חניכי מע"ש

לימודי ההיסטוריה של השואה, על כל המאורעות שפקדו את היהודים והשמדת שליש מהעם היהודי באותה עת, הם מהפרקים החשובים בתולדות ישראל הנלמדים בכל מוסדות החינוך. הקושי הבולט ביותר בלימוד זה הוא היכולת לחוש באופן ממשי את מה שעבר על היהודים בשואה ולכן התגבשו לא מעט רעיונות פדגוגיים ודרכי לימוד כיצד לייצר את החוויה הנכונה בתהליך הלימודי.

בבית ספר מע"ש אשדוד בחרו לעשות זאת באמצעות שישה מפגשים קבועים, אחת לחודש, כאשר תכנית הלימוד מתמקדת ביהדות פולין ובארבעה פרקי חיים הרלוונטיים לקהילה זו. התלמידים עצמם התחלקו לארבעה קבוצות, כל קבוצה עסקה בנושא אחר ולבסוף עלו כולם לירושלים וביקרו במוזיאון "יד ושם".

חניכי מע"ש

הפרק הראשון עסק ביהדות פולין שלפני השואה. מתי וכיצד הגיעו היהודים לפולין. פרק שני עסק באורח החיים היהודי של הקהילות במזרח אירופה, פרק שלישי בגעגועים לארץ ישראל והספרות שנכתבה בנושא והפרק האחרון בשארית הפליטה שהגיעה לישראל ומשתלבת בבניית הארץ.

הפרויקט נקרא "משואה לתקומה" ומתאר את כל השלבים בחיי הקהילה היהודית בפולין, בדגש על האירועים הטראגיים של השמדת עם בשואה הארורה ועד ההיחלצות מציפורני הנאצים והגעתם של רבים מהניצולים לישראל. בסיום המפגשים העיוניים התקיים מפגש סיכום שבו התנהל דיאלוג על החומר הנלמד, כהכנה לקראת הביקור ביד ושם, המפגש השישי שחתם את הפרויקט.

את הפעילות ריכזה המדריכה מירי בן חמו, בליווי של עליזה אופיר ומרצה אורחת (מתנדבת) מיד ושם.  כל המפגשים לוו במצגות, במדרשי תמונה, במוזיקה ובציור להמחשת האירועים וביקור ב"אקווריום ישראל" .

על הפרויקט המיוחד אומר אחד המארגנים: "תכנית מצויינת. הטיול היה מוצלח ומאורגן, החניכים נחשפו לכל התכנים שליוו אותם במשך הפרויקט ובמהלך הסיור גילו החניכים השתתפות פעילה והפגינו התמצאות בנושא. הייתה התרגשות גדולה".  

צוות מע"ש אשדוד, החניכים ומשפחותיהם, הביעו תודה והערכה לעידית, המתנדבת מטעם מוזיאון "יד ושם", ולעליזה, המתנדבת של מע"ש, על שתרמו מזמנם וממרצם על מנת שתלמידי מע"ש יוכלו לחוות חוויה לימודית מיוחדת. "פעילותכן ראויה לציון ולשבח" אמרו הם והביעו תקווה כי חשיפה זו תרמה גם להכרות עם הצרכים המיוחדים של אוכלוסיית המע"ש ולשיתופי פעולה נוספים בעתיד.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]