצגת את הצבא במגעיו עם הציבור והתקשורת ובראשה עומד "דובר צה"ל". החטיבה אחראית לפרסום ההודעות הרשמיות של צה"ל ולפגישות אנשי הצבא עם אמצעי התקשורת   כיום היא ממוקמת במרכז תל אביב צמוד לבית סוקולוב, על שטח משרדים משמעותי ביחס לתפקידה של  כ 1500 מ"ר.

מאחר והבניין מיועד להריסה היו צריכים למצוא ליחידה משכן חדש.

האפשרויות ההגיוניות לטעמי היו –  להקים את המטה בשכונת הבהד"ים בנגב או באזורי הפריפריה הפזורים בצפון והדרום ובכך לחזק את הפריפריה, במקביל להפחית את העומס מתל אביב וכמובן לחסוך הרבה כסף לציבור.

אבל הצבא כנראה עשיר מאוד עד כדי כך שאיבד רגישות למספרים ולא רק למספרים. נראה שהבכירים ביחדות המטה, מושפעים יותר ויותר מהסביבה התל אביבית/תקשורתית/ עסקית, הרחק מחיילי השטח המשרתים אי שם ומכאן שההחלטה היכן, כמה ואיך - נפלה על מבנים יוקרתיים, רחבים ומפנקים במקום הכי יקר בארץ.

לא זו בלבד, מדובר במבנה שגדול פי שלושה!!! מהמבנה הנוכחי, ומפואר הרבה, הרבה יותר (לא שהחטיבה גדלה אבל...שיהיה מרווח).

המבנה משלב בתוכו קיר זכוכית מהודר, שיש יוקרתי, כניסה רחבת ידיים, חומת בטון, גדר מעוצבת ועוד ובוא חדר דיונים גדול לתדרוכים לנציגי התקשורת הישראליים והזרים, מרפסת ענקית שמשקיפה אל מוזיאון ארץ ישראל, קפיטריות ומדשאה גדולה לאירועים, חדר מולטימדיה וחניון תת-קרקעי.
במתחם החדש ישרתו מאות חיילים וקציני חטיבת דובר צה"ל.

למה כל הפינוקים האלו אתם שואלים? אז התשובה הרשמית של צה"ל היא - המבנה החדש יהיה ייצוגי ומודרני, כיאה לגוף המשמש חלון ראווה של הצבא בתקשורת הבינלאומית.

ואני מנסה לתהות האם לאו דווקא הגולנצ'יקים, הסיירות, השיריון וכו' הם אלו שאמורים להיות חלון הראווה של צה"ל? האם צה"ל צריך להציג חלון ראווה צנוע, קשוח, ערכי או כפי שדובר צה"ל מציג חלון ראווה בסטייל פירמות של עורכי דין ומשרדי הייטק מפוארים?

מהו המסר בדיוק שמעבירים לצעירים שעומדים להתגייס לצבא?

דרך אגב, במקביל לבניית המבנים שעולים למדינה כ 60 מיליון שקל, הצבא שוכר משרדים בתל אביב במיליוני שקלים בשנה לגופים כמו הצנזורה הצבאית ועוד יחידות כאלו ואחרות. מדוע לא להעביר את היחידות שמשלמות דמי שכירות למבנה אחד מרוכז ולאו דווקא ברמת אביב??.

בימים אלו הרמטכ"ל מבקש תוספת של 15 מיליארד שקל לתקציבו אותם הוא מגדיר - למשימות מיוחדות שייתנו מענה לאיומים מסביב.

בצבא מזהירים על כך שיש חוסר בתקציב לכיפות ברזל, ליחידות מבצעיות, לאימונים של החיילים ולכן דורשים עוד תוספת לתקציב. בממשלה נבהלים מהאיומים ומעבירים את המשאבים המבוקשים ולשם כך מקצצים בחינוך, בבריאות, ברווחה ובתשתיות.

זכרונות  שעולים לפתע:

זכור לי שבסוף השרות שלי, לאחר פציעה, העבירו אותי לבית הספר לטיסה כמפקד על פרחי הטיס להכשרתם באימוני החי"ר, ההישרדות בשטח, הניווטים וכו.... אני לא יכול לתאר את ההלם שלי כשהגעתי לבית הספר לטיסה הישר מלבנון....
לתדהמתי נגלה לי בסיס עם בית קולנוע, מועדון מפואר למפקדים, בריכת שחיה מפוארת, בחדר האוכל שרתו אותנו המפקדים והטייסים מלצרים שהיו אזרחים עובדי צה"ל....
לשרותנו עמדו קפיטריה בשרית (סטייל מקדונלד), קפיטריה חלבית ועוד...
לא האמנתי שאני נמצא בבסיס של צבא ההגנה לישראל....הלם כבר אמרתי?

בכל רגע נתון, ליבי ומחשבותי היו עם חברי לוחמי החי"ר - בזמן שקיבלתי חדר אישי - חברי לנשק ישנו בשטח באוהלים. מי שהיה בתפקיד בכיר, ושרת בתקופה זו בבסיס מסודר - יכול היה ליהנות מקסימום מקראוון משותף ל4 -6  שהיה נחשב בעיננו אז למלון 5 כוכבים.
בריכת שחייה??? מים חמים במקלחת היו פסגת השאיפות שלנו.
הפינוק הגדול ביותר שלנו היה הסוכריות המנטה בצבע התכלת ששמו לנו במנות הקרב....

במקום ליהנות מכל הטוב שהציע לי בית הספר לטיסה ... הרגשתי מבוכה מהולה בכעס, רגשות שרק הלכו והתעצמו בכל פעם שבבסיס היו עורכים מסיבות תקופה לכל טייסת וטייסת בכל מספר חודשים - מסיבה עם אומנים בשילוב ברביקיו ועוד....אבל.... רגע...הרי עלינו חסכו כל שקל.... החיילים שלי היו צריכים בסוף אימון (במקום לנוח) לאסוף את התרמילים של הכדורים רק כדי לחסוך עוד כמה עשרות שקלים והנה כאן....."זו לא שחיתות" שאלתי את מפקד הבסיס במהלך מסיבה והוא השיב לי במבט זועם!

20 ומשהו שנה מאוחר יותר הרגשתי רע מאוד שהבן שלי ששירת כלוחם אי שם, קיבל שרותי רפואה נחותים מאוד שפגעו בו עוד שנים רבות לאחר השחרור.... אם הוא היה "ג'וב'ניק"... הוא היה נהנה משרותי רפואה הולמים ממגוון הבסיסים הפזורים במרכז הארץ....

עתה אני מנסה לדמיין איך ירגישו החיילים שמול עיניהם יוצג את מה שמוגדר כ"חלון הראווה החדש של צבא ההגנה לישראל"  - יחידת דוברות צה"ל שברמת אביב.... 

זה כבר גדול מבינתי הדלה

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]