לראשונה בישראל - תוכנית אמריקאית באשדוד למניעת התעללות בילדיםתוכנית חדשה אשר תופעל באשדוד ע"י המנהל לשירותים חברתיים, תסייע במניעה של התעללות בילדים ומשפרת את כישורי ההורות.
התוכנית SafeCare שפועלת בארה"ב ובמדינות נוספות מבוססת מחקר הניתנת למדידה ולהערכה. משפחות הלוקחות בה חלק מגלות אהדה לתוכנית ומעידים על תוצאות טובות. צוות מאשדוד שנבחר ליישם את התוכנית, יצא החודש לארה"ב להשתלמות ולמידה. אשדוד תהיה הראשונה להפעיל התוכנית בישראל.

"אנחנו שמחים לצאת לפרויקט משותף עם עירית אשדוד למניעת הזנחה בגיל הרך, ע"י יבוא התערבות התוכנית SafeCare מארה"ב לארץ". כך, במילים אלה, פנה פרופ' אשר בן-אריה, מנכ"ל מכון חרוב המוביל את התוכנית בישראל, אל גב'רונית צור– ראשת מינהל לשירותים חברתיים בעיריית אשדוד, בבקשה לאשר השתתפותם של שלושה עו"סים מאשדוד בכנס הכשרה שיתקיים בחודש דצמבר 2013, באטלנטה, גיאורגיה, ארה"ב, ותימשך כ-10 ימים.

הכנס נועד להכשיר עו"סים מאשדוד בהתערבות מבוססת ראיות, כדי שיוכלו בהמשך להכשיר עובדים סמך-מקצועיים בהתערבות. העו"סים שנבחרו הם: נעם ארקין, קטיאליאב ואילניתטוויטו, כאשר מכון חרוב יממן את ההכשרה, טיסה, מלון ודמי אש"ל לשלושת העו"סים.

 במינהל לשירותים חברתיים נערכים ליישומה של התוכנית החדשה, SafeCare, הפועלת בארה"ב (הוכחה מחקרית) וכוללת ביקורים שבועיים של המטפל בבית המשפחה. התוכנית, מבוססת מחקר, שמה דגש על מניעה והתערבות לטווח קצר, והיא מיועדת להורים לילדים בגילאים 0-5. מטרת התוכנית היא למנוע מצבי הזנחה והתעללות על ידי שיפור ושכלול המיומנויות ההוריות. התוכנית כאמור זוכה להצלחה בארה"ב ואשדוד תהייה הראשונה בישראל שתיישם אותה. 

SafeCare הינה תוכנית טיפולית לטווח קצר של 18-20 מפגשים, והיא מתבצעת בבית המשפחה בעזרת כלים התנהגותיים. "התוכנית מועברת בבית המשפחה להורים, על ידי הערכה, אימון, תרגול והערכה מחדש" אומרים במינהל לשירותים חברתיים ומציינים כי "יתרונות התוכנית שזוכה לפרגון בארה"ב כתוכנית מבוססת מחקר, היא בהיותה מדידה וניתנת להערכה".

SafeCare מתמקדת בשלושה תחומים: אינטראקציה הורה-ילד (קידום אינטראקציות חיוביות, קידום פעילות התואמות את גיל הילד, וחיזוק ההתקשרות עם ההורים). בטיחות הבית (הסרה של מפגעים בטיחותיים בסביבת הבית, עוררות של מודעות אצל ההורה). בריאות (לימוד ההורה לזהות ולהעריך כשהילד חולה או נפצע, ומתן כלים לטיפול ראשוני).

התוכנית פועלת בארה"ב ובמדינות נוספות מעל 10 שנים, ונחקרת במכון מחקר בארה"ב הפועל לצד התוכנית. ממצאי המחקר מעלים כי התוכנית מסייעת במניעה של התעללות בילדים ומשפרת את כישורי ההורות. המשפחות הלוקחות חלק בתוכנית מגלות אהדה ומשלימות את התוכנית במלואה.

חברי הצוות שנבחרו ליישום התוכנית באשדוד יצאו להשתלמות מקצועית בארה"ב, שם יעברו הכשרה בשלושה שלבים: שלב ראשון - הכשרה למדריך, בעקבותיו ניתן להעביר את התוכנית ל-5 משפחות ובמקביל תתבצע הדרכה מהמכון באטלנטה (באמצעות טכנולוגיה מתקדמת). שלב שני - הכשרה למאמן. לאחר השלמת התוכנית וההדרכה במשפחות הראשונות, הכשרה גבוהה יותר לפיה יוכל המאמן להכשיר מדריכים נוספים שיעבירו את התוכנית. שלב שלישי – הדרגה הגבוהה ביותר. הכשרה שתסמיך את חברי הצוות להדריך מאמנים ולהסמיך אחרים בכל שלבי התוכנית.

תחילת התהליך בפנייה שהגיעה כאמור לגב' צור, ראשת המינהל, והיענותה לתוכנית שתסייע למשפחות בפיתוח כישורי הורות. השבוע פגשה רונית את שלושת העו"סים בתוכנית וברכה אותם במסע המקצועי החדש שהם יעשו מעתה. "שלושת העובדים הסוציאליים שנבחרו" אומרת גב' צור, "הם עובדים ותיקים ובעלי רקע מקצועי עשיר, שולטים באנגלית ובמיומנויות טיפוליות והתערבויות עם משפחות". כן היא אומרת כי מדובר ב"עובדים עם פוטנציאל גבוה ליישום ויכולת להשלים את התוכנית בהגיעם ארצה, לאחר ההכשרה הראשונית". 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('e74f80fe-c5a1-489e-a824-8ebb30398d60','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18478);},15],[function() {setImageBanner('e74f80fe-c5a1-489e-a824-8ebb30398d60','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18478);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה